Zachowek - komu przysługuje?
Czym jest zachowek? Jest to zabezpieczenie interesów osób najbliższych spadkodawcy, by mogli oni po śmierci spadkodawcy uzyskać pewne korzyści z należnemu im spadku.
Uprawnienie do zachowku powstaje wówczas, gdy spadkodawca sporządził testament i powołał do dziedziczenia osoby spoza kręgu najbliższych krewnych (a więc pominął te, którym ustawowo należy się spadek).
Wysokość zachowku to połowa tego, co dana osoba dostałaby, gdyby była uwzględniona w testamencie. W sytuacji, gdy uprawniona osoba jest małoletnia albo trwale niezdolna do pracy, to otrzymuje ona 2/3 tego udziału. Na ogół zachowek wypłacany jest w formie pieniężnej.
Prawo do zachowku
Do roszczenie o zachowek prawo spadkowe upoważnia dzieci, wnuki, małżonka oraz rodziców spadkodawcy. Osobom tym przysługuje prawo do żądania od osób powołanych w testamencie sumy pieniężnej stanowiącej równowartość przysługującego im zachowku.
Co do rodziców spadkodawcy, są oni uprawnieni do zachowku, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a wnuki z kolei zyskują to prawo tylko w przypadku, gdy dzieci spadkodawcy już nie żyją lub zgodnie z art. 1011 - dzieci te zostały wydziedziczone.
Kto nie dostanie zachowku
Do zachowku prawa nie mają osoby takie jak małżonek, gdy spadkodawca wystąpił o rozwód z winy małżonka; osoba, która na mocy umowy zrzekła się dziedziczenia; osoba, która odrzuciła spadek (czyli nie chciała dziedziczyć i dostać spadku); osoba, która została uznana za niegodną dziedziczenia; osoba, która została wydziedziczona.
Zachowek przed śmiercią spadkodawcy
Zachowek może zostać pozostawiony osobie uprawnionej do niego jeszcze za życia spadkodawcy - w postaci przedmiotów lub pieniędzy. Osoba, która została obdarowana po śmierci spadkodawcy i domaga się zapłaty zachowku, musi wówczas zaliczyć do wartości tego zachowku otrzymaną za życia spadkodawcy darowiznę.
Nadesłał:
nnbobak
|
Wasze komentarze (1):
-
~monika, 2014-09-26 22:12:58
Całkiem ciekawe informacje o zachowku, bardzo dobry tekst. Odsyłam po więcej pod adres http://www.zachowek.org