Wystawa jaj dinozaura
Przed Wielkanocą wszędzie aż roi się od różnego rodzaju jaj, ale niezwykłą wystawę jaj można obejrzeć od dziś do 17 kwietnia tylko w Arkadach Wrocławskich. Dlaczego niezwykłą? Bo jaja mają wiele milionów lat a złożył je... dinoz
Jaja złożył jeden z najbardziej opiekuńczych przedstawicieli dinozaurów – Hydrozaur. Z racji płaskiego dzioba wieńczącego jego pysk, popularnie nazywa się go dinozaurem kaczodziobym. Hydrozaur jest przedstawicielem jednej z najbardziej fascynujących grup dinozaurów – nie bez powodu. Obdarzone największymi mózgami wśród dinozaurów, Hydrozaury wykorzystywały swój intelekt by tworzyć więzi społeczne. Żyły w stadach liczących nawet 10 tysięcy osobników i z oddaniem opiekowały się swoimi młodymi. Były bardzo troskliwymi
rodzicami - mówi doktor Robert Niedźwiedzki z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Sympatię do Hydrozaurów wzbudza dodatkowo fakt, że były roślinożerne, nikomu nie wyrządzały więc krzywdy. Żyły głównie na terenie Azji, Ameryki Północnej i Europy (np. Rumunii).
Jaja, które można oglądać na wystawie w Arkadach Wrocławskich przetrwały miliony lat. Szacuje się, że złożone zostały w okresie późnej kredy, około 100-65 milionów lat temu. Prawdopodobnie burza piaskowa lub powódź przykryła gniazdo osadem, przez co przekształciło się ono w skamieniałość, by po milionach lat być odkrytym przez paleontologów.
Wystawę jaj w Arkadach Wrocławskich zorganizowała Galeria Biżuterii Artystycznej Derecki. Potrwa ona od 13 do 17 kwietnia. Na co dzień jaja oglądać można w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nadesłał:
redakcja123
|