Co Polacy zamawiają do piwa?


2018-08-03
Ze wszystkich alkoholi, to właśnie piwo w Polsce cieszy się największą popularnością. Z okazji Międzynarodowego Dnia Piwa i Piwowara przypadającego w tym roku 3 sierpnia, analitycy PizzaPortal.pl sprawdzili, które dania najczęściej zamawiamy do tego złotego trunku.

Piwo w weekendowe wieczory

Z danych Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie[1] wynika, że Polacy z alkoholi zdecydowanie najczęściej wybierają piwo. Picie piwa przynajmniej raz w miesiącu deklaruje 73 proc. pełnoletnich Polaków. Badania pokazują również, że choć niektóre napoje wysokoprocentowe najczęściej pijemy sami, a inne w towarzystwie przyjaciół, piwo jest postrzegane jako trunek uniwersalny i wybierane w obu przypadkach równie chętnie (po 39 proc. deklaracji badanych).

W Polsce, w przeciwieństwie np. do Wielkiej Brytanii, tradycja picia piwa w ciągu tygodnia lub w porze lunchu nie jest tak bardzo rozwinięta. Dlatego trunek ten najczęściej wybierany jest w weekendy, a na piątek i sobotę przypada nieco więcej, niż co trzecia sytuacja picia piwa (37,9 proc.).

Co do piwa?

Polska gościnność wymaga, aby zaproszonych gości nie tylko napoić, ale i nakarmić, zwłaszcza, gdy przy piwie poczują się głodni. Dlatego w weekendowe wieczory doskonale sprawdzają się potrawy treściwe oraz te łatwe do podziału.

W piątki i soboty po godzinie 18:00, czyli właśnie wtedy, gdy możemy spotykać się na domówkach lub kameralnych seansach filmowych z przyjaciółmi, Polacy najchętniej zamawiają pizzę. Tego wyboru dokonuje aż 41 proc. klientów PizzaPortal.pl. Nieco mniej popularnymi towarzyszami wieczoru z kuflem w ręku są potrawy kuchni amerykańskiej, w tym burgery oraz kebab.

Analizując preferencje zamawiających pod kątem konkretnych dań, niezmiennie króluje capricciosa czyli najpopularniejsza z pizz w dostawie - z szynką i pieczarkami. Kolejne na liście imprezowych zamówień są kubełki kurczaka, które wygrywają z pizzą o smaku pepperoni, kebabem rollo oraz cheeseburgerem. Najczęściej zamawiają zaś mieszkańcy dużych miast: Łodzi (16 proc. wszystkich zamówień w Polsce w tym czasie), Warszawy (14 proc. zamówień) i Krakowa (10 proc. zamówień).

Krótka historia piwa

Piwo to jeden z najstarszych trunków na świcie. Długa jest też tradycja spożywania go w Polsce – sięga średniowiecza. Początkowo piwo podawane było tylko podczas wyjątkowych okazji, ponieważ uznawano je za napój luksusowy. Jednak od XII wieku zyskało na popularności. Wtedy to prawo do jego ważenia uzyskały miasta, a piwo idealnie wpisało się w mieszczańską tradycję. Do dziś jest trunkiem uniwersalnym, a za sprawą powrotu do tradycji lokalnych browarów, różnorodnym wariantom smakowych czy wersji bezalkoholowej, może zaspokoić bardzo różne potrzeby konsumentów.

***

[1] Badanie „Modele picia napojów alkoholowych w Polsce” przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie w lutym 2017 r. na ogólnopolskiej próbie kwotowej 1309 osób powyżej 18 r.ż. pijących alkohol.