Wakacje najlepiej kupować w Internecie
Okres urlopowy wciąż trwa i podczas, gdy niektórzy wrócili już z wakacyjnych wojaży, inni wizję podróży wciąż mają przed sobą. Wszyscy szczęśliwcy szukający wakacji dla siebie, stają ostatnio przed dylematem – szukać i kupować przez Internet czy nie?
Szukanie wakacji czasami może wiązać się ze stresem. Gdzie jechać, jaką opcję wybrać, z oferty którego biura skorzystać. Na podjęcie odpowiedniej decyzji można stracić sporo czasu i energii. Tymczasem już od jakiegoś czasu poszukiwanie wakacji można sobie ułatwić – zaglądając do sieci.
Kupowanie wakacji w sieci z roku na rok staje się coraz popularniejsze. W Internecie każdego dnia można znaleźć nowe oferty. Nadal jednak pojawia się sporo dylematów. Szukać na stronie jednego biura czy może lepiej zaufać portalom turystycznym zbierającym wiele ofert w jednym miejscu? Okazuje się, że samo wyszukiwanie może przysporzyć kilku problemów. Co i w jaki sposób wybrać, aby wymarzone wakacje zamieniły się w rzeczywistość?
Wielkie zakupy w Internecie
Z sieci korzysta już ponad połowa Polaków. Z czasem sieć stała się podstawowym źródłem informacji o świecie. Większość z nas zaczyna dzień od sprawdzenia wiadomości na portalach informacyjnych. Zaglądamy tam szukając informacji o pogodzie, sprawdzamy trasę dojazdu.
Coraz częściej Internet służy do wszelkiego rodzaju transakcji – przelewów, licytacji, w końcu – zakupów. Za pośrednictwem tego medium, można kupić już właściwie wszystko – od bielizny poprzez AGD, buty i sprzęt elektroniczny. Zapewne dlatego 1/3 Polaków deklaruje, że regularnie dokonuje zakupów w sieci.
Wzrost popularności e – handlu to wynik przede wszystkim coraz większej świadomości klientów oraz wzrostu zaufania do tej formy zakupów. Skoro w sieci kupujemy płyty, odzież czy sprzęt, dlaczego nie skorzystać z ofert internetowych biur podróży?
Bez wychodzenia z domu
Wystarczy kilka chwil spędzonych przed komputerem, aby w domowym zaciszu oglądać bajkowe zdjęcia z miejsc, w które już wkrótce możemy się udać. Bez stresu, pośpieszających ekspedientów i szumu biurowego można zasiąść i udać się w podróż w otchłań Internetu, podążając za dowolnym hasłem wpisanym w przeglądarce internetowej.
Chcąc jechać do Maroka, po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych, np. „wczasy Maroko” naszym oczom ukazuje się mnóstwo ofert biur podróży, tanie loty, wycieczki. To od nas zależy, którą z nich wybierzemy tak, aby najbardziej odpowiadała naszym oczekiwaniom.
Oszczędzając czas, czytając opinie innych wczasowiczów, którzy odwiedzili interesujące nas miejsca, można podjąć świadomą decyzję i nierzadko wybrać ofertę, która wręcz przerośnie wcześniejsze oczekiwania. „Planujący wakacje Polacy coraz częściej w poszukiwaniu oferty zaglądają do Internetu. Wyszukiwarka ofert sama im podpowie najlepszą opcję. Najważniejsze to wiedzieć, czego oczekuje się od miejsca przeznaczenia oraz, co równie ważne, kiedy planuje się wyjazd.” – tłumaczy przedstawiciel serwisu allinclusive.com.pl.
Na co zwrócić uwagę?
Ryzyko zakupu wakacji w Internecie nie różni się właściwie niczym od tych dokonanych w tradycyjny sposób. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy szczegółowo przyjrzeć się ofercie, uważnie przeczytać warunki zakupu. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której po przyjeździe okazuje się, że droga z hotelu do plaży dziwnie się wydłużyła, hotel jest w niższym niż oczekiwaliśmy standardzie, a widok z okna przypomina bardziej miejski skwer niż uroczy zakątek. Jak wobec tego ustrzec się wpadki?
Najważniejsze to skorzystać ze sprawdzonego źródła informacji. Jeżeli decydujemy się na szukanie ofert tylko jednego biura podróży, problem jest mniejszy. Wystarczy zaglądnąć na jego stronę i wyszukać odpowiednich wakacji. Sytuacja wygląda inaczej, gdy oczekujemy nieco szerszej oferty i wakacji szukamy za pośrednictwem wyszukiwarki ofert na portalach turystycznych. Wówczas najlepiej sprawdzić, jaka strona jest najczęściej odwiedzana i polecana przez Internautów, zapytać znajomych, z których stron oni korzystali, która strona ma oferty największej liczby biur podróży.
Na etapie poszukiwań oferty, zanim dokonamy rezerwacji należy dokładnie zapoznać się z ofertą, przeczytać wszystkie odnośniki, rozwinąć zakładki z szczegółowym opisem oferty, dodatkowych opłatach i tym co nie jest wliczone w cenę.
Niskie ceny ofert zamieszczone na stronach kuszą i przykuwają uwagę. Może się jednak okazać, że zawierają w sobie tylko część opłat. W efekcie za wyjazd zapłacimy niewiele, ale na miejscu hotel także zaoferuje nam niewiele.
Warto także przyjrzeć się regulaminowi biura, aby pozyskać informacje: do kiedy należy wpłacić należną kwotę, czy i jaki jest termin zgłoszenia rezygnacji z wyjazdu i jakie są możliwe konsekwencje w takiej sytuacji. Należy również sprawdzić jakie ubezpieczenie oferuje biuro, z którego oferty chcemy skorzystać.
Zakupy krok po kroku
W takim razie, od czego należy zacząć? Na początek warto zastanowić się, gdzie chcemy wyjechać i na jak długo. Warto korzystać z portali zbierających najlepsze oferty z różnych biur, które proponują wybór według rozmaitych kryteriów. To pozwala na szczegółową segregację ofert według indywidualnych potrzeb oraz gwarantuje wyszukanie dokładnie takiej oferty, na jakiej nam zależy. Na stronie allinclusive.com.pl klienci mogą wybrać wycieczki, zarówno według miejsca przeznaczenia, miasta wylotu, standardu hotelu czy ceny.
Należy pamiętać, że w turystyce nie zawsze za znaną nazwą podąża jakość. Czasami warto spojrzeć za oferty nieco mniejszych biur – one także oferują korzystne warunki.
Jeżeli wybór oferty zostanie podjęty i pewni wybranej przez siebie opcji chcemy przystąpić do zakupu wakacji, należy przejść do procesu rezerwacji. Nie powinno przysporzyć to problemów, bowiem sam proces rezerwacji jest prosty, system sam przeprowadza Internautę przez kolejne etapy. Wypełniając formularz rejestracyjny podajemy dane swoje i naszych towarzyszy podróży, a także numer kontaktowy i e-mail. Na zakończenie należy zapoznać się z regulaminem i potwierdzić znajomość jego treści w odpowiednim miejscu. Biura zapewniają telefoniczne wsparcie, więc w razie jakichkolwiek problemów nie bójmy się pytać. Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych do umowy pól z danymi, pozostaje jedynie sprawdzenie skrzynki mailowej, na którą biuro przysłało potwierdzenie rezerwacji i numer zgłoszenia. Powinien się również znaleźć się w nim numer konta, na który należy przelać kwotę wycieczki lub zaliczkę (w zależności od biura). Należy pamiętać o potwierdzeniu dokonania wpłaty, jego okazanie może być niezbędne podczas podróży.
Tak naprawdę proces rezerwacji trwa kilka minut, a internetowy zakup wakacji daje możliwość załatwienia formalności o dowolnej porze dnia i nocy. Zatem nawet pracując kilkanaście godzin na dobę można zebrać informacje o wybranym miejscu, przejrzeć oferty, dopasować odpowiednią dla siebie i zarezerwować. A potem już tylko pozostaje radośnie krzyknąć adios!
Nadesłał:
Belman
|