XV Era Schaeffera w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki


XV Era Schaeffera w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki
2023-10-30
15. edycja Festiwalu Era Schaeffera już 6 listopada. Sztuka zatytułowana „Multimedialne coś” jest kwintesencją wieloformatowej twórczości Schaeffera. Spektakl rozegra się w formie szalonego, awangardowego happeningu, wciągając widza w dyskurs na temat roli sztuki w życiu społecznym.

Tegoroczna Era Schaeffera – interdyscyplinarne wydarzenie popularyzujące twórczość Bogusława Schaeffera - odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada 2023 o godzinie 19.00 w murach Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Klimat spektaklu pt. „Multimedialne coś” nawiązuje do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki - a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości - w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

„Myśląc o twórczości Schaeffera na usta cisną mi się słowa Sylvaina Reynarda: sztuka to jedyne piękno, które nie umiera nigdy. Pracując nad przygotowaniem spektaklu „Multimedialne coś”, łączącego różne style muzyki, improwizacji i sztuki aktorskiej, mieliśmy wiele okazji, by odczuć to piękno. I choć Mistrza już nie ma z nami, jego twórczość żyje i jest tak aktualna… – mówi Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu i dodaje – Marzyło mi się, by w nawiązaniu do ,,czystych” wnętrz Zachęty, wszystko odbywało się w czarno-białej konwencji. Kolejne „wydarzenia” rozgrywać się będą na różnych piętrach galerii, by połączyć się w widowisko na sali głównej podczas finałowego koncertu. To będzie szalony wieczór, ale jak powiedział amerykański psychiatra Thomas Szasz ,,Szaleństwo jest jedyną rozsądną reakcją na szalone społeczeństwo". Myślę, że Bogusław Schaeffer by mu przytaknął”.

Jak przystało na schaefferowskie wydarzenie, wszystko będzie w formie szalonego happeningu, w którym udział wezmą zawodowi aktorzy oraz awangardowi artyści światowych scen muzycznych.

W jednym miejscu spotkają się artyści muzycy:

Nathan Davis, multiinstrumentalista
Andy Ninvalle, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany
Artur Dutkiewicz, polski pianista jazzowy i kompozytor
Piotr Zaufal, basista i aranżer z zespołem: Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, Bartosz Kalicki
Ghatam Giridhar Udupa, indyjski perkusista, grający na instrumencie o nazwie Ghatam
Janusz Radek, wybitny wokalista
Judyta Grabowska, która zagra na misach
Sebastian Perłowski, dyrygent

Wystąpią także aktorzy:

Lena Kowalska
Agnieszka Rogala
Bartosz Buława
Igor Obłoza
Sean Palmer
Witold Jurewicz (tancerz)

Nad całością czuwać będzie reżyserka filmowa i teatralna, Magdalena Piekorz.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sekretarz Stanu MKDIN dr Jarosław Sellin

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowanie pochodzi także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patroni medialni: POLMIC, AICT, Dziennik Teatralny, e-Teatr, PrestoPortal.pl

Sponsorzy wydarzenia: ROBYG, Ustronianka, Doti

Partnerzy wydarzenia: Stołeczna Estrada, Legalna Kultura

Współorganizator: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Produkcja: Fundacja Aurea Porta

”Schaefferowski festiwal na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny Warszawy. Jestem dumna, że przez ponad 15 lat, dajemy widzom okazje do spotkań z niezwykłą twórczością Bogusława Schaeffera, która jest tak wielowymiarowa, nowatorska i odrobinę szalona, oryginalna i banalna zarazem, i wzniosła i śmieszna, zaskakuje, bawi i wywołuje refleksję. W tym roku postawiliśmy na reżyserską wizję Magdaleny Piekorz, która przeniesie nas w awangardowy świat Schaeffera. Gorąco polecam. – mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

Magdalena Piekorz - reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, doktor sztuki filmowej, laureatka wielu prestiżowych nagród. W jej dorobku znalazły się m.in. tytuły: Dziewczyny z Szymanowa, Franciszkański Spontan, Przybysze, Labirynt, Znaleźć, zobaczyć, pochować, Arystokraci w Nowej Rosji, Przerwany lot, Opuszczone miasto, serial Chicago (telewizja TVN), Widok Krakowa - film o literackim obliczu miasta z poetą Adamem Zagajewskim w roli narratora oraz liczne spektakle teatralne, a także musical „Tootsie”. Jest także autorką wierszy i tekstów piosenek. Do tej pory ukazał się jej Dziennik poetycki oraz napisana we współpracy z Ewą Kopsik powieść Nieobecność.

Spektakl „Multimedialne Coś” jest wydarzeniem głównym XV edycji Festiwalu Era Schaeffera. Tego lata odbyło się już spotkanie prasowe w siedzibie Fundacji Aurea Porta, podczas którego dziennikarze kulturalni mieli okazję przenieść się do wirtualnego świata Schaeffera za pomocą gogli VR w ramach promocji Wystawy Multimedialnej grafik i partytur Bogusława Schaeffera. We współpracy z zespołem "Małe Instrumenty" realizowany jest także cykl interdyscyplinarnych warsztatów improwizacji w szkołach podstawowych w ramach 3-letniego projektu „Awangardowa edukacja kulturalna Teatru Instrumentalnego Bogusława Schaeffera”. Warsztaty są organizowane w  grupach wiekowych: 7-9 lat i 10-14 w 9 miastach w Polsce (łącznie odbędzie się 18 paneli warsztatowych dla ok. 380 uczniów szkół, zakończonych koncertem) jako uzupełnienie edukacji muzycznej i kulturalnej.

Głównym celem Fundacji Aurea Porta jest promowanie bogatego i reprezentatywnego dla polskiej sztuki współczesnej dorobku profesora Bogusława Schaeffera, który był twórcą wszechstronnym: dramaturgiem, grafikiem i jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, artystą  wyprzedzającym swoje czasy, o międzynarodowej sławie, bardziej cenionym w świecie niż w kraju. Prowadzimy różne działania, od dużych wydarzeń multimedialnych, przez mniejsze spotkania i warsztaty np. muzykowanie dla dzieci, po archiwizację i digitalizację dzieł Schaeffera. Tegoroczny spektakl „Multimedialne Coś” jest wyjątkowy z wielu powodów: wspaniałych artystów, którzy go tworzą, miejsca, w którym się odbędzie, a nawet instrumentów – misy, które zabrzmią podczas koncertu zostały stworzone specjalnie na ten wieczór przez Hutę Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka z miejscowości Ładna koło Tarnowa. Ponadto 6 listopada wypada rocznica śmierci Marka Frąckowiaka, założyciela i Prezesa naszej Fundacji, który zapoczątkował współpracę z Bogusławem Schaefferem i rozpowszechnianie jego twórczości. 15. edycja Ery Schaeffera jest najlepszym potwierdzeniem na to, że konsekwentnie realizujemy jego wizję i mamy apetyt na więcej. – tłumaczy Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

Więcej informacji na: FB Fundacji Aurea Porta

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Justyna Kurowska

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~KKE, 2023-10-30 21:34:11

    Czemu zapisy tylko przez fb? Ogłoście też na Muzykanta!


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl