Ciepły dzień na zawołanie. Radzimy, jak wybrać ogrzewacz gazowy na taras i jak z niego korzystać


2021-03-29
Znamy je z ogródków restauracyjnych albo wesel na otwartym powietrzu. A dziś chętnie zapraszamy do naszych domów, by również w mniej pogodne dni i chłodniejsze wieczory móc się cieszyć swym małym czy dużym salonem pod chmurką.

Ogrzewacze gazowe, których bogatą gamę oferuje polska marka Kratki, szczególnie przydatne okazują się teraz, gdy wśród obostrzeń poszukujemy bezpiecznych i komfortowych warunków do korzystania z uroków pleneru oraz spotkań z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Oto garść praktycznych rad – co warto wiedzieć przed zakupem tego typu urządzenia, jak wybrać najlepszy dla siebie model, a także jak go zaaranżować i jak używać.

 

Nim przejdziemy do szczegółów funkcjonalnych, w kilku słowach przedstawmy ogrzewacze gazowe tym, którzy wiedzą o nich niewiele. Otóż urządzenia te powstały, aby dostarczać ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne jedynie okazjonalnie – m.in. w altanach, na tarasach domków letniskowych czy w kawiarnianych ogródkach. Prócz ciepła przynoszą również niezrównaną urodę tańczących płomieni oraz nastrojowe światło. Jednocześnie są bardzo czyste – nie emitują dymu, nie wytwarzają też popiołu, nie strzelają iskrami, które mogłyby poparzyć, uszkodzić ubranie lub znajdujące się na tarasie przedmioty.

Wyróżniające się europejskimi certyfikatami urządzenia marki Kratki, są bezpieczne także na wielu innych poziomach. Przede wszystkim żywy ogień osłonięty jest w nich żaroodporną szybą, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że ciekawe świata dziecko oparzy się albo kot upali sobie wąs. Osłona ponadto chroni płomień przed zdmuchnięciem przez wiatr. Gdyby to jednak nastąpiło, lub gdyby urządzenie zostało przechylone czy przewrócone, odpowiednie zabezpieczenia automatycznie odetną dopływ gazu do sterownika.

 

Warto też podkreślić, że sprzęty tego rodzaju są bezpieczne również dla środowiska – spalają ekologiczne paliwo i nie emitują do atmosfery smogu. Dzięki temu korzystając ich zalet oddycha się naprawdę świeżym powietrzem. Docenią to nawet alergicy!

 

 

Jak wybrać model dla siebie

Podobnie jak w przypadku sprzętów grzewczych przeznaczonych do pomieszczeń, również w odniesieniu do ogrzewaczy tarasowych istotną rolę odgrywa moc urządzenia. W standardowych zastosowaniach domowych w zupełności wystarcza moc znamionowa rzędu 8 kW, jaką oferują m.in. modele Patio i Patio Mini z oferty marki Kratki. Większą, na poziomie 12 kW, przynosi ogrzewacz Umbrella tego samego producenta. Aż 17,5 kW energii cieplnej może wytworzyć model Patio Horizontal, wymarzony na dużych czy wyjątkowo chłodnych tarasach, a przede wszystkim polecany osobom, które chcą korzystać z otwartej przestrzeni przez jak największą część roku, bądź też nawet wczesną wiosną lub późną jesienią oczekują na swym tarasie tak komfortowych warunków, jak w długie letnie wieczory.

 

Drugą przesłanką jest źródło zasilania. Klasyczne ogrzewacze, zasilane gazem z butli i niewymagające podłączenia do prądu, są doskonale mobilne. To ich wielka zaleta – łatwo je ustawić w dowolnie wybranym miejscu, przenieść (a nawet przewieźć na większą odległość) w zależności od potrzeb, a także usunąć z tarasu na czas, gdy nie będą używane, np. na upalne tygodnie lata czy okres trzaskających mrozów. Kto jednak miałby ochotę na rozwiązanie stacjonarne, trwale wkomponowane w oprawę architektoniczną tarasu, może się zdecydować na palenisko gazowe. Urządzenia tego rodzaju są przeznaczone do zabudowy, choć w ofercie marki Kratki znajdziemy je też montowane w wolnostojącej obudowie Sierra, opcjonalnie ze szklaną osłoną oraz elementami dekoracyjnymi – włóknami żarowymi lub drewienkami dającymi odczucie kontaktu z kominkiem.

 

Trzecia sprawa, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem, to sposób sterowania. Większości użytkowników w zupełności wystarcza sterowanie manualne – włączanie i regulowanie przyciskiem. Zwolennicy komfortu na najwyższym poziomie wybierają natomiast modele obsługiwane pilotem. Wówczas zarządzać pracą urządzenia można jeszcze przed wyjściem na taras czy bez podnoszenia się z fotela. Za przydatną funkcję należy również uznać timer, który w zależności od naszych dyspozycji rozpali płomień i nagrzeje taras o wybranej porze, czy też automatycznie wyłączy urządzenie o wskazanej godzinie.

 

 

Ogromne znacznie ma rzecz jasna również forma – wzornictwo, wielkość, sposób wykończenia. Zarówno kształt, jak i oczywiście skalę ogrzewacza należy dobrać do parametrów tarasu, a więc jego układu oraz wymiarów. Nawet na najmniejszych świetnie sprawdzi się model Sierra (40,8x40,5 cm, wys. 170,0 cm). Na nieco tylko większym – Patio Mini (46,7x46,7 cm, wys. 155,3 cm) lub niewiele szerszy Patio (48,2x48,2 cm, wys. 155,3 cm). Na obszerniejszym – strzelista Umbrella (50,1x50,1 cm, wys. aż 216,3 cm). Z myślą o dużych tarasach powstał model Patio Horizontal (szer. 118,5 cm, gł. 32,5 cm, wys. 56,9 cm).

 

Dzięki zróżnicowanym wymiarom i kształtom nietrudno dobrać urządzenie odpowiadające dostępnej przestrzeni rozmiarem, formą, a także materiałem i kolorem. Wertykalne modele z minimalistycznej linii Patio są od niedawna dostępne m.in. w wykończeniach ze spieków kwarcowych o najróżniejszych odcieniach i wzorach, a efektowna Umbrella – m.in. w eleganckiej bieli. Niesłabnąca popularnością cieszą się też urządzenia różnych typów w uniwersalnej minimalistycznej oprawie z metalu lakierowanego na czarno. Wciąż poszerzaną paletę kolorów wszystkich dostępnych urządzeń warto sprawdzić na stronie https://kratki.com/.

Jak korzystać z ogrzewacza na tarasie

Ogrzewacz należy ustawić na tarasie w pobliżu miejsca wypoczynku czy biesiadowania, jednak tak, by żaden element wyposażenia ani wystroju nie stykał się z nim. Jeśli w grę wchodzi model inny niż czterostronny, warto oczywiście skierować go tak, aby zarówno ciepło, jak i wizja ognia były dostępne użytkownikom w jak największej mierze. Poziom ogrzewania należy wyregulować w zależności od potrzeb. Ani nadmierny chłód, ani zbyt wysoka temperatura nie są sprzymierzeńcami zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

 

Korzystając z wiedzy o tym, jak długo wybrane urządzenie pracuje pełną mocą na jednej butli, dobrze jest zawczasu przygotować dodatkowe zasobniki. Dzięki temu uniknie się nieprzewidzianych przerw w korzystaniu z uroków tarasu. Poza tym można się w pełni
z relaksować. Dzięki temu, że szyby nie ulegają zadymianiu, gazowe lampy tarasowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani czyszczenia. Ogrzewacz gazowy nie emituje ponadto żadnych dźwięków czy hałasów – doskonale wtapia się więc w nastrój plenerowego odpoczynku w gronie najbliższych… lub tylko we własnym towarzystwie.

 

Marka Kratki to renomowany producent ogrzewaczy gazowych, kominków, wkładów, pieców oraz akcesoriów dostępnych w ponad 60 krajach na całym świecie. Filozofia firmy zbudowana wokół idei „dobre, bo polskie” przyniosła marce nie tylko zasłużone miejsce
w czołówce firm kominkowych, ale także wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Płomień Roku 2020, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich 2019 czy Laur Klienta w kategorii „Kominki i wkłady kominkowe”. Firma Kratki.pl udowadnia, że światowy design może iść w parze z doskonałą funkcjonalnością.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ola@hshpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl