Wavin Kanion i łapacz deszczu – systemowe rozwiązania na nowe czasy


2023-11-24
Wraz z nadejściem późnej jesieni i zimy możemy spodziewać się większych i częstszych opadów, dlatego producenci oferują systemy, które jeszcze lepiej odbierają i odprowadzają nawet najbardziej intensywne deszcze.

Nowe wymagania, lepsze rozwiązania

Zmiany klimatu powodują, że zmienia się procentowy udział i charakter opadów w Polsce, np. coraz częściej występują intensywne deszcze, a to oznacza, że więcej jest dni, podczas których dobowa suma opadów przekracza 10 mm. Umiarkowanie intensywny deszcz staje się rzadszy, a okresy bez opadów są coraz dłuższe. Dlatego wiosna i lato bywają nazywane nową porą suchą, a jesień i zima – deszczową, z uwagi na coraz krótsze występowanie pokrywy śnieżnej[1]. Obserwowane zmiany pogodowe i klimatyczne nie są bez znaczenia dla stosowanych dotychczas systemów odwadniających i retencjonujących deszczówkę – te muszą być coraz bardziej wydajne, aby w krótkim czasie odebrać większe niż dotychczas ilości wody, np. w postaci nawalnych deszczów.

Systemy rynnowe Kanion, dzięki swojej doskonałej przepustowości odprowadzają 100% wody deszczowej, dlatego sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających – pod względem struktury opadów – regionach, zdając egzamin w różnego rodzaju obiektach – mówi Agnieszka Wrzesińska, menedżer produktu Zagospodarowanie Wód Deszczowych w Wavin Polska. – Rynna Kanion to najgłębsza rynna na rynku, a jej wydajność hydrauliczna jest determinowana średnicą rynny, a nie rury spustowej. Przykładem jest rynna Kanion 130, która jest wyjątkowym produktem, dzięki pogłębionemu profilowi rynnowemu. To właśnie ta cecha gwarantuje zwiększoną wydajność hydrauliczną i bezpieczeństwo w trakcie ulewnych deszczy, a także ogranicza liczbę rur spustowych zastosowanych przy orynnowaniu budynku, co podnosi jego estetykę – dodaje.

System rynnowy Wavin Kanion – na największy deszcz

System Wavin Kanion jest objęty 10-letnim okresem gwarancyjnym. Pozwala na to jego jakość, która przekłada się na doskonałą ochronę budynku przed deszczem i efektywny odbiór deszczówki. Solidna konstrukcja i trwałość materiałów sprawiają, że rynny Kanion są odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne i najbardziej ulewne deszcze, a tym samym funkcjonalne i niezawodne zarówno latem podczas nagłych i nawalnych deszczy, jak i w okresie jesienno-zimowym, czyli w trakcie długotrwałych i intensywnych opadów, które – wraz ze zmieniającym się klimatem – stają się coraz bardziej obfite.

Pole tekstowe: fot. System rynnowy KanionObraz zawierający na wolnym powietrzu, roślina, budynek, Ruchomy lokal mieszkalny  Opis wygenerowany automatycznieNa system rynnowy Wavin Kanion składają się zarówno rynny odporne na czynniki atmosferyczne oraz na korozję, jak i szczelne oraz solidne połączenia wszystkich elementów, dzięki którym system nie zmienia swoich parametrów użytkowych i estetycznych w czasie eksploatacji. Wavin Kanion jest prosty w montażu, a jego zaprojektowanie ułatwia kalkulator systemów rynnowych Wavin Kanion – dostępny na platformie Waterfolder (waterfolder.com/pl/), która umożliwia dobór narzędzi i wielu rozwiązań z branży wodno-kanalizacyjnej. Kalkulator Wavin Kanion jest przystosowany do wykonania obliczeń dla dachów o powierzchni do 2000 m2 (jednospadowych, dwuspadowych, wielospadowych i kopertowych), a w udostępnionej przez producenta dokumentacji, oprócz takich parametrów, jak: nazwa, liczba elementów, indeks produktów, znajdują się również zdjęcia systemu, które można wykorzystać w projekcie. W ten sposób projektant może też sprawdzić, jak Wavin Kanion prezentuje się w różnych kolorach (dostępne kolory: czarny, grafitowy, ceglasty, brązowy, biały). Ułatwia to wybór kolorystyki orynnowania i dopasowanie systemu do budynku.

Wavin Kanion zawiera także dużą liczbę kształtek i elementów dodatkowych (do wyboru), dlatego w kalkulatorze do pobrania są także rysunki poszczególnych elementów systemu rynnowego, dzięki czemu projektant może wykonać rysunek dostosowany do konkretnej inwestycji. W dokumentacji znajdzie się też opis systemu Wavin – wygenerowanego zgodnie z indywidualnymi preferencjami – oraz zalecenia montażowe. Z tak precyzyjnie przygotowanym planem realizacja inwestycji jest o wiele prostsza.

Warto dodać, że rynny systemu Wavin Kanion produkowane są z materiału barwionego w masie z użyciem najwyższej jakości stabilizatorów i barwników, co gwarantuje nie tylko bezkorozyjność, ale także zachowanie równomiernego koloru wszystkich elementów orynnowania przez długie lata. Rynna Kanion jest nie tylko estetyczna, wytrzymała i głęboka, przez co niezwykle wydajna hydraulicznie, ale także nie wymaga konserwacji – podsumowuje ekspertka Wavin Polska.

Łapacze deszczu – pierwszy element systemu zagospodarowania deszczówki

Obraz zawierający cylinder, kubek  Opis wygenerowany automatycznieBezobsługowy łapacz deszczu Wavin Kanion jest najnowszym elementem systemu rynnowego. To narzędzie zaprojektowane z myślą o gromadzeniu deszczówki, które można podłączyć w prosty sposób – za pomocą wężyka i szybkozłączki – do większości dostępnych na rynku, zewnętrznych zbiorników na deszczówkę. Łapacz deszczu Wavin Kanion jest zatem pierwszym elementem systemu orynnowania, który pomaga gromadzić deszczówkę w celu jej dalszego zagospodarowania.

Pole tekstowe: fot. Łapacz deszczu WavinŁapacz jest kompatybilny z orynnowaniem Wavin Kanion i może być jego integralnym elementem. Dostępny jest w dwóch średnicach (90 i 110) oraz w 5 kolorach (brązowym, białym, czarnym, grafitowym i ceglastym), dlatego stanowi element dopasowany kolorystycznie do orynnowania budynku. Można go instalować zarówno na nowej, jak i na zamontowanej już rynnie, a jego konstrukcja sprawia, że jest bezobsługowy – oznacza to, że po napełnieniu się zbiornika, nadmiar wody odprowadzany jest rurą spustową do odbiornika, np. skrzynek retencyjno-rozsączających Wavin AquaCell – wyjaśnia Agnieszka Wrzesińska z Wavin Polska.

Deszczówka przechwycona przez łapacz deszczu i zgromadzona w zewnętrznym zbiorniku to jedno ze źródeł wody, które można potem wykorzystać do podlewania ogrodu. Całość może być także rozszerzona o podziemne skrzynki Wavin AquaCell, które umożliwiają jej rozsączanie do gruntu, np. w okresie jesienno-zimowym, gdy nie podlewamy lub ograniczamy podlewanie ogrodu. Zestaw umożliwia naturalne wsiąkanie wody do gruntu, przez co zapobiega stepowieniu terenu i może być stosowany przy domach jednorodzinnych, w których nie ma podziemnych zbiorników na deszczówkę. Zestaw skrzynek Wavin AquaCell magazynuje i rozsącza wodę opadową z dachu, dlatego stanowi część większego systemu przydomowej retencji, składającego się np. z orynnowania i łapaczy deszczu Wavin Kanion oraz naziemnych zbiorników na deszczówkę.

Wavin Kanion – rynny i objęty promocją łapacz deszczu* – to podstawowy system odbioru deszczówki z dachu budynku, którego doskonała wydajność hydrauliczna, szczelność i wytrzymałość idą w parze z estetyką całego orynnowania. Dlatego Wavin Kanion idealnie komponuje się z różnymi stylami architektonicznymi, nadając budynkom elegancki i spójny wygląd. To także baza do stworzenia inteligentnego, przydomowego obszaru zagospodarowania wody deszczowej.

Zagospodarowanie wody deszczowej wokół domu. Zobacz film>>

 

* Promocja trwa do końca 2023 roku lub do wyczerpania puli produktów objętych promocją. Klient, który zakupi lej spustowy Wavin Kanion 130/90 (w kolorze brązowym), otrzyma bezpłatnie jeden łapacz deszczu (średnica fi 90, kolor brązowy). Łapacz deszczu wydawany jest przez dystrybutora systemów rynnowych Wavin Kanion, który bierze udział w promocji (lista dystrybutorów).[1] https://klimada2.ios.gov.pl/jak-zmienia-sie-zima-w-polsce/

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl