Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego dziecka w domu


2012-02-21
Statystyki ośrodków medycznych w Polsce pokazują, że około milion dzieci rocznie doznaje mniej lub bardziej poważnych urazów w wyniku nieszczęśliwych domowych wypadków.

Większości z nich można zapobiegać, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Jak wyposażyć dom, aby zapewnić swoim pociechom maksymalne bezpieczeństwo?

Dzieci do 6 roku życia to grupa, która najczęściej ulega nieszczęśliwym wypadkom. Do 70% z nich dochodzi w domowym zaciszu. W tym wieku dzieciaki są niezwykle ciekawe świata i jeszcze nieświadome zagrożeń, jakie czyhają niemal na każdym kroku. Zadbanie o to, aby dziecko dorastało w bezpiecznym otoczeniu sprawi, że rodzice będą mogli czuć się spokojni wiedząc, że zrobili wszystko, aby zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

Nie wkładaj rączek do gniazdka!

Szacuje się, że 20% wszystkich ofiar śmiertelnych porażenia prądem stanowią dzieci. Pouczanie swojej pociechy, że wkładanie rączek do gniazdka jest niebezpieczne, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Mali odkrywcy, często nie zważając na ostrzeżenia rodziców, chcą na własnej skórze przekonać się, czym jest ten tajemniczy przyrząd na ścianie i do czego służy. Na szczęście można rozwiązać ten problem w prosty sposób. Sklepy elektroniczne oferują szeroki asortyment zabezpieczający kontakty. Można wybierać wśród gniazdek z klapką, zaślepek oraz zabezpieczeń z kluczykiem. Każdy ma możliwość dostosowania rodzaju zabezpieczenia do swoich potrzeb.

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed porażeniem prądem jest zainstalowanie modeli gniazdek ze specjalnymi przesłonami torów prądowych, czyli potocznie „dziur” w które wkładamy bolce wtyczki. Konstrukcja tego typu gniazd uniemożliwia najmłodszym wetknięcie przedmiotów do gniazdka, zapobiegając tym samym porażeniu prądem. Zabezpieczenia działają w prosty sposób.
– Mechanizm gniazda wyposażony jest w specjalną zasłonkę, która przeskakuje pod wpływem bolców. To właśnie dzięki temu mechanizmowi dziecko nie ma możliwości włożenia tam kredek czy czegokolwiek innego - mówi Artur Mazur z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.

Możliwe jest również założenie w domu instalacji elektrycznej o obniżonym napięciu, takim jakie stosuje się między innymi w górnictwie, aby całkowicie pozbyć się ryzyka groźnego porażenia prądem. Szkodliwe dla człowieka napięcie zaczyna się od 50V, tymczasem wartość napięcia w zabezpieczonej instalacji wynosić może 12 lub 24V. Taka wartość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia rażonej osoby.

Niebezpieczeństwa dnia codziennego

W naszym pozornie bezpiecznym domu, na małe dziecko czai się więcej niebezpieczeństw niż można się spodziewać. Kuchnia jest w tym zakresie szczególnie zdradliwym miejscem. Należy pamiętać, żeby sztućce zawsze chować w szafkach, a te powinny być wyposażone w specjalne blokady, które uniemożliwią dziecku dostęp do nich. Kolejną newralgiczną kwestią są zabezpieczenia kantów blatów i stołów, które należy kupić, gdy tylko dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki. Warto także zainteresować się kupnem kuchenki z płytą indukcyjną, która pozostaje zimna w dotyku, więc nie ma możliwości, że maluch nieopatrznie zrobi sobie krzywdę. W domach piętrowych problem stanowią schody, które pobudzają ciekawość nawet tych dopiero raczkujących bobasów. Aby uniknąć katastrofy, należy zamontować przy wejściu na stopnie specjalne bramki, które skutecznie uniemożliwią maluchowi samotną eksplorację piętra. Aby uchronić dziecko przed przytrzaśnięciem paluszków drzwiami, należy zamontować w podłodze lub na ścianie specjalne blokady.

Nie sposób wymienić wszystkich zagrożeń, jakie czyhają na dziecko w pozornie bezpiecznym, domowym zaciszu, ponieważ dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona. Warto jednak spróbować spojrzeć na własne mieszkanie z dziecięcej perspektywy i sprawdzić, które miejsca są szczególnie warte zabezpieczenia. Bezpieczny dom stwarza dziecku możliwości pełnego rozwoju, a rodzicom przynosi spokój i poczucie, że zrobili wszystko co w ich mocy, aby chronić swoją pociechę.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

CSEiE
http://cseie.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl