Bezpieczne prace sadownika. Jak zbierać wysokie plony?


Bezpieczne prace sadownika. Jak zbierać wysokie plony?
2020-07-28
Truskawki, czereśnie czy śliwki – w lipcu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Owoców. I choć większości z nam kojarzą się jedynie z przyjemnością – cudownym aromatem i przepysznym smakiem, to ich zbiory wcale nie należą do łatwych.

To niebezpieczna praca na wysokości, którą dodatkowo utrudnia niestabilne i grząskie podłoże. Jaką drabinę należy wybrać?

Zakres prac sadowniczych jest bardzo szeroki i nie ogranicza się wyłącznie do zbiorów owoców. To okresowa pielęgnacja wysokich drzew, zabezpieczanie ich przed szkodnikami czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przycinanie gałęzi. Podstawę wszystkich tych prac stanowi dobra, stabilna drabina. Niestety, z uwagi na nieutwardzone i nierówne podłoże, jej wybór jest mocno ograniczony. Nie sprawdzą się tu modele przystawne, których nie będziemy mieli o co oprzeć, a i nie wszystkie drabiny wolnostojące poradzą sobie z trudnymi wymaganiami. Kluczem do bezpiecznej pracy są akcesoria dodatkowe, zwiększające stabilność drabiny.


Sięgamy wysoko

Choć drzewa owocowe nie należą do wyjątkowo wysokich, to niektóre z nich - np. czereśnie, potrafią osiągać nawet dziesięć metrów. Zwykła drabina wolnostojąca okaże się wówczas zbyt niska. Jaką więc wybrać? - Prace w sadzie wymagają niekiedy naprawdę dużych wysokości roboczych. Rekomendujemy do nich aluminiową drabinę wielofunkcyjną. Może służyć jako drabina wolnostojąca, która wraz z wysuwanym elementem, pozwoli sięgać do najwyżej położonych konarów owocowych drzew. Niska waga urządzenia, w porównaniu z modelami drewnianymi, pozwoli z łatwością je przestawić, co w przypadku prac w sadzie odgrywa niezwykle istotną rolą - podpowiada Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

Podpieramy solidnie
Wykorzystanie wysokiej drabiny na nierównym i grząskim podłożu wymaga wyjątkowo solidnego podparcia - musi utrzymać drabinę pozycji pionowej i zabezpieczy ją przed chwianiem się podczas użytkowania. - Konstruktorzy KRAUSE opracowali specjalny system podpór stabilizujących, dedykowanych pracy na naturalnym podłożu. Użytkownicy mają do wyboru dwa warianty: stały - przystosowany do drabin wolnostojących, oraz obrotowy do drabin rozstawno-przystawnych i wielofunkcyjnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość wyposażenia podpór w płytę ze szpicem, która dodatkowo zwiększy stabilność drabiny. Pamiętajmy jednak, by podpory traktować wyłącznie jako zabezpieczenie dodatkowe i w żadnym wypadku nie zastępować nimi powierzchni podparcia drabin przystawnych - przestrzega ekspert KRAUSE.

Ustawiamy stabilnie
Ustawienie drabiny w pracach ogrodowych jest niezwykle istotne, gdyż ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowników. Warto poświęcić tej czynności uwagę i jeśli to konieczne, delikatnie kilkakrotnie zmieniać miejsce, by mieć gwarancję stabilności. W jej uzyskaniu z pewnością pomogą oferowane przez producentów akcesoria. - Podczas prac na trawiastym, nierównym terenie najbardziej przydatne będą stabilizatory mocowane do podłużnic. Zwiększając powierzchnię podparcia, pozwolą równomiernie rozłożyć ciężar drabiny. Niezastąpione mogą okazać się także, atestowane przez niemieckie stowarzyszenie TÜV, szpice do drabin wykorzystywanych na podłożu trawiastym - wyjaśnia Marek Banach.

Korzystamy z platformy
Wykorzystanie wysokiej drabiny w sadzie nie zawsze jest konieczne. W przypadku niektórych jabłoni czy drzew wiśni, wystarczy platforma robocza. Jej podstawową zaletą jest zdecydowanie większy zakres prac, dzięki któremu nie będzie konieczne tak częste przestawianie urządzenia. TeleBoard to ciekawa propozycja firmy KRAUSE. Platforma wykonana została z lekkiego i wytrzymałego aluminium, a zamknięty profil skrzyniowy nie tylko nadaje konstrukcji stabilności, ale i ułatwia czyszczenie. Występuje w dwóch wariantach długości, dając po rozsunięciu imponujące wymiary - ok. 2,98 m i 3,50 m oraz nośność do 200 kg, zatem z powodzeniem pozwoli na prace dwóm osobom.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KRAUSE Sp. z o.o.
http://www.krause-systems.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl