„Renovate Europe” dla oszczędności energii


„Renovate Europe” dla oszczędności energii
2012-03-29
Kampania „Renovate Europe” to inicjatywa firm związanych z rynkiem budowlanym m.in. NSG Group – producenta szkła marki Pilkington. Jej celem jest dążenie do zwiększania skali renowacji budynków w Europie przy wykorzystaniu energooszczędnych materiałów i rozwiązań.

Podstawowy postulat organizatorów kampanii „Renovate Europe” to 2,5-krotne zwiększenie skali gruntownej renowacji budynków w Europie (z obecnych 1,2% do 3% obiektów rocznie przez kolejne 40 lat) oraz osiągnięcie poprawy ich charakterystyki energetycznej (średnio o 80%) dzięki stosowaniu energooszczędnych materiałów i „zielonych” rozwiązań. Adresatami akcji „Renovate Europe” są unijni decydenci kształtujący politykę środowiskową krajów członkowskich oraz opinia publiczna.

Blisko półroczna działalność lobbistyczno-edukacyjno-promocyjna organizatorów kampanii „Renovate Europe” przynosi efekty. Pod koniec lutego br. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła szereg wiążących celów w zakresie poprawy efektywności energetycznej do 2020 r., wśród których znalazł się m.in. wymóg renowacji budynków. W tym samym czasie do grona firm zaangażowanych w kampanię dołączyły dwa nowe podmioty: Stowarzyszenie „Glass for Europe” oraz „PlasticsEurope”.

 

Renowacja w Parlamencie Europejskim

Komisja Europejska pracuje obecnie nad ostatecznym kształtem nowej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (ang. Energy Efficiency Directive - EED). Projekt rozporządzenia, które ma wspierać poprawę efektywności energetycznej w Unii Europejskiej o 20% do 2020 r., został przedstawiony w czerwcu 2011 r. Nowa dyrektywa zmieni niewiążący charakter zobowiązań ustanowionych w ramach strategii Europa 2020 w obligatoryjny cel oszczędzania energii dla wszystkich państw członkowskich. Ważnym etapem w trwającym procesie legislacyjnym była praca nad projektem nowej dyrektywy w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

28 lutego br. eurodeputowani zasiadający w komisji ustalili ostateczny kształt projektu rozporządzenia. W ramach wstępnego planu państwa członkowskie będą musiały wyznaczyć wiążące krajowe cele w zakresie efektywności energetycznej i oszczędzać energię poprzez konkretne działania, takie jak renowacje budynków użyteczności publicznej. Zgodnie z przyjętymi założeniami, państwa członkowskie będą zobowiązane do modernizacji 2,5% powierzchni całkowitej wszystkich obiektów użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 m2. Cel ten będą musiały osiągnąć do stycznia 2014 r. Alternatywnie, członkowie UE mogą znaleźć inne sposoby na wypracowanie porównywalnego poziomu oszczędności energii np. poprzez wspieranie projektów gruntownej renowacji.

Wprowadzenie tego zapisu do projektu dyrektywy EED to efekt intensywnej kampanii promocyjnej prowadzonej m.in. w ramach akcji „Renovate Europe”. Jest to także krok milowy w kształtowaniu wiodącej roli sektora budynków użyteczności publicznej, wyznaczającego standardy dla sektora prywatnego.

 

„Renovate Europe” w większym gronie

Skuteczność działań prowadzonych przez firmy zaangażowane w promowanie modernizacji europejskich budynków w ramach w projektu „Renovate Europe” spowodowała, że z początkiem 2012 r. do ich grona dołączyły dwa stowarzyszenia branżowe: „Glass for Europe” (zrzeszające 5 największych producentów szkła płaskiego w Europie, którzy tworzą 90% europejskiego rynku szkła) oraz „PlasticsEurope” (skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji tworzyw sztucznych w 27 krajach Unii Europejskiej oraz Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii i Turcji wynosi ponad 90%). Tym samym europejska kampania na rzecz eko-modernizacji budynków połączyła wysiłki 19 podmiotów, wśród których znajdują się firmy budowlane, dostawcy materiałów budowlanych i organizacje branżowe.

 

ABC kampanii „Renovate Europe”

Skąd taka inicjatywa? Sektor budowlany pochłania dziś ok. 40% całkowitego zużycia energii w Europie. Aby zredukować tak wysoki poziom konsumpcji należy stosować energooszczędne rozwiązania nie tylko podczas budowy nowych inwestycji, ale również w trakcie odnowy istniejącej zabudowy. Obecnie w całej Europie odnawia się zaledwie 1,2% budynków, a 0,1 % jest sukcesywnie wyburzanych. Ten niski odsetek renowacji nie pozwala na znaczącą poprawę bilansu energetycznego starego kontynentu. Organizatorzy kampanii „Renovate Europe” postulują zwiększenie liczby budynków poddawanych renowacji w Europie do 3% oraz stosowanie do ich modernizacji nowoczesnych energooszczędnych rozwiązań. Dzięki temu poziom energii zużywanej przez europejskie budynki spadnie w ciągu najbliższych 40 lat nawet o 80% (w porównaniu do poziomu z 2005 r.) a na całym kontynencie przybędzie ok. 2 mln nowych miejsc pracy.

Kampania „Renovate Europe” została zainicjowana w październiku 2011 r. podczas Europejskiego Dnia Renowacji. Firmy zaangażowane w to przedsięwzięcie to członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Firm dla Promocji Efektywności Energetycznej Budynków (the European Alliance of Companies for Energy Efficiency in Buildings). Podstawowym celem organizacji powołanej w 1998 r. jest promocja koncepcji zrównoważonego rozwoju i oszczędności energii w sektorze budowlanym zarówno wśród polityków kształtujących unijną politykę energetyczną, jak i na forum biznesowym i wśród opinii publicznej. NSG Group – producent szkła budowlanego marki Pilkington i dostawca wielu innowacyjnych rozwiązań w sektorze energii solarnej – działa w Stowarzyszeniu od samego początku, angażując się we wspólne kampanie informacyjne i projekty edukacyjne.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EC

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl