Szycie bez trudności


Szycie bez trudności
2024-04-24
Szycie może być łatwe i nie sprawiać trudności nawet osobom, które po raz pierwszy podejmują się własnoręcznego wykonania ubrania. Dodatkowo dzięki tej umiejętności będziemy w stanie stworzyć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, ponieważ zrobimy to sami!


Pierwsze próby szycia

Pierwszym krokiem do samodzielnego wykonania ubrania jest opanowanie umiejętności szycia na maszynie. Możesz ćwiczyć początkowo bez nici np.na papierze. Zachęcam Cię jednak do prób szycia na ścinkach materiałów z nawleczonymi nićmi. Poczujesz się pewniej i swobodniej przy maszynie.

Próby szycia przeprowadzaj w różnym tempie - zarówno zwolnionym, jak i przyspieszonym. Zwracaj uwagę na kierunek szycia. Przy maszynach o napędzie nożnym skup się na równomiernym ruchu nogi. Niektórym może sprawiać to trudności podczas początków szycia, jednak nie warto się zrażać. Przy maszynach elektrycznych problematyczne czasami okazuje się dostosowanie ruchów nogi na pedale do szybkości obrotów i najtrudniej jest szyć wolno.

 
W zależności od rodzaju tkaniny i odzieży, a także jej przeznaczenia, można łączyć ze sobą poszczególne części szwów. Szycie i wykończenie odzieży przeznaczonej do częstego prania i trwałego użytku będzie znacząco się różnić od delikatnych tkanin przeznaczonych na specjalne okazje. Do każdej części garderoby najlepiej podchodzić inaczej by mieć pewność, że będzie uszyta tak, by służyła nam latami. 
 
Kolejność szycia i wykończenia zależy także od rodzaju ubrania i fasonu. 
 
Oto kilka wskazówek dla początkujących :
  1.  dzianiny - są bardzo rozciągliwe w niemal wszystkich kierunkach i naddają się przy naprężaniu. Są bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu, jednak ta niewątpliwa zaleta może sprawić problemy w trakcie szycia. O czym mowa? Otóż szwy bardzo często pękają. I nie jest to wina słabych nici! Przyczyna tkwi właśnie w elastyczności dzianiny; wyciąga się przy naprężaniu, podczas gdy szwy ustabilizowane nićmi, utrzymują swój kształt i przy mocnym pociągnięciu rwą się, ponieważ nie wytrzymują naprężenia
    RADA : szyj dzianiny bardzo cienką igłą o niestępionym końcu i delikatną nicą np. jedwabną
  2. śliskie tkaniny syntetyczne np. nylon - szyj je, używając dużego ściegu i małego naprężenia nici
  3. jeśli zależy Ci na prostych szwach bez fastrygowania, wystarczy wpiąć szpilki w tkaninę poprzecznie w stosunku do szwu; w ten sposób - mimo że szpilki pozostają w tkaninie - igła w maszynie nie łamie się.
 

O czym pamiętać przy maszynie?

Bardzo ważne jest, aby regularnie oliwić i czyścić maszynę. Należy pamiętać, że po oliwieniu pierwsze ściegi mogą brudzić, dlatego polecam przeszycie na kawałkach ścinków. 

Podczas szycia i konserwacji maszyny ściśle stosuj się do instrukcji obsługi albo zaleceń konserwatora/mechanika. Zdarza się, że drobne usterki bez problemu dają się usunąć bez korzystania z pomocy specjalistów i można naprawić je we własnym zakresie. Alternatywnie możesz skorzystać z porad na forach dyskusyjnych lub grupach tematycznych. W dobie dzisiejszej technologii odpowiedź na nurtujące Cię pytania związane z maszyną, na pewno odnajdziesz także na YouTube lub social mediach.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl