Szukasz Pracy? Odwiedź Biuro Karier!
Sposobów na znalezienie pracy po studiach jest wiele. Jedni wertują ogłoszenia w prasie i Internecie, inni zakładają swoje firmy. Coraz aktywniej na uczelniach studentów wspierają przy poszukiwaniu pracy, staży i praktyk tzw. biura karier.
Warto skorzystać z szansy pozyskania cennego dziś na rynku pracy doświadczenia o ile uczelnia oferuje taką możliwość. Tylko w ostatnim roku akademickim kilkudziesięciu studentów znalazło zatrudnienie dzięki Biurze Karier w Wyższej Szkole Logistyki, inni dostali się na staż lub praktyki zawodowe.
Zadaniem Biur Karier jest wspieranie studentów w znalezieniu praktyk, a w późniejszej perspektywie – przygotowanie do podjęcia przez nich pracy. To tutaj studenci dowiadują się jakie są trendy na rynku, czego pracodawca oczekuje od absolwentów, a także zapoznają się z najnowszymi ofertami pracy.
Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że już w trakcie studiów ma szansę zyskać nie tylko tak cenne dziś doświadczenie, ale również stałą pracę! Pracodawcy rozpoczynają bowiem poszukiwania swojej kadry od renomowanych szkół wyższych. Przesyłają do uczelni swoje oferty, te w zamian szukają wyszukują dla nich idealnych kandydatów.
- Tak właśnie było w moim przypadku. Pracuję w firmie KUEHNE + NAGEL w dziale Spedycji Morskiej na stanowisku młodszego spedytora. Pracę znalazłam za pośrednictwem Biura Karier WSL i uważam ją za świetny start w karierze zawodowej – mówi Monika Stańczyk, absolwentka Wyższej Szkoły Logistyki. - W pracy mierzę się z wieloma wyzwaniami, włączając w to stałe kontakty z klientami w Polsce i spedytorami z całego świata, w tym z Chin, Tajwanu, USA czy Indii. Współorganizuję transporty morskie przesyłek, a także zabezpieczam ich dostawy lądowe do klientów. Na co dzień mam kontakt z agencjami celnymi i armatorami, niezbędny dla kompleksowego zabezpieczenia usług – wymienia.
Podobne doświadczenie ma Małgorzata Misiorna, również absolwentka WSL.
- Najpierw dostałam się na bardzo dobry staż do dużej firmy logistycznej DB Schenker. Otrzymałam szansę nie tylko zweryfikowania w praktyce wiedzy zdobytej podczas akademickich zajęć, ale także możliwość rozwoju swojej kariery w branży logistycznej. Na początku staż odbywałam w dziale administracji, natomiast obecnie pracuję w dziale spedycji, gdzie zajmuję się spedycją międzynarodową. – zdradza Małgosia.
Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy otrzymają propozycję zatrudnienia w miejscu praktyk. Każdy natomiast zdobędzie doświadczenie, a tym samym zwiększy swoje szanse na rynku pracy.
- To prawda. Praktyki zawodowe odbyłem w firmie DACHSER, międzynarodowym operatorze logistycznym z ugruntowaną pozycją na rynku światowym. Do moich codziennych zadań należało przyjmowanie zleceń, organizowanie transportu, wypisywanie zleceń oraz zakładanie tras na zlecenia w programie komputerowym. W wolnych chwilach porządkowałem faktury i archiwizowałem stare zlecenia – zdradza Sławek Kędra, student WSL. - Miałem okazje przekonać się jak wygląda praca w dużym, renomowanym przedsiębiorstwie logistycznym. Spotkałem na swojej drodze miłych, otwartych i zawsze służących mi pomocą ludzi. Praktyki dały mi obraz pracy związanej ściśle z kierunkiem studiów oraz nauczyły pracy w zespole. Pozwoliły nabyć doświadczenie zawodowe, co z pewnością w przyszłości zapewni mi lepszy start – dodaje.
Ze Sławkiem zgadza się Marcin Kostrzewa, również student WSL. Jak sam mówi dzięki praktykom w firmie DHL Express zdobył nowe umiejętności, niezbędne do wykonywana zawodu logistyka.
- Miałem okazję pracować z profesjonalistami przy użyciu rozwiązań i technologii z najwyższej półki. Jestem szczególnie zadowolony z faktu, że zamiast przysłowiowego „parzenia kawy”, otrzymywałem samodzielne zadania – mówi Marcin.
Czas praktyk mile wspomina również Paweł Grabowski, absolwent WSL.
- Poznałem „od kuchni” funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa logistycznego. Praktyki odbywałem w firmie DACHSER. Pracowałem z młoda ekipą, która bardzo sympatycznie przyjęła mnie do swojego grona i szybko zaakceptowała jako nowego współpracownika – przyznaje. - Staż umożliwił mi poznanie zagadnień związanych ze spedycją międzynarodową, administracją oraz magazynowaniem. Dla osób chcących stawiać „pierwsze kroki” na rynku pracy, Biuro Karier jest dobrym rozwiązaniem. Szeroka gama ofert oraz bardzo miła obsługa sprawiają, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – zachwala Paweł.
- Wśród firm, które regularnie przesyłają swoje oferty pracy należą między innymi: Schenker, Kuehne + Nagel, Holicon, City Courier, Solaris Bus& Coach Stolmar, H&M, BG-Consuling, Kaufland, Faber, AWF, OVB Allfinanz, Rehau Unlimited Polymer Solutions, Obiettivo Lavoro, Arvatoservices Kaufland, Bertelsmann – wymienia mgr Barbara Biłozor, Specjalista ds. Praktyk w WSL. - Poza tym, z kilkoma firmami nawiązaliśmy współpracę w zakresie praktyk i staży. Wśród nich są: Dachser Sp. zo. o. Gefco Polska Sp.zo. o., Schenker Sp.zo. o., Żabka S.A., Logwin (dawna nazwa Albatros).
Poza podstawowymi zadaniami Biuro Karier WSL spełnia jeszcze szereg różnorodnych funkcji, z których skorzystać może każdy student uczelni wyższej. Pracownicy instytucji chętnie służą radą w kwestii indywidualnej ścieżki zawodowej. Od nich także można uzyskać pomoc przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, bowiem należy pamiętać, że wyróżniające się i dobrze skonstruowane CV oraz list motywacyjny to dziś podstawa. Biuro Karier organizuje kursy, szkolenia czy warsztaty.
Nadesłał:
kmatysik
|