Warszawski rynek biurowy rośnie


2012-03-06
Duży popyt na powierzchnię biurową powoduje, że Warszawa jest jedną z europejskich stolic, w której powstaje najwięcej biurowców


Na przestrzeni 2012 i 2013 roku w Warszawie przybędzie 708 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dane zawarte w raporcie firmy doradczej CBRE wskazują, że w Europie pod tym względem naszą stolicę wyprzedzi tylko Paryż, gdzie ma powstać 1,5 mln mkw. biur. W plasującej się na trzecim miejscu Moskwie przez najbliższe dwa lata w nowo wybudowanych biurowcach znajdzie się tylko 500 tys. mkw.

Milion metrów powierzchni biurowej w budowie
W tej chwili w całej Polsce w budowie jest ponad milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej. To jedna szósta naszych obecnych zasobów, bo na początku 2012 roku całkowita powierzchnia biur w naszym kraju osiągnęła poziom prawie 6 mln mkw.
Tak dużą aktywność inwestorów stymuluje wysoki popyt na powierzchnię biurową w największych miastach. W ubiegłym roku w 9 największych polskich aglomeracjach najemców znalazło ok. 900 tys. mkw.

– Szczególnie dużym powodzeniem na rynku cieszą się kompleksy, w których biura oferowane są w przystępnej cenie. W Warszawie brakuje tańszej powierzchni biurowej, niż ta która jest do wzięcia w ścisłym centrum miasta. Dlatego właśnie, poza stołecznymi zagłębiami biurowymi powstają takie projekty jak Inwestycja Kijowska, której oddanie do użytku zaplanujemy w najbliższym czasie. W zespole biurowym przy ulicy Kijowskiej oferujemy powierzchnię biurową w zrewitalizowanej zabytkowej kamiennicy i nowoczesnym nowo powstałym budynku, które tworzą ciekawą pod względem architektonicznym całość – wyjaśnia Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.         

Warszawa wyrównuje do poziomu europejskiego

Większość z nowoczesnych biurowców w naszym kraju znajduje się i powstaje w Warszawie, która dystansuje w tej dziedzinie inne polskie miasta. Powoli dogania pod względem wielkości podaży nowoczesnej powierzchni biurowej duże miasta europejskie. W tej chwili z 3,6 mln mkw. powierzchni nie może się jednak mierzyć z takimi metropoliami jak na przykład Paryż, gdzie jest 54 mln mkw. biur, czy porównywać z Londynem (20 mln mkw.), Monachium (20 mln mkw.), Mediolanem (12 mln mkw.) lub Wiedniem (10 mln mkw.).
Wzrost czynszów o ponad 6 proc.

W całej Polsce ubywa wolnej powierzchni biurowej. W Warszawie poziom pustostanów wynosi ok. 6 proc. Niewielka liczba nowej powierzchni biurowej, jaka pojawiła się na rynku w ubiegłym roku przy dużym popycie spowodowała, że stawki czynszowe zaczęły wzrastać. W Warszawie według wyliczeń analityków Cushman & Wakefield w Centralnym Obszarze Biznesu średni wzrost czynszów w minionym roku wyniósł 6,12 proc.

Daje to naszej stolicy dziesiątą pozycję w kategorii europejskich miast o najwyższym wzroście czynszów biurowych w 2011 roku. W roku minionym w Europie stawki czynszowe wzrosły średnio o 2 proc.    
    
Warszawa droższa od Wiednia i Brukseli

Najemcy powierzchni biurowej płacą średnio w Warszawie 438 euro za 1 mkw. rocznie. To więcej niż w Brukseli (435 eu¬ro/mkw. rocznie), Helsinkach (384 euro/mkw.), czy Wiedniu (381 euro/mkw.). Znacznie mniej powierzchnia biurowa kosztuje w Pradze, gdzie roczny czynsz za metr kwadratowy wynosi 361 euro, czy w Budapeszcie (360 euro), Kijowie (337 eu¬ro) albo Bukareszcie (332 euro). Wysokie stawki za wynajem to powód, dla którego inwestorzy chęt¬nie lokują w naszym kraju kapitał w budynki biurowe.

Z raportu Space Across the World 2012 firmy Cushman & Wakefield wynika, że w 2011 roku w Europie czynsze biurowe najbardziej wzrosły w Moskwie, bo aż o 41 proc. Na świecie wyprzedził ją tylko Pekin, gdzie stawki czynszowe podskoczyły o 75 proc.
Pozycję najdroższej lokalizacji biurowej świata utrzymał Hong Kong. W tym mieście wynajem biura w najlepszych budynkach kosztuje 2026 euro za mkw. rocznie. Na drugim miejscu w rankingu plasuje się Londyn z rocznym czynszem 1978 euro za mkw., a na trzecim Tokio ze stawką 1635 euro/mkw. za rok.

Autor: PBM Południe Development

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PBM Południe Development
http://www.pbmdevelopment.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl