Rick Smolan organizuje wieloplatformowy projekt „Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych”
Projekt obejmuje nowatorską aplikację na smartfony, konferencje „Mission Control” w Nowym Jorku, Londynie i Singapurze, aktywności łączące młodzież z całego świata, pięknie wydaną książkę zawierającą fotografie, eseje i infografiki oraz film dokumentalny planowany na 2013 r.
W skrócie:
Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych”, zainicjowanego przez Ricka Smolana, autora serii fotografii „Day in the Life” („Dzień z życia”). Projekt ten, finansowany głównie przez firmę EMC® (NYSE: EMC), jest oparty na założeniu, że wizualizacja w czasie rzeczywistym danych gromadzonych przez satelity oraz miliardy czujników, znaczników RFID oraz kamer i smartfonów z funkcją GPS na całym świecie umożliwia ludziom poznanie, zmierzenie i zrozumienie różnych aspektów naszej egzystencji oraz kształtowanie ich w sposób, którego nasi przodkowie nie wyobrażali sobie nawet w najśmielszych marzeniach.
Projekt rozpocznie się 25 września ośmiodniowym wydarzeniem pod hasłem „Zmierzmy nasz świat” („Measure Our World”). Wezmą w nim udział ludzie z całego świata, którzy będą mogli przedstawić swoje życie i porównać je z życiem innych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem nowatorskiej aplikacji na smartfony. Projekt obejmuje również trzy konferencje w Nowym Jorku, Singapurze i Londynie, organizowaną wspólnie z organizacją TED inicjatywę „Detektywi danych” dla uczniów z całego świata, pięknie wydaną książkę, zawierającą ponad 200 fotografii, infografiki i eseje znanych pisarzy, a także aplikację na urządzenia iPad oraz film dokumentalny.
Cytaty związane z projektem:
Rick Smolan, autor słynnej serii fotografii „Day in the Life” i inicjator innych projektów crowdsourcingowych , Against All Odds Productions
„Moim celem jest zainicjowanie ogólnoświatowej dyskusji na temat wielkich zbiorów danych (Big Data) oraz ich potencjału, który możemy rozwinąć, o ile będziemy z nich rozsądnie korzystać, jak też niebezpieczeństw związanych z nimi, wynikających z braku zachowania należytej ostrożności. Zjawisko Big Data powoduje rewolucyjne zmiany w naszej wiedzy i wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie wielu sfer — od gospodarki poprzez szkolnictwo wyższe, administrację publiczną
i opiekę zdrowotną po codzienne życie. Podobnie jak wszystkie nowe narzędzia, wielkie zbiory danych kryją w sobie potencjał, który może spowodować niepożądane rezultaty. Jeżeli jednak będziemy postępować z nimi ostrożnie i mądrze, w niedalekiej przyszłości nowe technologie mogą wywrzeć podobny wpływ na rozwój ludzkości, co wcześniej język i sztuka”.
Jeremy Burton, wiceprezes wykonawczy, dział marketingu i operacji dotyczących produktów, EMC
„Technologie wykorzystujące wielkie zbiory danych wywodzą się z laboratoriów komputerowych, w których pracują niewielkie, elitarne grupy naukowców. Wkrótce wszyscy, od uczniów szkół podstawowych po seniorów, zauważą zmiany w sposobie życia, pracy, rozrywki i funkcjonowania państwa wynikające z zastosowania tych technologii. Projekt »Ludzkie oblicze dużych zbiorów danych« to najciekawsza i najbardziej pasjonująca próba zbadania wpływu Big Data na życie ludzi
i społeczności, uwzględniająca perspektywę zwykłego człowieka. Jestem przekonany, że projekt ten przyniesie istotne i trwałe efekty”.
Elementy projektu:
„Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych” obejmują:
Wizualny zapis wielkich zbiorów danych w praktyce
W marcu 2012 r. Rick Smolan i Jennifer Erwitt wysłali ponad 100 fotografów, redaktorów i pisarzy w cztery strony globu z zadaniem zbadania świata Big Data oraz ustalenia, czy istotnie — jak wiele osób twierdzi — stanowią one bezprecedensowy zestaw narzędzi, za pomocą którego ludzkość mogłaby rozwiązać największe stojące przed nią wyzwania.
Aplikacja na smartfony
Od 25 września do 2 października ludzie z całego świata będą proszeni o „zmierzenie naszego świata” za pomocą aplikacji Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych (dostępnej do bezpłatnej instalacji w pięciu językach na urządzeniach z systemami iOS oraz Android). Aplikacja będzie prosiła użytkowników o wykonywanie pewnych czynności z wykorzystaniem czujników zamontowanych w ich telefonach. Ponadto umożliwi porównanie swoich odpowiedzi na pytania skłaniające do refleksji z odpowiedziami udzielonymi przez ludzi z całego świata. Uczestnicy będą mogli stworzyć mapę swoich codziennych podróży, dzielić się obiektami i rytuałami mającymi przynosić szczęście, dowiedzieć się, czego inni ludzie pragnęliby doświadczyć w życiu, a także odkrywać różne tajemnice o otaczającym ich świecie. Ponadto każdy będzie mieć możliwości znalezienia swojego „informacyjnego sobowtóra”.
Mission Control
W dniu 2 października przedstawiciele światowych mediów zostaną zaproszeni na konferencje „Mission Control”, które odbędą się w Nowym Jorku, Londynie oraz Singapurze. W czasie tych konferencji dane zebrane od wszystkich uczestników projektu zostaną przedstawione, przeanalizowane i zwizualizowane, a także zostanie podjęta próba ich interpretacji. W interaktywnym „Laboratorium wielkich zbiorów danych” eksperci i innowatorzy w dziedzinie Big Data przedstawią przykłady związane z prowadzonymi pracami.
„Detektywi wielkich zbiorów danych” zaangażują uczniów razem z TEDYouth
W dniu 8 listopada uczniowie z klas na poziomie gimnazjalnym i licealnym z całego świata wezmą udział wraz ze swoimi nauczycielami w serii mniejszych projektów dotyczących zbierania danych w celu zmierzenia, przeanalizowania i odwzorowania swojego otoczenia w ramach inicjatywy „Detektywi danych”. Projekty te połączą ze sobą tysiące uczniów z całego świata i pozwolą porównanie swoich opinii, przemyśleń, obaw i przekonań z opiniami, przemyśleniami, obawami
i przekonaniami innych ludzi z różnych kultur w postaci ciekawych wizualizacji i graficznych reprezentacji danych.
Ilustrowane wydawnictwo w dużym formacie pt. „Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych”
W dniu 20 listopada do sprzedaży trafi książka pt. Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych. W tym samym dniu zostanie wysłana do 10 tysięcy najbardziej wpływowych ludzi świata, w tym do przywódców politycznych, dyrektorów generalnych firm z listy Fortune 500 oraz laureatów nagrody Nobla z 30 krajów. Książka będzie zawierać ponad 200 fotografii, ciekawe eseje sławnych pisarzy oraz poruszające infografiki autorstwa sławnego grafika Nigela Holmesa. Książkę tę będzie można kupić w księgarniach internetowych i tradycyjnych.
Film dokumentalny
W roku 2013 ukaże się film dokumentalny zatytułowany Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych.
O projekcie Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych
Projekt Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych jest prowadzony przez niezależny zespół. Głównym sponsorem projektu jest firma EMC Corporation. Sponsorami współpracującymi są firmy Cisco, VMware, Tableau oraz Originate.
Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych jest projektem crowdsourcingowym koncentrującym się na wykształconej w ostatnich latach możliwości zbierania, a także bieżącej analizy, triangulacji
i wizualizacji olbrzymich ilości danych. W ramach projektu udostępniana jest też bezpłatna aplikacja na urządzenia przenośne. Po zakończeniu zbierania danych zorganizowane zostaną konferencje „Mission Control” oraz projekt dla uczniów szkół z całego świata pod hasłem „Detektywi danych”. Wydana zostanie również książka zawierająca ponad 200 fotografii oraz ciekawe eseje i infografiki,
a także powstanie specjalna aplikacja na urządzenia iPad i nakręcony zostanie film dokumentalny.
Projekt Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych prowadzony jest przez Ricka Smolana i Jennifer Erwitt — współzałożycieli firmy Against All Odds Productions specjalizującej się w projektowaniu i realizacji ogólnoświatowych projektów crowdsourcingowych łączących wciągającą narrację z nowoczesną technologią. Smolan i Erwitt zapraszają zespoły składające się z czołowych dziennikarzy i fotografów (a także zwykłe osoby) i zachęcają ich do pracy nad ważnymi zagadnieniami, takimi jak światowy kryzys zaopatrzenia w wodę pitną, wpływ Internetu na współczesną cywilizację czy sposób, w jaki ludzkość uczy się leczyć samą siebie. Owocami ich projektów są doskonałe ilustrowane książki, produkcje telewizyjne, aplikacje, wystawy oraz setki milionów informacji medialnych. Pismo Fortune opisało firmę Against All Odds Productions jako „jedną z najfajniejszych firm w Ameryce”.
Nadesłał:
jdunin-keplicz@solskibm.pl
|