Ultradziękowa czystość


Ultradziękowa czystość
2012-09-25
Fale dźwiękowe są zaburzeniem rozprzestrzeniającym się w ośrodku, więc np. w wodzie, powietrzu. Fale przesyłają energię bez transportu materii. W wypadku fal mechanicznych cząsteczki ośrodka, w którym rozchodzi się fala, formują ruch oscylacyjny wokół miejsca równowagi.

Czym właściwie będą ultradźwięki? Są to fale o częstotliwościach zakresu 16 kHz aż do 100 Mhz. To świadczy, iż będą falami o częstotliwości za bardzo wysokiej, nieodbieralnej dla człowieczego ucha. W obecnym czasie człowiek potrafi wytworzyć ultradźwięki w sposób: mechaniczny, termiczny, optyczny czy też elektryczny ale również magnetyczny. Niemniej jednak ultradźwięki same występują w przyrodzie. Stanowią one przeważnie użytkowane w porozumiewaniu się ze sobą a może echolokacji przez pełno rodzajów zwierząt (na przykład przez psy, delfiny, wieloryby, nietoperze, co poniektóre typy owadów ale też ptaków).

Echolokacja polega na przestrzennym orientowaniu się w otoczeniu przeróżnych produktów przez rozsyłanie sygnału, a następnie odbiór oraz analizę fali odbitej. Wykorzystują ją zwłaszcza zwierzęta żerujące o zmroku, pozbawione dobrze wykształconego narządu wzroku albo przebywające ciągle w ciemnościach. Niezastąpiony zmysł echolakoacji mają delfiny.Jednak zajmijmy się ultradźwiękami, które używane są w służbie ludzi. Ultradźwięki są przeważnie używane w rozlicznych laboratoriach przemysłowych i badawczych w celach oczyszczania urządzeń oraz rzeczy do dociekań. Tak zwane myjki ultradźwiękowe stosuje się w każdym miejscu właśnie tam, gdzie osadów i brudu nie zdołamy usunąć domowymi sposobami ewentualnie w wypadku, jeśli towary, które chcemy oczyścić są niezwykle znikome. Dlatego tego typu sprzętami oczyszcza się przykładowo kolczyki z krwi. Myjki ultradźwiękowe w stu procentach nadają się również do pracy m.in. w elektronice, elektryce, biotechnologii, medycynie, przemyśle precyzyjnym, galwanizacji, a także w toku wytwarzania podzespołów komputerowych (na przykład płytki drukowane). Jak widać wykorzystanie tych przyrządów okazuje się niebywale szerokie. Myjki ultradźwiękowe, nazywane inaczej płuczkami, zbudowane są z generatora fal ciśnień i pojemnika (wanienki), w którym sytuowane są przedmioty ,które wymagają czyszczenia. Zależnie od typu i właściwości myjki, wewnętrzna obudowa może być zrobiona ze stali nierdzewnej lub plastiku.

W zależności także od takiej sprawy, z którego surowca zrobione są czynniki, użycie niektórych środków ma prawo wywołać korozję oraz zużycie myjki. W jaki sposób pracują myjki ultradźwiękowe? Ich praca oparta jest na zjawisku kawitacji, polegającej na stworzeniu bardzo dużej częstotliwości fal ciśnieniowych. To z kolei powoduje implozje milionów pęcherzyków powietrza na powierzchni czyszczonych rzeczy. Konsekwentnie usunięte są nawet najmniejsze brudy. Zależnie od budowy myjki da się robić kąpiele w wodzie (destylowanej lub demineralizowanej, żeby na produktach nie powstawał osad) bądź w chemicznych preparatach czyszcząco – sterylizujących, na przykład Aldesan E.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

emaks

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl