E-book DYI: taras, który przetrwa upały i pomoże zapylaczom


E-book DYI: taras, który przetrwa upały i pomoże zapylaczom
2025-05-19
Gdy skwar i palące słońce dają się poważnie we znaki, taras może stać się azylem, przynoszącym ochłodę i kontakt z naturą. Dzięki odpowiedniej aranżacji pozwoli nie tylko zapewniać upragniony cień, koić zmysły, ale także wspierać pożyteczne owady zapylające.

 

Z myślą o coraz gorętszych latach oraz potrzebie planowania przestrzeni z pożytkiem także dla natury Tikkurila przygotowała e-book „Na tarasie z Tikkurila. Stwórz miejsce przyjazne zapylaczom”. Publikacja powstała we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być i zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zakładania ukwieconych zakątków na balkonach i tarasach.

Dobrze zaplanowany zielony salon

Taras lub balkon to coś więcej niż tylko dodatkowa przestrzeń – to letni salon pod chmurką. To tam zaczynamy dzień z kubkiem kawy, kończymy go z książką, przyjmujemy gości, pracujemy zdalnie albo po prostu odpoczywamy w ciszy. Dobrze zaplanowany staje się miejscem, które pasuje do naszego stylu życia niezależnie od tego, czy dysponujemy jedynie kilkoma metrami kwadratowymi, czy też dużą przestrzenią z widokiem na ogród. Warto jednak zadbać o to, by był nie tylko funkcjonalny, wygodny, ale również zaaranżowany z myślą o zmieniającym się klimacie.

Dla ochłody i bioróżnorodności

Rośliny odgrywają dużą rolę w walce z miejskim upałem. Nawet kilka donic obsadzonych odpowiednimi gatunkami może obniżyć temperaturę otoczenia, poprawić jakość powietrza i stworzyć przyjazny mikroklimat. Nie tylko rośliny o dużych liściach czy gęste pnącza, ale także zioła i byliny cieszą oko i działają jak naturalna klimatyzacja. Warto wybierać gatunki, które oprócz walorów ozdobnych spełniają też pożyteczną funkcję, jak np. miododajne kwiaty przyciągające pszczoły, motyle i wiele innych. 

Wśród roślin polecanych na słoneczne tarasy są m.in. lawenda, szałwia, mięta, jeżówka i nagietki. Dzięki nim taras staje się częścią miejskiego ekosystemu i realnie wspiera bioróżnorodność. E-book „Na tarasie z Tikkurila. Stwórz miejsce przyjazne zapylaczom”, opracowany we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być i dostępny na stronie Tikkurila, dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących zakładania ukwieconych zakątków na balkonach i tarasach. Szczególną uwagę poświęcono w nim roślinom, które nie tylko dobrze znoszą wysokie temperatury i pełne nasłonecznienie, ale także stanowią cenne źródło pokarmu dla pożytecznych owadów. W e-booku nie zabrakło wskazówek dotyczących ich siewu, sadzenia oraz pielęgnacji, więc z ich uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

Less waste nigdy nie wychodzi z mody

Upcykling, recykling i odpowiedzialne projektowanie przestrzeni przestają być tylko sezonowym trendem – stają się świadomym wyborem nie tylko wielu właścicieli ogrodów czy działek. Taras czy balkon to również idealne miejsce, by zacząć od małych kroków i pokazać, że estetyka może iść w parze z troską o środowisko. Zamiast kupować nowe meble i dodatki, warto sięgnąć po to, co już jest pod ręką. Stare skrzynki po owocach, drewniane palety czy pojemniki z odzysku zyskują drugie życie – jako donice, półki, stoliki czy dekoracje. To doskonały sposób na ograniczenie odpadów, ale też na tworzenie bardziej zrównoważonych i odpornych na warunki atmosferyczne przestrzeni. Wystarczą odrobina wyobraźni, odpowiednie przygotowanie i solidne wykończenie. Wykorzystując do tego celu farby i lakiery Tikkurila, można dokonać efektownej metamorfozy w sposób bezpieczny dla środowiska i owadów zapylających. Pozwala to stworzyć spersonalizowaną przestrzeń, odporną na działanie słońca, deszczu i zmiennych temperatur, a przy tym zgodną z ideą less waste.

  

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PractumConsulting

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl