10 lat Profipress G na polskim rynku


10 lat Profipress G na polskim rynku
2020-05-27
Wprowadzenie przez firmę Viega na polski rynek systemu Profipress G stanowiło prawdziwy przełom dla branży instalacyjnej. Szybkie i bezpieczne połączenia zaprasowywane mogły być od tej pory stosowane również w instalacjach gazowych, tak jak w innych krajach europejskich.

Do 2010 roku, zgodnie z polskim prawem budowlanym, rury miedziane w instalacjach gazowych mogły być łączone tylko lutem twardym. Firma Viega długo zabiegała o zmianę w tym zakresie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wykonawców i inwestorów. Przełomem było Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2009 roku, dopuszczające stosowanie innych sposobów łączenia rur, pod warunkiem, że spełniają wymagania szczelności i trwałości określone w Polskiej Normie, dotyczącej przewodów gazowych dla budynków. Po uzyskaniu aprobaty technicznej, certyfikatów zgodności Instytutu Nafty i Gazu i po wystawieniu deklaracji zgodności, system Profipress G został dopuszczony do sprzedaży i stosowania na terenie naszego kraju.

Produkt szybko zyskał uznanie instalatorów, mimo, że początki jego stosowania nie zawsze były łatwe. „Naszym pierwszym projektem wykonanym w systemie Profipress G było osiedle 169 domów szeregowych w Dobrzykowicach. Na początku pojawiały się pewne problemy z gazowniami, które niechętnie odbierały instalacje łączone poprzez zaprasowywanie, ponieważ nowa technologia nie była jeszcze rozpowszechniona” – wspomina Mateusz Robotnikowski, właściciel firmy INS-MATRO.

Wygodne rozwiązanie z gwarancją bezpieczeństwa

Profipress G to sprawdzony system łączenia rur miedzianych zgodnych z normą EN 1057 o średnicach od 12 do 54 mm. Przeznaczony jest do budowania bezpiecznych i wydajnych instalacji gazowych i układania przewodów w warunkach utrudnionych. Wszystkie złączki wyposażone są w najwyższej jakości element uszczelniający z HNBR. Wyraźne, żółte oznakowanie komponentów wyklucza możliwość pomyłki. Przejścia gwintowane i łączniki specjalne wykonane są z wytrzymałego brązu. Maksimum bezpieczeństwa gwarantuje charakterystyczny profil SC-Contur. Dzięki temu rozwiązaniu, każde omyłkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast wykryte podczas próby szczelności. Zakres ciśnienia dla przeprowadzenia próby dla mediów gazowych wynosi od 22 mbar do 3 bar. Złączki Profipress G mogą być stosowane również do przewodów oleju opałowego i napędowego.

Szybszy i wygodniejszy montaż

Montaż w technice zaprasowywania firmy Viega trwa nawet o 50% krócej, w porównaniu z lutowaniem, eliminując jednocześnie zagrożenia wynikające z operowania otwartym ogniem. Ponadto w przypadku używania lutu twardego podwyższona temperatura łącznika (ponad 450°C) może powodować uszkodzenie warstewki tlenku miedzi, chroniącej materiał przed korozją. Jakość połączeń zależy więc w dużym stopniu od sprawności i doświadczenia wykonawcy. Systemy zaprasowywanie Viega eliminują wszystkie te problemy. Złączka zostaje tu po prostu nasunięta na rurę na oznaczoną głębokość, a następnie zaprasowana elektrohydraulicznie za pomocą zaciskarki, co trwa kilka sekund. „Obecnie przy montażu instalacji gazowych praktycznie zawsze wybieramy zaprasowywanie na zimno. Decyduje o tym szybkość pracy, estetyka połączeń i względy bezpieczeństwa. Ponadto wykonywanie połączeń zaprasowywanych jest znacznie prostsze i wygodniejsze niż lutowanie, a zaciskarki Viega Pressgun pozwalają na łatwy montaż nawet w trudno dostępnych miejscach” – mówi Mateusz Robotnikowski.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IRMEDIA Ireneusz Kalinowski
http://irmedia.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl