Witamina D3 - kiedy warto ją suplementować?


2019-04-19
Witamina D3 jest jest wyjątkową witaminą, która wpływa na funkcjonowanie naszego całego organizmu. Nie bez powodu jest ona tak regularnie reklamowana w mediach, zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań. Kiedy warto sięgać po suplementację witaminą D3 oraz jakie korzyści z tego płyną?

Witamina D3 i jej właściwości

Witamina D3, czyli cholekalcyferol jest jedną z form witaminy D. Zaliczana również do związków steroidowych stanowi pochodną cholesterolu oraz hormonów płciowych.
 
Witamina D3 jest odpowiedzialna za wiele funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także wpływa na stan naszych zębów, kości, układu nerwowego oraz odpornościowego. Ponadto, związek ten oddziałuje również na układ krążenia, poprawiając pracę mięśnia sercowego.

Niedobór witaminy D3

Niedobór witaminy D3 może być wyjątkowo odczuwalny przez człowieka. Zbyt mała ilość tego związku w naszym organizmie może prowadzić do demineralizacji wapnia z kości, co wiąże się z postępującą osteoporozą, krzywicą oraz bólami kostnymi. Ponadto, jej niedobór objawia się także zmęczeniem, osłabieniem, częstymi infekcjami, jak i złym stanem uzębienia.

Wszystko, co warto wiedzieć o suplementacji witaminą D3

Witamina D3 nie bez powodu bywa określana jako witamina słońca. Ma to związek z jej syntezą w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych. A mianowicie, witamina D3 na naszej skórze powstaje pod wpływem działania promieni słonecznych, jednakże aby do tego doszło, muszą zaistnieć określone warunki. Dla prawidłowej syntezy niezbędne jest, aby słońce padało na naszą skórę pod odpowiednim kątem. W Polsce (jak i ogólnie na naszej szerokości geograficznej) okres ten przypada od końca kwietnia do połowy września, między godziną 10 a 15. Oczywiście w pozostałym czasie również dochodzi jej syntezy, jednakże w mniejszych ilościach. Zapewnienie optymalnej dawki witaminy D3 wiąże się z koniecznością "łapania" promieni świetlnych przez około 20 minut.

Kiedy warto zatem suplementować witaminę D3 oraz kto powinien to robić? Badania wykazują, że blisko 90 % naszego społeczeństwa cierpi na niedobór witaminy D3. Wynika to z niedostatecznej ilości promieni słonecznych w okresie od września do marca, dlatego też właśnie w tym czasie zalecane jest jej dodatkowe i regularne spożywanie.
 
Oczywiście zapotrzebowanie na witaminę D3 jest bardzo zróżnicowane i zależne wieku oraz ogólnego stanu zdrowia.

Ponadto, w przypadku osób chorujących na celiakię, niewydolność trzustki, alergie pokarmowe, chorobę Leśniowskiego- Crohna oraz zespół jelita krótkiego warto przed suplementacją dokładnie określić poziom witaminy D3, ponieważ wymienione choroby mogą utrudniać prawidłową syntezę tego związku.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl