Sklepy internetowe a prawa konsumenta


Sklepy internetowe a prawa konsumenta
2012-05-08
Znane, duże i popularne, a jednak nie do końca uczciwe. Sklepy internetowe nagminnie stosują w swoich regulaminach klauzule niedozwolone. Problem ten dotyczy nie tylko małych e-sklepów, ale także dużych graczy rynku e-commerce.

Klauzule niedozwolone to wszelkie zapisy, które naruszają lub ograniczają powszechnie uznane prawa konsumenta. Kodeks cywilny zawiera spory katalog takich klauzul, jednak ciągle jest to zbiór otwarty.

Serwis prokonsumencki.pl zajmuje się przeprowadzaniem audytów regulaminów, wprowadzaniem do nich poprawek, a nawet sporządzaniem gotowych egzemplarzy dostosowanych do branży. Prokonsumencki.pl przeprowadził badanie losowo wybranych 20 sklepów zajmujących się sprzedażą elektroniki. Wyniki nie wypadły dobrze - zaledwie jeden sklep miał w pełni profesjonalny, zgodny z prawem regulamin. 

Testy wykazały, iż do najczęściej stosowanych klauzul niedozwolonych należą: zastrzeganie prawa do zmiany regulaminu, odmowa wzięcia odpowiedzialności za błędy w opisach sprzedawanych towarów czy też za przerwy w działaniu strony. 60% sklepów utrudnia także klientom zwrot lub wymianę zakupionego przedmiotu.

Poważnym uchybieniem jest także pomijanie w regulaminie pewnych kluczowych informacji. Standardowo w regulaminie nie znajdujemy informacji o tym, iż w przypadku zwrotu towaru, sprzedawca powinien oddać nie tylko pieniądze za produkt, ale także koszty przesyłki w jedną stronę (ze sklepu do konsumenta). Co więcej w przypadku przedpłaty, klient ma prawo do ubiegania się o odsetki ustawowe przysługujące mu od dnia wpłaty.

Często użytkownik nie otrzymuje nawet tak oczywistej informacji jak data spodziewanej dostawy - sprzedawca uzależnia ją od zbyt wielu czynników, przerzucając część odpowiedzialności na firmę kurierską lub innego dostawcę.

Zarówno stosowanie klauzul niedozwolonych jak i braki informacyjne traktowane są przez UOKiK jako naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara grzywny. Każdy sprzedawca stosujący takie nieuczciwe zabiegi musi liczyć się nie tylko z wysokimi kosztami postępowania, ale także z kiepskim wizerunkiem w oczach klientów.




Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl