Strzelające rowery na Pikniku Niepodległościowym


Strzelające rowery na Pikniku Niepodległościowym
2012-11-08
Rowerów jedni używają do przejażdżek po mieście, inni do uprawiania wyczynowych zjazdów w górach. Od dawna korzystają z nich też policjanci. Jak wyglądają i co potrafią rowery stosowane przez policję blisko wiek temu. Tego dowiedzą się uczestnicy Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze.

Już w niedzielę w Manufakturze piknik z okazji Święta Niepodległości. Rozpocznie się w samo południe, ale oficjalnie zostanie otwarty o 13:00 przez samego Józefa Piłsudskiego. Marszałek wjedzie na rynek Manufaktury dorożką, a potem wygłosi przemówienie do wszystkich zebranych i przekaże głos przedstawicielom władz regionu oraz miasta. Po oficjalnym rozpoczęciu, salwa armatnia otworzy piknikową część uroczystości. Na 20 stoiskach na uczestników pikniku czekają m.in. wystawy umundurowania, broni i lekcja historii polskich służb mundurowych. Na środku rynku natomiast -pokazy dynamiczne. Wszyscy obecni zobaczą pięć inscenizacji.

Pierwszą z nich przestawią członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Radomia, którzy wystąpią w roli Policji Państwowej z okresu drugiej połowy lat 30. ubiegłego wieku. Będą w pełnym umundurowaniu funkcjonariuszy, czyli w bryczesach, długich czarnych butach, granatowych kurtkach mundurowych, w czapkach. Wszyscy z pistoletami w kaburach i legitymujący się odznaką służbową. Wjadą na rynek na swoich wyjątkowych jednośladach, czyli zabytkowych rowerach „Łucznik” pochodzących z lat 1929 – 1939 wyposażonych w repliki karabinów Mauser. W ich inscenizacji widzowie poznają historię i zadania Policji Państwowej w dwudziestoleciu międzywojennym. Występujący opowiedzą też o wyposażeniu dawnych policyjnych rowerów, w tym jedynego w kraju „roweru strzelającego”. W czasie prezentacji niezwykły pojazd kilkakrotnie wystrzeli.

Podczas drugiego pokazu radomskich rekonstruktorów uczestnicy pikniku poznają zasady jakie obowiązują w „sportowej szermierce na bagnety” obserwując trening w dyscyplinie, w której rozgrywano mistrzostwa armii w okresie II PR. W odróżnieniu od tradycyjnej szermierki, w tej zamiast szpady używa się specjalnych karabinów szermierczych ze sprężynowym chowanym bagnetem. Wszyscy, których zainteresuje ten oryginalny sport będą mogli spróbować swoich sił w walce sparingowej z szermierzami.

Niezwykłe rowery będzie można podziwiać na wystawie w pobliżu sceny do końca manufakturowych obchodów Święta Niepodległości czyli do godziny 17:00.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Manufaktura
http://www.manufaktura.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl