Wgląd do akt postępowania administracyjnego
Zgodnie z obecnie obowiązującym kodeksem postępowania administracyjnego prawo do wglądu do akt sprawy mają strony, czyli podmioty, których interesy prawne lub obowiązki dotyczą postępowania, albo które żądają czynności organu z uwagi na ich interes prawny lub ze względu na ich obowiązek.
Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego strony mają prawo do wglądu do akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów.
Kto może być stroną w sprawie?
W sytuacji, gdy w postępowaniu uczestniczy organizacja społeczna, która została dopuszczona do tego postępowania lub na żądanie której wszczęto postępowania w indywidualnej sprawie, organizacji tej przysługują prawa strony. Także prokurator biorący udział w postępowaniu ma prawo żądać udostępnienia akt sprawy.
Jak udostępnia się akta
Strony mogą żądać zgodnie z prawem wglądu do akt, prawo to służy stronie w każdym stadium postępowania jak również po jego zakończeniu.
Jak już wspomniano, strona, której umożliwiono wgląd do akt sprawy, ma prawo sporządzenia na ich podstawie notatek. W przypadku, gdy zachodzi ważny interes strony, można żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów lub kopii. Pisma w formie dokumentu elektronicznego moga zostać udostępnione przez organ po identyfikacji strony.
Kiedy nie można udostępniać akt
Nie zawsze dostęp do akt, sporządzenie kopii, notatek lub odpisu będzie możliwe. Naturalnie odmowa umożliwienia stronie przeglądania akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelnienia takich kopii i odpisów lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Wgląd nie będzie możliwy w sytuacji, gdy akta zawierają informacje niejawne o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne” oraz gdy organ administracji publicznej wyłączy je ze względu na ważny interes państwowy.
Nadesłał:
nnbobak
|