Co można zbudować na działkach pracowniczych?


2021-07-22
Działki pracownicze to jeden z lepszych sposobów na prywatne miejsce odpoczynku dostępne nawet w centrum miasta. Niestety, choć na ten kawałek ziemi może nam przysługiwać wieczysta dzierżawa, to nie mamy zupełnej dowolności w zagospodarowaniu terenu. Przeczytaj, co możesz zbudować na terenie ROD.

Domki letniskowe - w czym "mieszkać" na ROD

Domki letniskowe to jedna z możliwych form zabudowy działek pracowniczych, na którą nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, ale za to musimy przestrzegać kilku obostrzeń, by nie złamać prawa i regulaminu działek. Taki budynek najczęściej może mieć powierzchnię 35 metrów kwadratowych (część działek pracowniczych może ją ograniczać do 25mkw), a jego wysokość nie powinna przekraczać 4 lub 5 metrów, w zależności od tego jaki dach wybierzemy. Co do zasady, domki letniskowe są parterowe, ale możliwe jest zbudowanie w nich antresoli, która może z powodzeniem spełniać funkcję dodatkowego piętra, więc przepis ten jest właściwie martwy. Ponieważ wszelkie zabudowania na działkach ROD formalnie mają służyć rekreacji indywidualnej, to nie muszą spełniać wymogów domu całorocznego, a więc nie muszą być uzbrojone w instalację wodno-kanalizacyjną lub elektryczną, choć jeżeli na danych ogródkach jest taka możliwość, to oczywiście mogą. Budowę domku na ogródkach pracowniczych zgłaszamy jedynie do zarządu danych działek wraz z szkicem budynku i ogólną specyfikacją techniczną. Formą domku letniskowego mogą być też tymczasowe obiekty budowlane, czyli niezwiązane z gruntem i możliwe do rozbiórki lub przeniesienia w określonym terminie. Wymogi te spełnia wiele barakowozów, przyczep kempingowych, kontenerów, czy domków holenderskich.

Może ogrodzić się tylko niskim płotem

Kolejnym obostrzeniem przy posiadaniu działki pracowniczej jest ograniczenie wysokości ogrodzenia. Dokładna wysokość różni się pomiędzy poszczególnymi ogródkami działkowymi. Zwykle zarząd ogródków wymaga ogrodzenia działki w wysokości od 1 metra do 1,5. Dodatkowo płot musi być ażurowy, a postawienie czegoś wyższego wymaga odpowiedniej odległości od granicy działki. Wysokość ogrodzenia z pozoru może wydawać się mało istotna, ale przy ciekawskich sąsiadach i atrakcyjnym terenie może po prostu nie wystarczyć i ktoś, pod naszą nieobecność, może naszą własność zwyczajnie zwiedzać i próbować z niej skorzystać.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl