Wizyta Wiceprezydenta szwajcarskiego systemu certyfikacji Minergie w Warszawie
Odpowiednie projektowanie i budowa domów niskoenergetycznych z dostępnych powszechnie materiałów to wyzwanie dla inwestora i wykonawcy. Warto przyjrzeć się bliżej standardom budownictwa energooszczędnego. Wynikające z nich korzyści stanowią bowiem opłacalny i jakościowy system.
Z reguły inwestor nie jest z wykształcenia specjalistą, aby właściwie ocenić zaproponowane mu rozwiązania. Do kontroli poprawności energetycznej budynku służy system certyfikacyjny. Największy w Europie system został stworzony w Szwajcarii pod nazwą Minergie, a jego twórcą jest Pan dr. Ruedi Kriesi.
Certyfikat jakości
Stworzony w 1990 roku system certyfikacji Minergie stał się tam powszechnym standardem w budownictwie indywidualnym. Od tamtego czasu w Szwajcarii wybudowano 25 tysięcy domów Minergie. Sukces tego systemu polega na jego przejrzystej formule energetycznej dla konstrukcji budynku (38 kW/m2/rok) oraz przystępnej cenie usługi certyfikacyjnej, która wynosi 600 Euro. System ten stał się też standardem w budynkach użyteczności publicznej. Każdy kanton w Szwajcarii buduje swoje obiekty Minergie. Doświadczenia szwajcarskie w budownictwie energooszczędnym są bardzo przydatne w przededniu wprowadzenia programu dopłat do kredytów do budownictwa energooszczędnego w Polsce. Nadchodzi rewolucja w budownictwie.
Przy okazji pierwszej wizyty w Polsce Pan Ruedi Kriesi odwiedził eksperymentalne domy pasywne wydawnictwa Przewodnik Budowlany. Razem z Panem Kriesi w zwiedzaniu uczestniczył Jean-Pierre Schneuwly oraz Ullrich Schwendimann z Handlowej Izby Szwajcarskiej. W trakcie zwiedzania obiektów Pan Ruedi Kriesi zapoznał się z zastosowanymi technologiami i przekazał swoje doświadczenia z realizacji domów w Szwajcarii. Spotkanie zaowocowało nowymi doświadczeniami i podjęciem współpracy merytorycznej przy budowie pokazowego domu Zeroenergetycznego Plus, którego budowa rusza w Warszawie.
Przewodnik budowlany
Przewodnik Budowlany to wydawnictwo specjalizujące się w tematyce związanej z budownictwem energooszczędnym i pasywnym oraz zasadami Budownictwa Zrównoważonego. Publikacje dotyczą aspektów praktycznych, dotyczących poprawnego wykonawstwa.
Pismo jest kierowane do świadomych inwestorów indywidualnych oraz firm wykonawczych.
Nadesłał:
GutPR
|