Tylko profilaktyka może ochronić przed grypą


Tylko profilaktyka może ochronić przed grypą
2012-09-13
Zapalenie płuc, oskrzeli, mięśnia sercowego, niewydolność nerek, poinfekcyjne zapalenie mózgu lub zaostrzenie astmy – to tylko niektóre z najczęstszych powikłań pogrypowych. Jak uchronić się przed nimi? Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zakażenia grypą jest zastosowanie szczepionki.
Każdego roku, w okresie od września do kwietnia, wzrasta ryzyko zachorowania na grypę. Nagły początek, wysoka gorączką, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia, bóle brzucha i biegunka, kaszel i bóle gardła - to jej najczęstsze objawy. Czy grypa jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia? Pewne jest, że nie powinniśmy jej w żaden sposób bagatelizować. - Grypa, ze względu na masowość zachorowań, zmienność wirusów i ryzyko powikłań, stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Rocznie na grypę zapada od 300 mln do 1,5 mld ludzi. Umiera z tego powodu od 0,5 mln do 1 mln chorych - wylicza dr n. med. Grzegorz Bajko, dyrektor ds. lecznictwa Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. Celem szczepień przeciwko grypie jest nie tylko zapobieganie przed zachorowaniem, ale przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań pogrypowych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. Tylko profilaktyka może ochronić przed grypą, a w konsekwencji przed wyłączeniem na blisko dwa tygodnie z życia zawodowego i rodzinnego. U osób zaszczepionych w przypadku zachorowania przebieg grypy jest łagodniejszy, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zdecydowanie mniejsze.

Grypa, to ostra choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową, która występuje z różnym nasileniem w okresie od października do kwietnia. Najskuteczniejszą metodą jej zapobiegania wciąż pozostają szczepienia. Ze względu na zmienność wirusów należy jednak powtarzać je każdego roku, korzystając przy tym z nowej, aktualnej partii szczepionek. Najlepiej przyjąć je we wrześniu lub październiku. W tym okresie wiele placówek medycznych zaprasza pacjentów na akcje szczepień przeciw grypie. Z takiej oferty mogą skorzystać m.in. pacjenci indywidualni oraz klienci firmowi Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. Obejmuje ona nie tylko podanie szczepionki, gwarantującej wysoką skuteczność ochrony przed zakażeniem wirusem grypy sezonowej i grypy pandemicznej A/H1N1(świńskiej grypy), ale również badanie lekarskie, kwalifikujące do szczepienia, a w przypadku firm również dojazd na teren zakładu lub do miejsca pracy.

Aby uchronić się przed grypą, poza szczepieniami należy pamiętać również o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem lub kontaktem z żywnością. - W czasie epidemii czy pandemii grypy powinniśmy unikać spożywania posiłków w miejscach publicznych, pocałunków, podawania rąk przy powitaniu i tarcia oczu - zwłaszcza po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami, takimi jak poręcze, klamki, uchwyty - sugeruje dr Grzegorz Bajko.  W razie choroby należy używać jednorazowych chusteczek, unikać kaszlu w zwiniętą dłoń, a także myć jak najczęściej ręce, aby nie roznosić choroby.

Ze szczepień powinny skorzystać przede wszystkim osoby z grup wysokiego ryzyka powikłań. Mowa tu o osobach w podeszłym wieku, z przewlekłymi chorobami nerek, układu oddechowego i krążenia, chorych na cukrzycę, po przeszczepach oraz zakażonych wirusem HIV. Spośród osób zdrowych, o szczepieniach powinny pomyśleć kobiety w ciąży, dzieci, personel medyczny, a także opiekunowie pracujący w żłobkach, przedszkolach i domach opieki społecznej. - Każdy zdrowy człowiek, który chce uniknąć grypy i jej powikłań powinien się zaszczepić - radzi dr Bajko. Najlepszym okresem na szczepienia jest wrzesień i październik. Można kontynuować je również przez kolejne miesiące aż do sezonu epidemicznego, który pojawia się najczęściej w pierwszych trzech miesiącach roku.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl