Technologie ważnym wsparciem w rekrutacji


Technologie ważnym wsparciem w rekrutacji
2020-08-13
Wyniki badania „Efektywność rekrutacji” opracowanego przez eRecruiter
eRecruiter – dostawca platformy do zarządzania rekrutacjami – przeprowadził badanie dot. efektywności rekrutacji wśród profesjonalistów odpowiedzialnych za pozyskiwanie i zatrudnianie nowych pracowników. Czas pandemii i lockdownu skutecznie przeniósł większość prowadzonych procesów do środowiska online, a szczególną rolę zaczęły odgrywać technologie wspierające rekrutację. Z danych zamieszczonych w raporcie „Efektywność rekrutacji” wynika, że jeszcze przed pandemią aż 90% ankietowanych rekruterów korzystało z systemów typu ATS (applicant tracking systems), by poprawić efektywność prowadzonych działań. Aż 84% z nich zadeklarowało, że odczułoby bardzo dotkliwie brak dostępu do takiego systemu. Jak twierdzą respondenci, systemy te wspierają nie tylko procesy rekrutacyjne, ale również funkcjonowanie wielu obszarów w organizacji.

Ze względu na zagrożenie drugą falą zachorowań na Covid-19 oraz spodziewany spadek koniunktury, firmy muszą bacznie obserwować sytuację i dynamicznie reagować na najmniejsze zmiany. Optymalizacja procesów, dopasowanie narzędzi i dalsze przenoszenie biznesu do środowiska pracy zdalnej to zadania nie tylko na dziś, ale także na kolejne miesiące. 

Potwierdza to Ewa Jachimowicz, Kierownik ds. Rekrutacji i Rozwoju z firmy Echo Investment, która zaproszona do skomentowania aktualnej sytuacji rynkowej i jej wpływu na rekrutację stwierdziła: Dziś jesteśmy w momencie przejściowym. Ciągle słyszymy o 2 fali zachorowań, a w tle zarządy firm pamiętają o zapowiadanym wcześniej kryzysie, dlatego wiele będzie zależało od oceny tego, jak firmy sobie radzą na bieżąco z sytuacją oraz dynamiką wyjścia z problemów wywołanych pandemią. Echo Investment jest w grupie firm, które dostosowały swoją strategię personalną do sytuacji, i elastycznie podchodzi do decyzji odnośnie nowych zatrudnień. Znaczna część procesów zewnętrznych została przekierowana na wewnętrzne rekrutacje, i dzięki temu nie redukujemy zatrudnienia. Nadal zewnętrznie prowadzimy rekrutacje w obszarze realizacji budów, sprzedaży czy stanowisk związanych bezpośrednio z obsługą klientów.

Z jednej strony powrót dynamiki rynku pracy sprzed czasu pandemii – czyli większa liczba szukających zatrudnienia kandydatów oraz aktualnych ofert pracy - skutkuje wieloma otwartymi procesami rekrutacyjnymi. Z drugiej – wciąż obowiązujący reżim sanitarny narzuca istotne ograniczenia w sposobie prowadzenia rekrutacji. Dodatkowo organizacje i pracodawcy szukają sposobów na redukcję kosztów, a także optymalizację procesów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rekruterzy chętniej i częściej korzystają z rozwiązań technologicznych, które podniosą efektywność ich pracy. Systemy ATS, dzięki automatyzacji części procesów, są istotnym wsparciem w procesie rekrutacji zarówno pod względem skracania czasu trwania procesów rekrutacyjnych, jak i  poprawy ich jakości oraz lepszej komunikacji między stronami. 

ATS – narzędzia cenione przez rekruterów
Systemy ATS cieszyły się dużą popularnością już przed wybuchem pandemii, lecz lockdown dodatkowo przyspieszył digitalizację i sprawił, że firmy chętniej sięgnęły po systemy usprawniające i automatyzujące procesy biznesowe. W badaniu „Efektywność rekrutacji” przeprowadzonym przez eRecruter wśród 250. przedstawicieli branży HR zajmujących się rekrutacjami, 90% respondentów stwierdziło, że system ATS jest niezbędnym narzędziem w pracy rekrutera, 84% zadeklarowało, że utrata dostępu do tego systemu byłaby dla nich dotkliwa. 

Praca zdalna spowodowała przeniesienie rozmów rekrutacyjnych w dużo szerszym zakresie niż uprzednio w tryb online. Zastosowanie systemów ATS pozwoliło też na skrócenie innych etapów rekrutacji, wskazywanych przez respondentów badania jako najbardziej czasochłonne. 35% ankietowanych wskazało, że taką czynnością jest selekcja aplikacji, a 30% – komunikacja z kandydatami. Między innymi, właśnie te zadania mogą być skutecznie wspierane przez system rekrutacyjny. 

Korzyści płynące z wykorzystania systemu do zarządzania rekrutacjami czerpią nie tylko rekrutujący. Ośmiu na dziesięciu respondentów deklaruje, że korzystanie z systemu ATS przynosi pożytek całej organizacji, blisko 80% twierdzi, że przyspiesza proces rekrutacji, a 70% uważa, że ułatwia komunikację z menedżerami.

Dane te nie powinny zaskakiwać – system ATS to doskonały asystent, który wspiera nie tylko rekruterów, ale też całe organizacje w zwiększaniu efektywności procesów. 

 

Ważnym aspektem zwiększania efektywności procesów rekrutacyjnych jest dbanie o płynną i pełną komunikację HR z biznesem. W tym obszarze pracę rekruterów również mogą skutecznie wspierać systemy ATS. System rekrutacyjny eRecruiter proponuje wykorzystywanie do tego celu Interaktywnej Karty Kandydata. Umożliwia ona przesłanie aplikacji wybranych kandydatów osobom zaangażowanym w dany proces rekrutacji np. menedżerom. Karta usprawnia proces oceny kandydata, a także, w ramach powiadomień, przypomina o braku nadania takiej oceny przez menedżera i w ten sposób ułatwia rekruterom uzyskanie informacji zwrotnej. 

Dodatkowo wspomniany wyżej system ATS umożliwia automatyzację wysyłek wiadomości do kandydatów dzięki wygodnym szablonom, które można dostosować do własnych potrzeb. Innym, niezwykle istotnym w obecnych czasach rozwiązaniem, jest możliwość organizacji spotkań online – bez konieczności tworzenia wirtualnego pokoju, korzystania z zewnętrznych narzędzi oraz logowania się do systemu. 

Systemy ATS zdecydowanie ułatwiają pracę. Zdaję sobie sprawę z faktu, iż nadal istnieją firmy, które nie bazują na systemach rekrutacyjnych – sama miałam możliwość pracy w takich, więc mam porównanie. Na rekruterze spoczywa obowiązek samodzielnej publikacji ogłoszeń na wszystkich portalach czy kontakt z kandydatami. To, co w systemach usprawnia i ułatwia pracę rekrutera, to przede wszystkim możliwość nadzorowania całego procesu od dodania ogłoszenia, poprze zbiór i selekcję aplikacji, kontakt z menedżerami oraz z kandydatem. System umożliwia przesłanie zaproszenia do kalendarza rekrutera i kandydata, a także wysyłanie automatycznie przypomnienia o spotkaniu. Są to rozwiązania na bieżąco reagujące na wyzwania pojawiające się przed działami HR. – podsumowała Lilianna Mikołajczyk-Piętka, specjalista ds. personalnych w Grupie Raben.
W nowej rzeczywistości, gdy większość aktywności rekrutacyjnych przeniesiona została do wirtualnej przestrzeni, wykorzystywanie w większym niż dotąd stopniu systemów ATS może być najlepszym rozwiązaniem wspierającym codzienną pracę rekrutera i wpływającym pozytywnie na efektywność całego procesu rekrutacji. 

Więcej danych dot. wykorzystania systemów ATS znajdą Państwo w raporcie z badania „Efektywność rekrutacji” dostępnym tutaj.

***
Metodologia badania
Dane do badania „Efektywność rekrutacji” zostały zebrane na zlecenie eRecruiter wśród przedstawicieli branży HR zajmujący się rekrutacjami, z wykluczeniem przedstawicieli Agencji Doradztwa Personalnego. Ankieta prowadzona była w dniach 3-16 marca 2020 metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) wśród 250 respondentów. 
***
eRecruiter to internetowa platforma do zarządzania rekrutacjami i bazą kandydatów. Wspiera HR oraz biznes w prowadzeniu wszystkich etapów rekrutacji, od publikacji ogłoszeń, poprzez selekcję i rekrutację, aż po zatrudnienie odpowiednich kandydatów. System pomaga pracodawcom w efektywnej komunikacji z kandydatami, w budowaniu pozytywnych wrażeń kandydatów wyniesionych z rekrutacji (Candidate Experience) oraz pozwala podejmować lepsze decyzje w obszarze zarządzania procesami rekrutacji. Dzięki eRecruiter wszystkie dane dotyczące rekrutacji gromadzone są w jednym miejscu i dostępne dla wszystkich osób zaangażowanych w proces zatrudnienia. Usługa oferowana jest w modelu SaaS (Software as a Service).
eRecruiter jest produktem eRecruitment Solutions sp. z o.o. Firma należy do Grupy Pracuj S.A., właściciela m.in. portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Więcej informacji: www.erecruiter.pl.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl