Ziemia ognia i lodu – Islandia. Wycieczki – cena i atrakcje z biurem podróży.


Ziemia ognia i lodu – Islandia. Wycieczki – cena i atrakcje z biurem podróży.
2019-04-22
Czy warto pojechać do Islandii? Na pierwszy rzut oka, Islandia może wydawać się, mroźna, nieprzyjazna. Nic dziwnego, ta niewielka wyspa umiejscowiona w pobliżu koła podbiegunowego ma ok. 102 tyś. km2 powierzchni (to tyle co 1/3 Polski), którą zamieszkuje ok. 332 tyś. osób.

Jeśli zatem policzyć gęstość zaludnienia to jeden km2 zamieszkują 3 osoby. Islandzkie lato jest dość krótkie i umiarkowanie chłodne, natomiast okres zimowy jest długi, choć bez wielkich mrozów. Co zatem sprawia, że z roku na rok ten kraj odwiedzany jest przez coraz większą ilość turystów? Dla jednych będzie to właśnie potrzeba doświadczenia ciszy, spokoju i wszechobecnej pustki. Dla innych chęć obcowania z naturą, zobaczenia bezkresnych lodowców, pól lawowych i zapierających dech w piersiach wodospadów. Jeszcze inni przyjadą by zobaczyć zorzę polarną. Jedno jest pewne, warto zobaczyć Islandię!

Islandia – wycieczki, cena z biurem podróży. 

Oczywiście wyjazd do Islandii można zorganizować na własną rękę. Jednak chcąc zaoszczędzić sobie czasu i zachodu na przygotowanie planu takiej wycieczki, można skorzystać, z gotowej oferty biura podroży. Koszt na osobę może wynieś od 7900 zł do 9900 zł. Cena zależy oczywiście od ilości dni spędzonych na miejscu, jakości środka transportu i hoteli, ale również od stopnia wykorzystania dodatkowych atrakcji (rejsy statkiem, bilety wstępów). 

Co zobaczyć w Islandii?

Islandia jest małym Państwem, ale zapewniającym moc atrakcji. Planując wycieczki warto wziąć pod uwagę kilka wyjątkowych miejsc.

  1. Reykjavik - stolica Islandii jest klimatycznym miastem portowym z kolorowymi domami. Głównymi atrakcjami turystycznymi w Reykjavik są wyrzeźbiony w betonie kościół Hallgrímskirkji (z przykościelnej wieży rozpościera się przepiękny widok na miasto), nowoczesny ratusz na jeziorze Tjornin, uliczka Adalstaeti, Hofdi house, który uznawany jest za jeden z najładniejszych budynków w Reykjaviku. 
  2. Torfowe domy w Glaumbear - dom torfowy jest typowym przykładem tradycyjnej architektury islandzkiej. Wykorzystanie torfu do celów budowniczych związane było z brakiem materiału drzewnego. Pierwsze konstrukcje betonowe pojawiły się dopiero w XX wieku. Gospodarstwo w Glaumbear zamieszkiwane było do 1947 roku, zostało otwarte dla zwiedzających w 1952 roku. Skansen ten powstał jako pierwszy na wyspie i jest obecnie pod patronatem Muzeum Narodowego Islandii.
  3. Fiord Eyjafjordur - jest najdłuższym islandzkim fiordem (ma ok 60 km długości) i jest znajduje się w północnej części kraju. Fiord położony jest na szlaku migracyjnym wielorybów, dlatego mieszkańcy okolicznych farm oraz turyści mogą cieszyć się widokiem wielorybów, a także oraz obserwować humbaki, płetwale karłowate, delfiny i morświny. Wzdłuż fiordu organizowane są rejsy statkiem co daje możliwość obejrzenia fenomenalnych widoków na fiordy oraz spotkania z wielorybem "oko w oko".
  4. Wodospad bogów - Islandia wodospadami stoi, jeden z największych i najbardziej spektakularnych to wodospad Godafoss. Znajduje się w północnej części wyspy w pobliżu jeziora Mývatni. Imponującą kaskadę tworzą polodowcowe wody rzeki Skjlfandafljt. Woda spada tu z wielkim hukiem z wysokości około 12 metrów. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć także malownicze rozlewisko wśród wulkanów, czyli jezioro Myvatn. To bogate w minerały jezioro ma niebiesko - zielonkawy odcień wody i nigdy nie zamarza. 
  5. Dettifoss - wodospad, którego potęgę widać z daleka. Siła z jaką woda przepływa przez próg wodospadu wprawia w wibracje otaczające go skały. Dettifoss nie jest gigantem, ma tylko 45 metrów wysokości a jednak to nie wysokość czyni go wyjątkowym. W ciągu sekundy przepływa przez niego blisko 200 metrów sześciennych wody. Wodospad ten stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Islandii i każdego roku odwiedzany jest przez wielu turystów z całej Europy. 
  6. Kolejnym punktem wycieczki może być laguna lodowcowa Jökulsárlón, jezioro które powstaje z wody topniejącego lodowca. Jest to jedna z głównych atrakcji wyspy, którą można podziwiać zarówno z brzegu jeziora jak również z pokładu łodzi pływających między bryłami lodu. 
  7. Czarna plaża Reynisfjara, która zachwyca nie tylko niezwykłym kolorem, ale również niesamowitymi formacjami skalnymi. 
  8. Strokkur to największy i najbardziej znany czynny gejzer Islandii. Znajduje się on w południowo-zachodniej części kraju na terenie doliny Haukadalur. Gejzer wybucha co około 4-8 minut i wyrzuca słup gorącej wody i pary o średnicy 3 metrów na wysokość od 20 do 40 metrów. 

Po co pojechać?

Do Islandii warto pojechać, nie tylko, by zobaczyć wodospady i lodowce, ale także po to, by obserwować wieloryby lub pojeździć na islandzkich koniach. Dla pragnących rozrywki doskonałą opcją będzie skorzystanie z nocnych atrakcji w Reykjaviku. Będąc na miejscu, koniecznie trzeba zażyć kąpieli w naturalnym gorącym źródle. Amatorów mocnych wrażeń mogą skusić jazdy skuterem śnieżnym po złotym kręgu lub snorkelling, ale również wędrówki po lodowcowych jaskiniach. Na koniec koniecznie trzeba zaznać magii zorzy polarnej.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl