Aranżacje zieleni w betonowych donicach, kwietnikach i rabatach


Aranżacje zieleni w betonowych donicach, kwietnikach i rabatach
2021-11-29
Planując przestrzeń dookoła domu, ogród czy taras warto pamiętać o betonowych elementach małej architektury, takich jak donice, palisady czy murki. Często to właśnie one budują klimat i dodają uroku aranżacji. Betonowe akcenty to bardzo stylowy i niezwykle modny sposób wyposażenia ogrodu.

 

Choć do wiosny jeszcze daleko, to już dziś możemy przemyśleć, jakie modyfikacje chcielibyśmy wprowadzić w ogrodzie dookoła domu, a jeśli dopiero zamierzamy go zaaranżować – jak można go urządzić. Rozwiązaniem, które może w tym pomóc, są betonowe prefabrykaty. Materiały te cechują się wysoką trwałością, ciekawą estetyką, a do tego doskonale prezentują się w bardzo popularnym obecnie, nowoczesnym stylu, ale doskonale odnajdują się również w pozostałych stylach projektowych,  Zwykle posiadają geometryczne kształty oraz są utrzymane w modnych szarościach i beżach. Najczęściej do „okiełznania” zieleni w ogrodzie używamy trzech typów tych rozwiązań. To wyżej wspomniane donice, palisady oraz murki. Podpowiadamy, gdzie warto je zastosować!

Donice – mini świat zieleni

Zdecydowanie najmniejszymi betonowymi elementami małej architektury, w których można umieścić zieleń, są donice. Zwykle są one ustawiane punktowo. Czasem buduje się z nich większe kompozycje – wzdłuż biegu schodów lub wertykalne ściany z roślinnością. Donice to zawsze świetne rozwiązanie tam, gdzie jest ograniczona przestrzeń. Bez względu, na to w jaki sposób zostaną użyte, wachlarz roślin, które można umieścić w donicach jest naprawdę szeroki. Jedynym ograniczeniem przy tworzeniu zielonych aranżacji, oprócz przestrzeni, jest wielkość i pojemność donic. Dla przykładu minimalistyczna w designie donica Tigela, tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, posiada wymiar 40x40 cm oraz wysokość 33 cm. Natomiast gazon Abax – 60x40 cm oraz wysokość 25 cm. W tego rodzaju donicach nie należy sadzić dużych roślin, takich jak drzewa czy rozłożyste i posiadające rozbudowany system korzeniowy krzewy, ale świetnie sprawdzą się w nich modne w nowoczesnych ogrodach trawy ozdobne, wszelkiego rodzaju zioła czy sukulenty. W betonowych pojemnikach zasadzimy również krzewy o zwartych systemach korzeniowych, takie jak berberys czy bukszpan. Oczywiście świetnym rozwiązaniem będą również wszelkiego rodzaju kwiaty balkonowe i rabatowe. Czasami, aby utrzymać zieleń  w optymalnej formie, donice zewnętrzne warto odpowiednio przygotować. Najczęściej wykonuje się w nich warstwę izolacyjną ze styropianu, która ma za zadanie ograniczyć oddziaływanie zbyt niskich i wysokich temperatur na system korzeniowy roślin oraz warstwę drenażową zapobiegającą ich przelaniu. Czynności te nie są konieczne w przypadku donic Tigela, Ich olbrzymim atutem jest to, że nie mają dna, więc wiążą się bezpośrednio z ziemią. Podobnie jest z gazonami Abax, Wyjątkiem jest tu jedynie budowany z nich murek. W tym przypadku ostatnią warstwę gazonów na górze, warto przed wypełnieniem ziemią, wysypać keramzytem.

 

Jeszcze więcej możliwości!

 

Jeśli w ogrodzie marzą nam się kompozycje zieleni z drzewami lub większymi krzewami, to ich ramy można wykonać z betonowych murków i palisad. Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają one na budowę donic i rabat także w pagórkowatym terenie. W tym przypadku nie ma ograniczenia wielkości „zielonych założeń”, ponieważ jest ona zależna tylko od wyobraźni i potrzeb. Do realizacji tego rodzaju aranżacji doskonale nadają się murki ogrodowe, takie jak Albero i Grando, a także bloczki ogrodzeniowe Antara II. Pierwszy z nich to nowoczesna interpretacja świetnie znanych, prowansalskich murków budowanych z kamieni polnych, które oddzielały dawniej posiadłości właścicieli ziemskich. Wznosi się go z pojedynczych elementów o długości 41 cm, wysokości 7,7 cm oraz grubości 18 cm. Co ciekawe, prefabrykaty te nie są do siebie podobne jak dwie krople wody. Różnią się „rysami” przecinającymi element. Do dyspozycji jest aż siedem nieco odmiennych pod względem wyglądu wariantów, co nadaje murkowi bardziej „kamiennego” i naturalnego wyglądu. Albero świetnie odnajduje się w sielskich i klasycznych projektach, ale może być też atrakcyjnym i designerskiem elementem przełamującym ascetyzm stylu nowoczesnego. Murek Grando, podobnie jak Albero przypomina kamień, ale o nieco innej formie. Albero ma wygląd łupka, a Grando naturalnego ciosanego kamienia. Grando występuje w fakturze łamanej i trzech kolorach: piaskowym, grafitowym i paloma. Doskonale nadaje się do budowy stylowych donic i rabat, które podobnie jak Albero świetnie sprawdzają się w każdej aranżacji. W tej stylistyce utrzymane są również bloczki ogrodzeniowe Antara II. Można z nich wznosić wyższe konstrukcje niż z murków. Bloczki Antara II charakteryzują się atrakcyjną formą i  kolorystyką, dzięki czemu wykonane z nich kwietniki i rabaty prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie i dodają nieprzeciętnego uroku zielonym aranżacjom. Zupełnie odmienną stylistykę reprezentują natomiast bloczki Neo, Jest to kwintesencja minimalizmu. Cechuje je prostokątny kształt i gładka faktura. Neo występuje w dwóch jednolitych i neutralnych kolorach: stalowym i grafitowym. Każdy element posiada wymiar 20x60 cm oraz wysokość 10 cm.  Prefabrykaty Neo świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach.

 

Rabaty na większe drzewa

 

Alternatywą dla donic i kwietników stworzonych z murków są palisady. Rabaty z palisad z zasady są nieco niższe, choć wśród nich pod względem wysokości zdecydowanie wyróżnia się palisada Zen. Umożliwia ona budowę stosunkowo wysokich donic, ponieważ posiada elementy o wysokości od 30 do aż 120 cm. Jest dostępna w trzech modnych kolorach ziemi: szarym, grafitowym i brązowym, stanowiących idealny kontrast dla żywej, ogrodowej zieleni. Zen doskonale nadaje się do budowy donic i granic rabat o różnej wysokości ścian, co pozwala zaakcentować wagę elementów zielonych w aranżacji przestrzeni. W tej grupie rozwiązań warto zwrócić też uwagę na palisadę Hestra. Wyróżnia ją wyjątkowa prostota wzornictwa. Ma nowoczesny geometryczny kształt i trzy wysokości do wyboru: 60, 80 i 100 cm.  W donicach zbudowanych z murków i palisad, oprócz wszystkich roślin, które posadzimy w ich wolnostojących odpowiednikach,  można zasadzić również drzewa. W ogrodzie w stylu nowoczesnym powinny one przybierać geometryczne formy. Ideałem są te o prostym pokroju, jak na przykład brzoza brodawkowata. Ciekawym pomysłem może być również klon palmowy czy jesion mannowy. Warto też rozważyć posadzenie iglaków, takich jak cisy, jałowce czy na przykład bardziej egzotyczna araukaria.

 

Betonowe donice lub prefabrykaty służące do ich budowy doskonale sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach i są idealną ramą dla zieleni. Donice można rozmieścić punktowo w ogrodach o większej powierzchni lub wykorzystać je tam, gdzie jest jej bardzo niewiele. Mogą wtedy przyjąć formę ogrodów wertykalnych lub kaskadowych wzdłuż na przykład biegu schodów. Murki czy palisady do budowy donic i rabat to świetne rozwiązanie w pagórkowatym terenie lub wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu efektownej oprawy dla drzew w ogrodzie. Jedne i drugie można śmiało wykorzystać w każdej aranżacji. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że najważniejsza zasada w projektowaniu to spójność stylistyczna i umiar.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KN
http://kobieta24.pl

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~GregXI, 2022-01-01 14:48:59

    Na temat małej architektury polecam materiały na stronie Buszrem. Dział RADY I PORADY


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl