8 sposobów na rośliny zimą


8 sposobów na rośliny zimą
2016-10-13
Po pierwszych przymrozkach, kiedy ziemia twardnieje i zdaje się ciężka do pracy, powinniśmy zacząć przygotowywać się do zabezpieczenia naszego ogrodu. Szczególną uwagę należy poświęcić gatunkom, które nie lubią zimna, są wrażliwe na niską temperaturę.

Poza tym musimy pamiętać o najmłodszych, te rośliny również potrzebują dużo troski w okresie zimowym.

Zadbaj o szczegóły

Zanim przystąpisz do zabezpieczania roślin przed mrozami, sprawdź, czy posiadasz wszystkie potrzebne przybory. Wyposaż swój ogrodowy kącik w miejsce, gdzie będziesz mógł oczyści cały sprzęt tuż po pracach. Niezbędna będzie woda, preparaty czyszczące, a także ręczniki papierowe. Zagospodaruj swój kącik tak, aby zachować jak najwięcej wolnego miejsca na prace. Pamiętaj, że porządek wokół Ciebie pozwoli Ci na szybką pracę. Do sprzątania i osuszania donic używaj ręczników papierowych. Jednorazowe ręczniki będziesz mógł od razu wyrzucić. Wiele prac ogrodowych nieźle brudzi, dlatego nie warto używać do tego ścierek i ręczników i dodatkowo dokładać sobie pracy na ich pranie. Polecamy systemy firmy Tork (sprawdź tutaj). Zamontuj w swoim kąciku podajnik do ręczników papierowych, a będziesz miał pewność, że zawsze zachowasz wokół siebie porządek. Ręczniki papierowe to niezbędnik przy pracach ogrodowych.

Jak zadbać o rośliny przed zimą?

  1. Roślinę otul korą, gałązkami iglastymi, trocinami, liśćmi. Uważaj, aby nie używać chorych liści, ponieważ mogą one zarazić Twoją roślinę. W ten sposób możesz zabezpieczyć np. rabaty bylinowe, drzewa o większej wrażliwości. Pnącza i krzewy również będą zadowolone z takiej opieki, ale tym roślinom wystarczy, że usypiesz im kopczyk wokół nasad o wysokości 30-40 centymetrów.

  2. Gatunki, które wymagają okrycia nadziemnej części, możesz owinąć jutą, matami słomianymi lub agrowłóknem. Pamiętaj, że rośliny mają być zabezpieczone przed mrozem, ale nie mogą się ugotować pod przykryciem, ani zgnić. Daj im trochę luzu.

  3. Trawy ozdobne są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego przed ich nadejściem zwiąż je przy pomocy palików i owiń je materiałem izolacyjnym. Możesz użyć mat słomianych bądź agrowłókna. Ściółką w postaci kory okryj korzenie. Zamiast kory możesz użyć stroiszy czy suchych liści.

  4. Odmiany o kolumnowym pokroju obwiąż, aby nie uległy deformacji. Śnieg przygniecie je swoim ciężarem, na czym rośliny bardzo ucierpią. Nie pozwól na to. Do obwiązania użyj sznurka. Zwiąż roślinę tak, aby nie była zbyt ściśnięta, ani nie miała zbyt dużo luzu, do którego może dostać się śnieg i uszkodzić roślinę. Dobrze obwiązana roślina nie będzie podatna na silny wiatr.

  5. Rośliny pojemnikowe należy chować w ciemnych pomieszczeniach. Ważne, aby temperatura pomieszczenia nie była niższa, jak zero stopni.

  6. Rośliny zimozielone przechowuj w pomieszczeniach jasnych, gdzie temperatura nie przekracza dziesięciu stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby te rośliny przechowywać w miejscach przewiewnych, ponieważ brak ruchu powietrza powoduje choroby grzybicze.

  7. Rośliny pokojowe, na ciepły okres wystawione na zewnątrz, należy schować do domu. Zrób to tuż przed rozpoczęciem okresu grzewczego, aby Twoje rośliny mogły się zaklimatyzować.

  8. Rośliny pojemnikowe, które lubią zimę, podlewaj do przyjścia pierwszych mrozów. Gdy zerowa temperatura utrzymuje się przez kilka dni, zabezpiecz swoje rośliny. Donice grubo okryj materiałem izolacyjnym. Możesz również wstawić donice do kartonów, a wolną przestrzeń wypełnij materiałem izolującym. Może to być juta, styropian, papier lub folia pęcherzykowa. Możesz do tego użyć również liści lub kory. Część nadziemną okryj np. słomianą matą tak, aby zostawić roślinie dostęp do świeżego powietrza.

Dbając o swoje rośliny w ten sposób, możesz być pewny, że przetrwają one całą zimę i będą gotowe na nadchodzącą wiosnę.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

numerjeden

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl