Sezon grzewczy czas zacząć!
Przy dostępnych na rynku modelach kotłów gazowych, olejowych i na paliwo stałe mamy jeszcze całą gamę alternatywnych metod pozyskania ciepła. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, kominki z płaszczem wodnym, czy kotły elektryczne.
Sezon grzewczy można oficjalnie uznać za rozpoczęty. Wybór sposobu ogrzewania domu, czy pomieszczeń użytkowych to dziś niełatwa decyzja. Przy dostępnych na rynku modelach kotłów gazowych, olejowych i na paliwo stałe mamy jeszcze całą gamę alternatywnych metod pozyskania ciepła. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, kominki z płaszczem wodnym, czy kotły elektryczne. Przy zastosowaniu tego typu urządzeń warto jednak pamiętać również o wyborze odpowiedniego UPS, który zabezpieczy ich pracę w razie nieplanowanego odcięcia zasilania elektrycznego.
- Zasilacze awaryjne UPS to urządzenia, których funkcją jest nieprzerwane zasilanie innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych. Powszechnie używane są do podtrzymywania pracy komputerów, ale również mogą być stosowane np. jako zasilacz awaryjny dla silnika bramy garażowej, czy podtrzymać pracę kotłów C.O. i kominków z płaszczem wodnym - wyjaśnia Maciej Mączyński, wiceprezes ds. sektora informatycznego APC by Schneider Electric.
Kominki z płaszczem wodnym współpracują z tradycyjną grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania. Ich działanie polega nie na ogrzewaniu powietrza, ale wody. Aby nie dopuścić do niepożądanego wzrostu ciśnienia wody, należy ograniczyć wzrost jej temperatury. Sposobem na to jest zamontowanie dodatkowego wymiennika chłodzenia awaryjnego, który znajduje się wewnątrz wodnego wymiennika ciepła. Kiedy temperatura wody wzrasta do ponad 95°C zawór termostatyczny otwiera dopływ zimnej wody do wymiennika, co w efekcie prowadzi do obniżenia wody w całej instalacji.
Woda krąży dzięki pompie zasilanej elektrycznie. Co stanie się, jeśli prądu zabraknie? Prowadzi to oczywiście do nadmiernego wzrostu temperatury wody w obiegu kominka.
- Przerwy w dostawie prądu spotykają nas często w okresie zimowym, zwłaszcza gdy wstępują silne mrozy. Aby uniknąć sytuacji, kiedy woda w obiegu kominka nadmiernie wzrasta powodując uszkodzenie całej instalacji wystarczy zamontowanie zasilacza UPS, który uruchamia się automatycznie, gdy spada napięcie elektryczne i podtrzymuje pracę urządzenia nawet przez kilka godzin. Przy wyborze UPS’a ważne jest dokładne określenie parametrów i wymagań sprzętu, który ma być chroniony, co pozwoli na jak najbardziej wydajną pracę zasilacza – dodaje Maciej Mączyński.
Szkody wyrządzone przez wrzącą wodę mogą być ogromne. Wymiana całej instalacji to duży koszt, którego można łatwo uniknąć zabezpieczając się zawczasu.
O APC by Schneider Electric
APC by Schneider Electric to światowy lider w zakresie zasilania awaryjnego oraz chłodzenia precyzyjnego. Dostarcza innowacyjne urządzenia, oprogramowanie i systemy dla użytkowników domowych, biur, centrów danych oraz fabryk. Wspierana przez siłę, doświadczenie i rozległą sieć działu Critical Power & Cooling Services koncernu Schneider Electric, firma APC zapewnia rozwiązania doskonale zaprojektowane, bezbłędnie zainstalowane i utrzymane w dobrym stanie przez cały okres ich użytkowania. Dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji APC oferuje najnowocześniejsze i energooszczędne rozwiązania dla technologii i aplikacji przemysłowych o znaczeniu krytycznym. W 2007 roku Schneider Electric dokonał akwizycji APC i połączył ją z firmą MGE UPS Systems. W wyniku fuzji powstał nowy dział Schneider Electric o nazwie Critical Power & Cooling Services, który w 2008 roku zanotował przychody w wysokości 2,6 mld euro przy zatrudnieniu 12 000 osób na całym świecie. Rozwiązania APC obejmują systemy zasilania bezprzerwowego (UPS), urządzenia klimatyzacji precyzyjnej, szafy 19”, systemy ochrony fizycznej oraz oprogramowanie do projektowania i zarządzania zasilaniem, w tym architekturę InfraStruXure®, najbardziej wszechstronne na rynku rozwiązanie integrujące zasilanie, chłodzenie oraz zarządzanie. Schneider Electric, zatrudniający 114 tys. pracowników na całym świecie i obecny w 100 krajach, w 2008 roku osiągnął sprzedaż na poziomie 18,3 mld euro. Więcej informacji o firmie APC znajduje się na stronie www.apc.com. Wszystkie znaki handlowe należą do ich właścicieli.
Nadesłał:
Mondaypr
|