Sposób działania instalacji tryskaczowych


Sposób działania instalacji tryskaczowych
2012-04-12
Niewiele osób dokładnie zna procedury, które są wykonywane przez instalacje tryskaczowe w sytuacji pożarowej. W tym artykule opiszemy szerzej niektóre z nich.

Korzystanie z instalacji tryskaczowych wymaga chociażby podstawowej znajomości obsługi tego urządzenia oraz jego działania. Nikt nie wymaga dokładnych szczegółów, ponieważ tymi zajmuje się zazwyczaj profesjonalna ekipa, która bierze spore pieniądze za zamontowanie instalacji przeciwpożarowej, ale dobrze jest wiedzieć o tym sprzęcie chociaż trochę.

Instalacje tryskaczowe w czasie pożaru

W chwili, gdy w budynku pojawi się ogień instalacje tryskaczowe rozpoczną swoją pracę. Chwilę po rozpoznaniu pożaru automatycznie uruchomi się jego gaszenie, czyli po prostu wylewanie wody na rozpalone miejsca. Dzięki temu zapobiega się rozprzestrzenianiu ognia, ale także pożar może być zmniejszany. Podczas, gdy pompy uwalniają wodę na „gorącą strefę” zostaje uruchomiony też system informowania o pożarze. Praktycznie zawsze jest to głośny sygnał akustyczny, który może być słyszalny nawet z kilkuset metrów. Oprócz niego spotykany jest sygnał świetlny, a w niektórych przypadkach jest to także samoczynne wysłanie wiadomości sms do ochrony, właściciela budynku, lub nawet do straży pożarnej.

W czasie pożaru takie instalacje przeciwpożarowe włączają się miejscowo, to znaczy tylko tam, gdzie został wykryty pożar. Uruchomienie kolejnych miejsc wylewu wody będzie miało miejsce dopiero wtedy, gdy pożar rozprzestrzeni się na tyle, aby znajdować się w najbliższym otoczeniu kolejnego czujnika. Dzięki temu zmniejszamy zużycie wody oraz narażenie na zniszczenie materiałów znajdujących się poza strefą zagrożenia pożarem.

Jak widać, instalacje tryskaczowe działają całkowicie automatyczne, czyli nie trzeba w żaden sposób ich sterować. Jedyną rzeczą, o której będziemy musieli pamiętać, to zapewnienie ciągłego źródła wody. Optymalnym rozwiązaniem jest podłączenie instalacji do rur, aczkolwiek często jest to niewykonalne, dlatego dobre będzie także wypełnienie wodą specjalnego zbiornika, z którego będzie czerpana ta ciecz bezpośrednio do gaszenia pożaru. Jasne powinno być to, że w przeciwnym wypadku, czyli w sytuacji, gdy nie zapewnimy źródła wody, instalacje tryskaczowe mogą w ogóle nie działać.

Dobrze jest raz na jakiś czas przeprowadzić test instalacji tryskaczowy, który pokaże nam, jak będzie to wyglądało podczas pożaru oraz sprawdzi, czy system przeciwpożarowy jest w dobrym stanie. Podczas wykonywania takiej czynności konieczne będzie z kolei odpowiednie zabezpieczenie budynku i materiałów, które się w nim znajdują przez niszczącą działalnością wody, co w wielu przypadkach może przynieść podobne problemy, co pożar.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mrserver

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl