2012-05-15
„Staż Sukcesem Naukowca” ma za zadanie połączyć wiedzę naukowca i potencjał przedsiębiorcy oraz pomóc w rozwoju innowacyjności i konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw.
Projekt „Staż Sukcesem Naukowca – II edycja” (SSN) to niezwykła okazja do sprawdzenia w praktyce wiedzy, którą pracownicy naukowi zdobyli na uczelni lub w jednostce naukowo-badawczej.
Udział w projekcie umożliwia naukowcom odbycie stażu w wybranym wielkopolskim mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwie i tym samym podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności danej branży. Staż może potrwać od 1 do 6 miesięcy. W tym czasie stażysta jest zobligowany do przepracowania 100 godzin na rzecz przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych wydatków, ponieważ wynagrodzenie stażysty (3000 zł miesięcznie) jest w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Pierwsza edycja projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno pracowników naukowych jak i przedsiębiorców. Stażyści pracowali nad innowacjami między innymi w takich dziedzniach jak: socjologia, ekonomia, robotyka, budowa maszyn, akustyka, fizykochemia powierzchni – mówi Ewa Sadoch, koordynator projektu SSN. Wszystkie ulepszenia, które pracownicy naukowi są gotowi zaaplikować do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zostają w przedsiębiorstwach, a całe wyniesione przez stażystów doświadczenie owocować będzie w przyszłości.
Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w projekcie? Wystarczy wejść na stronę www.wielkopolskie.ssn.paip.pl, zalogować się i poczekać na zgłoszenie się przedsiębiorcy lub samemu zaproponować staż w wybranej firmie. Tak też postąpił dr inż. Hubert Gojżewski, który jest akustykiem (po UAM) oraz fizykiem (po Politechnice Poznańskiej) i niedawno zakończył staż w przedsiębiorstwie EGGER Polska. Podczas stażu prowadził działania mające poprawić właściwości akustyczne oraz fizykochemiczne powierzchni paneli podłogowych. Główną ideą mojego stażu było takie zastosowanie nowych konstrukcji i użycie nowoczesnych materiałów oraz metod produkcji, aby panele tłumiły niepożądane dźwięki oraz były antyelektrostatyczne przy niskiej wilgotności względnej otoczenia – mówi dr inż. Hubert Gojżewski, uczestnik pierwszej edycji projektu SSN. Niewątpliwie dużym plusem projektu była dla mnie możliwość odbywania stażu bez konieczności rezygnacji z pracy na uczelni, a przede wszystkim okazja do zatarcia, chociaż w małym stopniu, granicy pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami – dodaje Gojżewski.
Rekrutacja na pierwszy cykl staży trwa do 31 maja 2012 r. Wypełnione dokumenty należy składać w siedzibie Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiebiorczości przy ul. Cienistej 3 w godz. 8-16.
Projekt „Staż Sukcesem Naukowca – II edycja” jest realizowany przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, które działa od 2005 roku. Stowarzyszenie specjalizuje się w projektowaniu nowych metod transferu wiedzy naukowej do środowisk przedsiębiorczych, wspieraniu współpracy przedsiębiorców i inwestorów oraz w promocji innowacji i przedsiębiorczości.
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.