XVIII Forum Teleinformatyki: Celem jest modernizacja kraju technologii, a nie informatyzacja


XVIII Forum Teleinformatyki:  Celem jest modernizacja kraju technologii, a nie informatyzacja
2012-10-12
Tegoroczne Forum Teleinformatyki „Polska w cyfrowej chmurze?” zgromadziło 378 uczestników - przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji naukowych oraz szeroko rozumianego sektora teleinformatycznego.

W trakcie dwóch dni obrad wygłoszono ponad 50 wystąpień i prezentacji,
odbyło się 8 sesji tematycznych i dwie sesje dyskusyjne. Pokazano wiele przykładów udanych wdrożeń i rozpoczętych procesów usprawniania działania administracji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w kontaktach z obywatelem.

W rządowych strategiach rozwojowych dla Polski pojawił się dodatkowy cel informatyzacji – możliwość powszechnej partycypacji obywateli i podmiotów w prawnie dozwolonych procesach informacyjno-decyzyjnych państwa, zgodnie z ideami tzw. Państwa 2.0+. Dzięki Forum coraz większa liczba zdaje sobie sprawę, iż budowa nowoczesnego państwa opartego na powszechnym wykorzystaniu technologii teleinformatycznych leży w naszym wspólnym interesie i nie jest celem antagonistycznym dla nikogo. Wyraźnie zauważalne było również – chyba niemal powszechne już – zrozumienie konieczności współpracy różnych podmiotów dla osiągnięcia wspólnego sukcesu.

Szczegółowa agenda Forum i wygłoszone prezentacje dostępne są na www.forumti.pl

 

Obrady Forum rozpoczęła tradycyjnie sesja Metodologiczna, w której dr Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji mówił – w przygotowanej wideoprezentacji – o koncepcji przejścia od społeczeństwa informacyjnego do cyfrowego. Następnie prof. dr hab. Marek Niezgódka (Dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW) mówił o analogiach i różnicach oraz roli chmur w atmosferze i prognozowaniu pogody, jak również w informatyzowaniu społeczeństwa.

Bardzo interesująca, a jednocześnie często burząca obiegowe opinie o efektach informatyzacji, była sesja poświęcona kluczowym, rządowym i samorządowym projektom informatycznym.

W sesji tej Agnieszka Boboli (Dyrektor CPI Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) zaprezentowała „Nowe podejście do zarządzania projektami realizowanymi z udziałem CPI”. Dariusz Bogdan (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki) omówił „Wybrane projekty Ministerstwa Gospodarki – uwarunkowania prawne, koncepcyjne i realizacyjne”, pokazując wymierne efekty – konkretne ułatwienia dla przedsiębiorców i obywateli m.in. na przykładzie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tomasz Matwiejczuk (Centrum Informatyki ZETO SA w Białymstoku) zademonstrował na tym samym przykładzie istotę „Efektywnego zarządzania procesami elektronicznych usług publicznych w chmurze”.

Krzysztof Kurkowski (Wiceprezes, Główny Urząd Statystyczny) przedstawił koncepcje i rozwiązania organizacyjne kilku projektów GUS, a Mirosław Szczepkowski (Asseco Poland SA) zaprezentował proces transformacji infrastruktury teleinformatycznej w GUS.

Dr inż. Kajetan Wojsyk (Zastępca Dyrektora ds. Informatycznych CSIOZ) omówił postęp prac i wyniki rocznych prac w najważniejszych projektach realizowanych w ochronie zdrowia, podkreślając wagę uwarunkowań prawnych oraz problemy realizacyjne. Przedstawił również pierwsze efekty z porządkowania różnych rejestrów danych w ochronie zdrowia.

O technicznych i operacyjno-eksploatacyjnych aspektach systemów w ochronie zdrowia mówili: Grzegorz Gomoła (Hewlett-Packard Polska), Robert Walczyński (Asseco Poland SA), Grzegorz Łenczyk (Kamsoft SA) oraz Magdalena Taczanowska (Sygnity SA).

W sesji „Architektury, metody, interoperacyjność cyfrowej chmury” koncepcje oraz dostępne rozwiązania techniczne prezentowali eksperci z firm: IBM Polska, Comp SA i Microsoft.

„Bezpieczeństwo (Poufność, Integralność, Dostępność) cyfrowej chmury” było tematem kolejnej sesji, w której wystąpili eksperci z: PWPW SA, Symantec Poland, F5 Networks i Veracomp oraz Evercom.

Tematy związane z zastosowaniem informatyki w energetyce po raz pierwszy znalazły się w programie ubiegłorocznego Forum. Nawiązana w ten sposób współpraca ze środowiskiem energetyki zaowocowała w tym roku oddzielną sesją „Architektury i technologie informatycznego wsparcia zadań operatora informacji pomiarowych w energetyce”. W jej trakcie całkowicie potwierdziło się przekonanie, że by sprostać zadaniom transformacji sektora energetycznego konieczne jest bardzo szerokie skorzystanie nie tylko z technicznych możliwości informatyki, ale i z doświadczeń firm informatycznych. W sesji tej wystąpili: Dariusz Bogdan (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki), dr inż. Krzysztof Imiełowski w zastępstwie Marka Woszczyka (Prezes URE), Tomasz Dąbrowski (Dyrektor Departamentu Energetyki, Ministerstwo Gospodarki), dr inż. Jan Bogolubow (Prezes Zarządu, Zarządca Rozliczeń SA), dr Kamil Kulesza (CIAMSE, IBS PAN), Andrzej Janowski (Oracle Polska) i Paweł Pisarczyk (ATM Software).

Sesje pierwszego dnia zakończył Jerzy S. Nowak (Polskie Towarzystwo Informatyczne), prezentując temat pt. „Społeczeństwo informacyjne w Polsce – zarys historyczny”.

Pierwszy dzień obrad zakończył nocny panel dyskusyjny „Noc Architektów” poświęcony w całości pojęciu cyfrowej chmury.

Drugiego dnia Forum odbyły się trzy sesje równoległe oraz Kocioł dyskusyjny.

„Forum młodych mistrzów” – ekonomiczne aspekty informatyzacji państwa” to organizowana corocznie sesja prezentująca bardzo ciekawe projekty prowadzone przez młodych naukowców m.in. z uczelnianych kół naukowych. Sesja ta potwierdziła „świeże” podejście młodych specjalistów do wielu praktycznych tematów. Honorowym patronem sesji był dr Wojciech R. Wiewiórowski, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Ogólnopolskie Międzyuczelniane Seminarium „Problemy badawcze i projektowe informatyzacji państwa”.

Sesja „Forum poszukującej administracji” – usługi i dobre praktyki do wzięcia jest tradycyjnie miejscem bardzo ciekawej wymiany poglądów przedstawicieli administracji terenowej. W tym roku bardzo interesująca była prezentacja doświadczeń z wdrażania systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentami (EZD), który został opracowany w Biurze Informatyki i Rozwoju Systemów Teleinformatycznych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i jest z powodzeniem implementowany dla 9 tys. stanowisk w 12 urzędach wojewódzkich. Honorowymi Patronami tej sesji byli: Maciej Żywno, Wojewoda Podlaski i Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. W sesji tej prezentacje wygłosili: Marek Bąkowski (Hewlett-Packard Polska), Mariusz Madejczyk (Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. informatyzacji), Magdalena Sawicka (Kierownik Oddziału Rozwoju Systemów Teleinformatycznych, Podlaski Urząd Wojewódzki), Łukasz Łakomski (Dyrektor Biura Informatyki, Małopolski Urząd Wojewódzki), Krzysztof Mączewski (Dyrektor, Mazowiecki Urząd Marszałkowski), Monika Sadzińska (ABM Studio Geodezji i Kartografii Numerycznej), Magdalena Flacha (GISPartner) oraz Joanna Garcia Ćwik (Comarch SA). 

Sesja „Forum strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego” miała w tym roku zupełnie nową formułę – skupiła się na zagadnieniu „Informatyzacja zintegrowana a idea otwartego rządu". Wprowadzeniem do tej sesji była prezentacja „Informatyzacja zintegrowana a idea otwartego rządu”, wygłoszona przez Borysa Stokalskiego (Infovide-Matrix SA). W sesji tej o „Istocie informatyzacji zintegrowanej” mówił Andrzej Ręgowski (Podsekretarz Stanu w MAiC), a „Pojęcie, cele oraz uwarunkowania idei otwartego rządu” omawiał Jan Herbst. Temat „Informatyzacja zintegrowana w praktyce – doświadczenia ZUS” zaprezentował Dariusz Śpiewak (Członek Zarządu ZUS), a o doświadczeniach Ministerstwa Gospodarki mówił Sebastian Christow (Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej, Ministerstwo Gospodarki), natomiast o zastosowaniach informatyki w praktyce Ministerstwa Sprawiedliwości – dr Dariusz Szostek (z Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji Postępowań, Ministerstwo Sprawiedliwości).

„Kocioł Dyskusyjny” jest tradycyjnie zwieńczeniem programu Forum. Uczestnicy zmagają się w nim z technicznym, prawnym i mentalnym zrozumieniem nowych idei, w tym tych związanych z koncepcjami wykorzystania „cyfrowej chmury”. Ramowym tematem kotła była: „Cyfryzacja – Modernizacja – Państwo 2.0”. Wprowadzenie do dyskusji stanowiły prezentacje „Nowa perspektywa finansowania na lata 2014-2020 – kwestie merytoryczne i organizacyjne” – Andrzeja Ręgowskiego (Podsekretarz Stanu w MAiC), „Najpierw fundament potem chmura i Państwo 2.0” – prof. WAT Bolesława Szafrańskiego (Wojskowa Akademia Techniczna), „Sojusz Publiczno-Prywatny – marzenie czy wspólna przyszłość” – Michała Jaworskiego (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji), „Identyfikacja elektroniczna i usługi zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych” – Andrzeja Rucińskiego (Unizeto Technologies SA).

Ważne stwierdzenia z dyskusji to m.in. „(…) pamiętajmy, że bezpieczeństwo i prywatność danych w chmurze to nie są tożsame pojęcia” oraz „(…) cieszy zmiana podejścia decydentów do informatyzacji – celem jest modernizacja kraju dzięki wykorzystaniu technologii – a nie informatyzacja, zmiana usług, zmiana procedur – to są cele”.

Jedną z ważniejszych konkluzji kotła jest stwierdzenie, że budowa nowoczesnego państwa opartego na powszechnym wykorzystaniu technologii teleinformatycznych leży w naszym wspólnym interesie i nie jest celem antagonistycznym dla nikogo.

Nagroda im. Marka Cara. Anna Streżyńska, Centrum Studiów Regulacyjnych i Mariusz Madejczyk, Pełnomocnik Wojewody Podlaskiego ds. Informatyzacji i Dyrektor Biura Informatyki i Rozwoju Systemów Teleinformatycznych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku zostali laureatami – wręczanej po raz 11. – Nagrody im. Marka Cara, tragicznie zmarłego, jednego z pomysłodawców Forum Teleinformatyki. Nagroda jest wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Na Forum wręczane jest również wyróżnienie za najlepiej ocenioną przez uczestników prezentację poprzedniego Forum. Nagrodę pod tytułem „Najlepsza prezentacja na XVII Forum” otrzymał Grzegorz Gomoła z HP Polska.

Wieczorem pierwszego dnia Forum odbyła się tradycyjna charytatywna loteria fantowa, w której każdy los wygrywał różne upominki firmowe. Całkowity dochód ze sprzedaży losów – 7880 zł – przekazany został na ręce przedstawicieli Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, by wspomóc ich działalność statutową.

Forum Teleinformatyki jest jedną z najbardziej prestiżowych, a jednocześnie jedną z najstarszych imprez w polskiej branży IT. Forum, od 1995 roku, porusza najbardziej aktualne tematy towarzyszące rozwojowi wykorzystania informatyki w administracji i gospodarce naszego kraju, a jednocześnie wytycza kierunki rozwoju polskiego rynku IT.

Tematem przewodnim tegorocznego Forum była „Polska w cyfrowej chmurze?”, czyli koncepcje i uwarunkowania wykorzystania technologii cyfrowej chmury do modernizacji funkcjonowania państwa.

Honorowymi Patronami Forum byli: Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji; prof. dr hab. Marcin Pałys, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji; Marek Woszczyk, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Patronem Forum był: PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).

Partnerami Forum byli: Hewlett-Packard Polska, Infovide-Matrix SA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA, PIRC (Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej).

 

Patronami medialnymi byli: Czas informacji, Cyfrowa Polska, Serwis Samorządowy PAP, Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA.

 

Aktualne informacje o tegorocznym Forum – agenda i konspekty niektórych wystąpień oraz materiały z poprzednich edycji dostępne są na stronie: www.forumti.pl

 

BizTech Konsulting SA to doświadczony zespół specjalistów świadczący usługi informatyczne w następujących obszarach: konsulting, bezpieczeństwo, outsourcing IT, projekty infrastrukturalne, rozwiązania biznesowe – CRM i Help Desk, edukacja. Zespół BizTech Konsulting stanowi grupę wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem we współpracy z dużymi Klientami w zakresie implementacji systemów IT, wspomagających prowadzenie działalności. Doświadczenie poszczególnych pracowników firmy w realizacji projektów IT jest gwarancją osiągnięcia założonych celów organizacyjnych, funkcjonalnych i biznesowych w precyzyjnie określonym czasie i przy rozsądnej cenie.

Usługi BizTech Konsulting wyróżniają: kompetencje i duże doświadczenie pracowników; terminowość, skuteczność i elastyczność działania; proste i zrozumiałe rozwiązania funkcjonalnie dopasowane do potrzeb i możliwości użytkownika; niezawodność i bezpieczeństwo oferowanych systemów.

BizTech Konsulting posiada status: Microsoft Silver Partner, Symantec Silver Partner, Symantec Endpoint Management, Symantec Data Protection, Symantec Specialist Enterprise Security, Trend Micro Bronzer Partner, Dell Professional Services Partner, Oracle Certified Gold Partner w programie Oracle PartnerNetwork, Oracle Database 11g Specialized, Oracle Education Reseller, Certyfikat „Zgodny z ECDL”, Centrum Egzaminacyjne ECDL-A, Laboratorium ECDL, Prometric Testing Center, Pearson VUE Authorized Test Center, EUCIP, KRYTERION Host Location, CERTIPORT Authorized Testing Center.

BizTech realizuje szkolenia w ramach funduszy ze środków unijnych. Szkolenia te, prowadzone w formie tradycyjnej lub e-Learningowej, przeznaczone są zarówno dla firm, jak i osób indywidualnych. BizTech stworzył dla swoich Klientów Portal Edukacyjny edu.biztech, który jest wielofunkcyjnym narzędziem do zarządzania projektami edukacyjnymi z wyodrębnioną platformą e-learningową. Zespół specjalistów BizTech Konsulting dokonał pierwszego w Polsce wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie relacjami z klientami Microsoft Business Solutions CRM w Fabryce Elementów Hydrauliki PONAR-Wadowice SA. BizTech wdrożył również Microsoft CRM w firmach: Axfarm, Internet Media Services, Konimpex, Medim, Onet Group, Polanowscy Nieruchomości, Reprograf. BizTech Konsulting był organizatorem XVIII Forum Teleinformatyki zatytułowanego „Polska w cyfrowej chmurze?”, które odbyło się w dniach 27-28 września 2012 roku w Miedzeszynie k/Warszawy.

 

 

 

Obsługa Prasowa i PR:

INDALO Public Relations, ul. Grochowska 341/281A, 03-822 Warszawa

Zbigniew Blewoński, mobile: (+48) 501 772 619, e-mail: zbigniew.blewonski@indalo.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INDALO

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl