Czym są uprawnienia UDT i jak je zdobyć?


Czym są uprawnienia UDT i jak je zdobyć?
2019-08-07
Uprawnienia UDT to zaświadczenia kwalifikacyjne, które legalizują pracę operatorów maszyn i urządzeń podlegających dozorowi technicznemu realizowanemu przez Urząd Dozoru Technicznego.

Uprawnienia te wydawane są przez UDT i mogą zostać zdobyte wyłącznie poprzez pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu UDT.Jakie są kategorie uprawnień UDT?

Istnieje 10 grup uprawnień UDT podzielonych na 17 kategorii dotyczących poszczególnych segmentów urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Spośród głównych grup urządzeń należy wymienić:

 • cięgniki,

 • suwnice,

 • żurawie,

 • podesty ruchome,

 • dźwigi,

 • wózki jezdniowe,

 • wyciągi towarowe,

 • dźwignice linotorowe,

 • układnice,

 • przemieszczanie kontenerów.

Grupa cięgników dzieli się na dwie kategorie: II W oraz I W. Kategoria II W umożliwia operowanie wciągnikami i wciągarkami sterowanymi z poziomu roboczego oraz żurawiami stacjonarnymi warsztatowymi. Kategoria I W pozwala na operowanie wciągnikami i wciągarkami sterowanymi z poziomu roboczego lub z kabiny, a także żurawiami stacjonarnymi warsztatowymi.

Grupa suwnic również dzieli się na dwie kategorie: II S oraz I S. Kategoria II S pozwala na operowanie suwnicami, wciągnikami i wciągarkami sterowanymi z poziomu roboczego i żurawiami stacjonarnymi warsztatowymi, natomiast kategoria I S pozwala na sterowanie suwnicami, wciągnikami i wciągarkami sterowanymi z poziomu roboczego lub z kabiny, a także żurawiami stacjonarnymi warsztatowymi.

Grupa żurawi składa się z kategorii II Ż oraz I Ż. Pierwsza z nich pozwala na operowanie żurawiami: stacjonarnymi, przewoźnymi, przenośnymi i samojezdnymi, natomiast kategoria I Ż na operowanie żurawiami wieżowymi, szynowymi i szybkomontującymi.

Grupa podestów ruchomych składa się z kategorii II P i I P. Kategoria II P pozwala na operowanie podestami ruchomymi stacjonarnymi, masztowymi i wiszącymi, a kategoria I P na operowanie podestami ruchomymi przejezdnymi.Jak zdobyć uprawnienia UDT?

Aby móc pracować jako operator którejś z powyższych grup urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, konieczne jest uzyskanie oficjalnych uprawnień UDT wydawanych przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Możliwe jest to wyłącznie po pozytywnym zaliczeniu państwowego egzaminu na operatora wybranego rodzaju maszyn lub urządzeń podlegających UDT.

Przystąpienie do egzaminu państwowego musi być poprzedzone odbyciem szkolenia operatorskiego, które uczy kursantów aktualnych przepisów dozoru technicznego i BHP, a także procedur, sposobów postępowania i obowiązków operatorskich przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie oraz po zakończeniu pracy na stanowisku roboczym operatora. Kurs operatora składa się także z części praktycznej, podczas której szkoleniowiec uczy kursantów bezpiecznej obsługi maszyny lub urządzenia.

Na szkolenie operatora może zapisać się każda osoba, która:

 • ukończyła 18 lat,

 • nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na wybranym stanowisku,

 • ma wykształcenie co najmniej średnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uzyskać uprawnienia UDT? Poznaj ofertę szkoleniową firmy dźwigowej Urbanek i zrób pierwszy krok na drodze do wymarzonych uprawnień.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl