Domek dla dziecka – zrób to sam


Domek dla dziecka – zrób to sam
2016-10-05
Dni są już naprawdę bardzo krótkie i nasze pociechy coraz więcej czasu spędzają w domach. Podpowiadamy, jak sprawić im przyjemność i samodzielnie zrobić domek do zabawy.

Dzięki kolorowym zabawkom, skonstruowany własnoręcznie domek stanie się
ulubionym miejscem zabaw Twojego malucha – wyłożony na przykład matą
edukacyjną może służyć niemowlętom, a udekorowany poduszkami podbije serca kilkulatków. Skończony projekt będzie miał ok. 105 cm wysokości, ok. 78 cm szerokości i głębokość ok. 70 cm. Zrobisz go w 4 godziny. Zatem do dzieła!

Potrzebne materiały:

  • Drewno: 8 listew o przekroju kwadratowym, długość 1,5 m (38 x 38 mm),1 deska drewniana, długość 2,5 m (18 x 200 mm)
  • Narzędzia i osprzęt: akumulatorowa piła uniwersalna PST 10,8 LI firmy Bosch; wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch; system natryskowy PFS 1000 firmy Bosch, wiertła do drewna (3 mm) z pogłębiaczem, brzeszczot do wyrzynarek 308 BF firmy Bosch, rękawice robocze
  • 50 cynkowanych wkrętów do drewna 4 x 80 mm
  • Ok. 0,7 l farby odpowiedniej dla małych dzieci (norma EN 71-3)
  • Szpatułka i 1 tuba szpachlówki do drewna

Działamy!:
Potnij drewno na listwy do długości 70 cm tak, abyś zgodnie ze schematem projektu uzyskał:

  • 4 rozpórki boczne
  • 4 wsporniki narożne („A1“ na schemacie projektu)
  • 4 rozpórki na przód i tył („A2“ na schemacie projektu)
  • listwę szczytową („A3“ na schemacie projektu).

Następnie 2 listwy dachowe przytnij do długości 50 cm („B“ na schemacie projektu), a 2 pozostałe listwy do długości 46,2 cm („C“). Wszystkie cztery listwy dachowe dopasuj do kąta nachylenia dachu: w tym celu zetnij dolne krawędzie każdej z listew pod kątem 45 stopni tak, aby połączone tworzyły kąt prosty, najlepiej piłą uniwersalną PST 10,8 LI firmy Bosch. Po przycięciu krawędzi starannie je oszlifuj.

Następnie w listwach bocznych i wspornikach narożnych („A1“), które posłużą do wykonania boków, wywierć otwory zgodnie z oznaczeniami na schemacie projektu, np. wiertarko-wkrętarką akumulatorową PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch. Użyj wiertła do drewna z pogłębiaczem (3 mm), aby wkręty nie wystawały ponad powierzchnię drewna. Złóż i skręć ze sobą rozpórki i wsporniki narożne („A1“). Powstałe w ten sposób dwie ramy połącz rozpórkami („A2“) na górze i na dole tak, aby powstał sześcian. W tym celu ponownie wywierć otwory wiertłem z pogłębiaczem.

Czym byłby domek bez dachu? Dwie pary listew dachowych („B“ i „C“) przyłóż do siebie pod kątem prostym, wywierć otwory i skręć – krótsza z pary listew powinna wchodzić pod listwę dłuższą. Ścięte wcześniej ukośnie zakończenia listew będą tworzyć dolne krawędzie, które później zostaną zamocowane do konstrukcji domku. Następnie obydwa boki dachu połącz na górze z listwą szczytową („A3“) i przykręć. Gotowy dach osadź na konstrukcji domku i wywierć otwory zgodnie ze schematem projektu, a następnie skręć ze sobą elementy – także tutaj wkręty muszą być zagłębione w materiale.

Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i zwiększyć stabilność konstrukcji, domek obuduj z trzech stron deskami („D“ na schemacie projektu). Deskę przytnij w taki sposób, aby mieściła się z boku (długość 62,4 cm) oraz z tyłu (długość 70 cm) konstrukcji domku. Włóż przycięte elementy między wsporniki i od zewnątrz przykręć dwoma wkrętami do ramy. Także w tym przypadku należy najpierw wywiercić od zewnętrznej strony otwory, używając wiertła z pogłębiaczem. Miejsca otworów są oznaczone na schemacie projektu. Miejsca, w których znajdują się wkręty, wypełnj szpachlówką do drewna. Po wyschnięciu wszystkie miejsca jeszcze raz dokładnie oszlifuj.

Po wygładzeniu powierzchni drewnianych możesz pomalować domek,np. systemem natryskowym PFS 1000 firmy Bosch, który umożliwia szybkie i równomierne nakładanie farby. Uwaga: należy użyć farby odpowiedniej dla małych dzieci, tzn. Takiej, która spełnia wymagania normy EN 71-3. Najlepszy rezultat uzyskasz ustawiając dyszę do malowania "strumieniem okrągłym" i trzymając pistolet natryskowy w odległości ok. 20 do 25 cm od malowanej powierzchni. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Wnętrze domku możesz wyłożyć miękkimi poduszkami i kocem, zawiesić grzechotki i zabawki – domek dla Twojego malucha jest gotowy!


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Paulina Rucińska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl