W Indiach można wysyłać tylko 100 SMS-ów dziennie, a w Polsce?


2011-10-19
Jak informuje BBC, według nowych zmian w Indiach można wysłać maksymalnie 100 SMS-ów dziennie z jednego telefonu. Można to interpretować jako poważne ograniczenie wolności użytkowników telefonów komórkowych, ale to tylko wrażenie.

Nowe zasady przyniosą ulgę milionom abonentów, gdyż ograniczenie kierowane jest do telemarketerów, zasypujących dziesiątkami SMS-ów o charakterze reklamowym nawet w nocy.

W Polsce Operatorzy GSM również bronią się przed nadużyciami firm wysyłających masowe SMS-y z kart SIM. Jak wynika z treści regulaminów operatorskich, karta SIM przeznaczona jest tylko do użytku na potrzeby własne. W rzeczywistości, ze względu na większe korzyści finansowe, część firm telekomunikacyjnych wykorzystuje je do wysyłek marketingowych i promocyjnych.

Tymczasem, Plus w swoim regulaminie jasno mówi, że abonent nie może bez odrębnej zgody Polkomtel świadczyć innym podmiotom usług w celu uzyskiwania korzyści majątkowych dla siebie lub osób trzecich. Zakazane jest także ”wysyłanie w sposób masowy treści marketingowych” - (z regulaminu Polkomtel w § 6 o odpowiedzialności). Co za tym idzie? Wszystkie proponowane usługi wysyłki „tanich” SMS-ów (często określanych mianem „eco”)  są niezgodne z regulaminami i systematycznie blokowane przez operatorów, bez konieczności informowania o niedoręczeniu wiadomości.

Klienci korzystający zatem z tanich usług, chcąc zyskać na „korzystniejszej” ofercie jednak tracą... Dlaczego? Jeżeli zapłacimy przykładowo 5 gr za jednego SMS-a, które w 25% nie zostaną doręczone do odbiorców, daje nam to zbliżoną cenę do tych za 8 gr, które posiadają 100% skuteczności doręczeń. Wniosek... tanie nie zawsze oznacza opłacalne.

Jak poznać, czy nie korzystamy z SMS wysłanych za pomocą kart SIM?

1.  Polem nadawcy jest numer telefonu – najczęściej losowo zmieniający się (wynika, to z faktu, że operatorzy często blokują kartę SIM, która wysyła większą liczbę SMS)

    Niska cena – obecnie podstawowa stawka za wysłanie 1 wiadomości SMS wynosi 15 groszy. Przy dużych wysyłkach, cena za 1 SMS wynosi 8-9 groszy. Zatem można być pewnym, że cena 4-5 groszy za 1 SMS dotyczy SMS wysyłanych z kart SIM.

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy, że nasz dostawca wysyła wiadomości z karty SIM?

Każdy z operatorów ma dział zajmujący się nadużyciami i nieprawidłowościami w wykorzystaniu kart SIM. Jeżeli mamy podejrzenia co do legalności wysyłki, najprościej sprawdzić, czy numer z którego są wysyłane wiadomości jest przypisany do karty SIM, czy jest to numer wirtualny przyznany przez Operatora GSM. W ten sposób można uniknąć konsekwencji (prawnych i biznesowych) z tytułu łamania regulaminu korzystania z usług telekomunikacyjnych.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

k.slesicka

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl