Zadbaj o swoje zęby. Dbasz? Postaraj się jeszcze bardziej


2019-04-19
Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna dotyczyć wszystkich jej elementów. Jej celem jest usunięcie bakterii, które namnażają się w resztkach jedzenia lub w tzw. filmie bakteryjnym na linii dziąseł. By rozwiązać problem, nie ma innego sposobu niż regularne i dokładne czyszczenie.

Z porządkami w jamie ustnej bywa jak w popularnym swego czasu programie „Perfekcyjna pani domu”. Uczestniczki show dowiadywały się w nim, że to, co uważają za porządek, jest tylko nieco bardziej zamaskowanym bałaganem. Nasze zabiegi higieniczne przed lustrem najczęściej bywają pospieszne, niedbałe lub obie naraz. Mimo że na niejednej półce stoi arsenał „środków czystości” – nie tylko pasta i szczoteczka, ale także płyn do płukania, nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe czy irygator dentystyczny, często pozostają niewykorzystane.

Najczęstsze błędy przy myciu zębów

Zbyt krótkie mycie

Myjesz zęby 2-3 minuty? Dobrze, zębów nie można też myć za długo. Najczęściej jednak myjemy zęby przez ok. 40 sekund. To nie wystarczy.
Zbyt rzadkie mycie

Dwa razy dziennie, po głównych posiłkach – to absolutne minimum. Najważniejsze jest mycie przed snem. Jeśli tego nie zrobimy, bakterie mają całą noc na orgię w naszej jamie ustnej. Ważne, by nie myć zębów bezpośrednio po posiłku. Dajmy sobie pół godziny na wyrównanie pH, w przeciwnym razie nadmiar kwasów w ślinie zostanie wtarty w szkliwo.

Zaniedbywanie linii dziąseł

Najwięcej bakterii mieszka w okolicy kieszonek dziąsłowych. Podczas czyszczenia główka szczotki powinna przylegać do zębów i dziąseł jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem będzie płukanie ust, a jeszcze lepszym płukanie pod ciśnieniem, czyli irygator dentystyczny.

Opuszczanie wewnętrznej strony zębów

A także języka, którego powierzchnię należy delikatnie przeczyścić. Warto podzielić sobie nasze trzy minuty dla uzębienia na części: po pół minuty na lewo i prawo, przód i tył. Zazwyczaj mamy tendencję do pospiesznego kończenia właśnie na wewnętrznej stronie szczęki i żuchwy, która akurat wymaga wielkiej dokładności.

Niewłaściwa technika szczotkowania

Należy wykonywać wyłącznie koliste ruchy od frontu, ewentualnie (zwłaszcza od wewnątrz) uzupełnione o ruchy „wygarniające”. W przypadku żuchwy od dołu do góry, przy szczęce – odwrotnie.

Opuszczanie przestrzeni międzyzębowych

Tu nie wystarczy szczoteczka. By odejść od umywalki z uczuciem prawdziwej czystości, trzeba dotrzeć tam, gdzie nic nie widać. Są na to trzy sposoby: nić dentystyczna, szczoteczka międzyzębowa lub irygator dentystyczny.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl