2012-04-25
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR), przekazała do tej pory na konta rolników ponad 33,4 mld złotych wsparcia z programu PROW 2007 – 2013.
W ślad za zainteresowaniem środkami unijnymi obserwowany jest wzrost zainteresowania przedsiębiorczych rolników instrumentami finansowymi takimi jak pożyczka, oferowana w ramach pakietu Agrolinia - Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Raport „Bariery instytucjonalne rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” pokazuje m.in. trudności z jakimi spotykają się mieszkańcy obszarów wiejskich, którzy chcą prowadzić biznes. Do najważniejszych barier wymienianych przez wiejskich przedsiębiorców, a wynikających z analizy raportu zaliczyć należy: obowiązujące (skomplikowane) przepisy prawa i ich niedostosowanie do potrzeb początkujących firm, niski poziom rozwoju infrastruktury technicznej i socjalnej, oraz utrudniony dostęp do kapitału, szkoleń i wykwalifikowanej siły roboczej. Istotną przeszkodą w opinii przedsiębiorczych rolników jest dostęp do kapitału, ograniczone możliwości pozyskania finansowania bankowego, wynikające z braku zdolności kredytowej czy zabezpieczeń wymaganych przez banki.
Pomoc finansową dla przedsiębiorców ze wsi oferują takie programy wsparcia unijnego jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013, regionalne programy operacyjne czy system funduszy pożyczkowych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia finansowego w ramach PROW 2007 – 2013. Jak podaje ta instytucja, na konta rolników zostało przekazanych jak dotąd ponad 33,4 mld złotych, co stanowi 90 proc. wszystkich środków.
Zainteresowanie unijnym wsparciem od początku jest bardzo duże, ponieważ beneficjenci są świadomi wyczerpywania się środków. W ślad za tym, firmy oferujące produkty finansowe, takie jak pożyczka dla rolnika, z refundacją inwestycji z UE obserwują większy ruch w interesie. Sławomir Dudziak, Dyrektor Sprzedaży AGRO w Europejskim Funduszu Leasingowym zauważa, że „z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie wśród rolników pożyczką i innymi produktami z pakietu Agrolinia. Od 2010 roku lawinowo wzrasta liczba podpisywanych umów – w 2011 roku wzrost był 16-krotny w stosunku do omawianego okresu w roku ubiegłym. Początek 2012 roku, też jest bardzo obiecujący. Jeśli utrzyma się obserwowana tendencja wzrostowa, pod koniec roku będziemy raportować rekordowy wzrost. Co więcej, Agrolinia jako pakiet produktów finansowych dedykowanych dla rolników i sektora rolniczego otrzymał Złoty Medal na tegorocznych targach Agrotech w Kielcach. Nasze produkty zyskały najwyższe uznanie za prostotę, elastyczność, mobilność naszych Doradców i dopasowanie do sezonowości rolniczej produkcji”.
Europejski Fundusz Leasingowy oraz inne firmy z tego sektora od lat zapewniają finansowanie dla sektora Agro. EFL dysponuje grupą dedykowanych doradców. Przedsiębiorczy rolnicy mają do wyboru oferty takich firmy jak EFL, DLL, BNP Paribas, VB Leasing, a ostatnio ofertę dla rynku Agro proponuje także BZWBK Leasing.
***
Pożyczka dla rolnika
Pożyczka jest udzielana klientowi na zakup wybranego środka trwałego, ale inaczej niż w przypadku leasingu, to pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu. Ten instrument finansowy może zostać wykorzystany do sfinansowania nowych i używanych sprzętów rolniczych, takich jak: ciągniki, maszyny rolnicze, kombajny, pługi, przyczepy rolnicze, maszyny do obróbki drewna, maszyny i urządzenia rolnicze i gospodarki leśnej, kosiarki. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego lub inną jednostką publiczną udzielającą środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.
Leasing
Leasing, również wchodzący w skład pakietu Agrolinia, zapewnia finansowanie zarówno nowego jak i używanego sprzętu, przy niskim zaangażowaniu środków własnych i długim okresie finansowania (do 72 miesięcy). W leasingu operacyjnym raty oraz wpłata własna (czynsz inicjacyjny) stanowią w całości koszt uzyskania przychodu. Odliczeniu podlega też 100 % podatku VAT od rat leasingowych. Rolnicy zainteresowani uzyskaniem finansowania zewnętrznego od Europejskiego Funduszu Leasingowego SA, powinni skontaktować się z przedstawicielami firmy dedykowanymi do obsługi rynku rolnego. Pełna lista, oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie EFL http://www.efl.pl/oferta-leasingowa/leasing-i-pozyczka-dla-rolnikow
Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Firma aktywnie wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce. W myśl hasła „Więcej przestrzeni dla przedsiębiorczych”, konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu i dba o zaspokojenie potrzeb swoich klientów. Pomaga w prowadzeniu firmy i jest w stanie zapewnić wsparcie również w sytuacjach problemowych. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie stabilność finansową i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL od ponad 20 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firma została wyróżniona m.in. tytułami Firmy Przyjaznej Klientowi, Firmy Wysokiej Reputacji, Perły Polskiej Gospodarki i Najlepszego Partnera w Biznesie. Już ponad 230 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl
Grupa Credit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie produktów bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych i factoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Credit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Credit Agricole Commercial Finance Polska SA, a także Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce SA oraz Credit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej
o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.