Drzwi wewnętrzne, jakie wybrać?


Drzwi wewnętrzne, jakie wybrać?
2017-03-03
Drzwi w naszym domu stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale spełniają także sporo istotnych funkcji. Dzięki nim wyciszymy pomieszczenie i oddzielimy je od innych pokoi. Ich wybór nie zawsze jest łatwy, a powinien być dobrze przemyślany i zgodny z naszymi gustami. Jaki wybrać materiał?

Czy szklane drzwi to dobry pomysł? W artykule dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy decyzji o zakupie drzwi wewnętrznych.

 

Istnieją dwie uniwersalne rady, które warto zastosować, wybierając drzwi. Powinny one kontrastować z kolorem podłogi, dzięki czemu, te dwa elementy nie zleją się w jedną całość. Przy ciemnych panelach wybierajmy jasne drzwi i na odwrót, tym sposobem nadamy charakteru zarówno drzwiom, które zaakcentujemy, jak i podłodze, która wyróżni się na ich tle.

- Pamiętajmy także, aby wszystkie drzwi w domu były w jednym stylu - zaznacza Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy Uniprofil. - Wybierając kilka różnych, najpewniej stworzymy chaos wizualny. W przypadku domu lub piętrowego mieszkania możemy bez problemu rozróżnić te dwie strefy, stosując inne style na parterze i na piętrze. Jednak na tym samym poziomie najlepiej będzie pozostać przy jednym - dodaje.

Nie oznacza to, że musimy być bardzo zachowawczy. Często przy wyborze drzwi decydujemy się na najprostsze rozwiązania, ale gdyby nieco więcej czasu poświęcić temu zadaniu, możemy w znaczący sposób wpłynąć na ostateczny wygląd mieszkania. Postarajmy się zatem, by to był dobry wybór.

 

Ościeżnice - stałe czy regulowane?

Przed zakupem należy bardzo dokładnie wymierzyć otwory na drzwi, a także grubość ścian. Zwróćmy także uwagę, gdzie dokładnie będą zamontowane, ponieważ od tych czynników będzie zależeć rozmiar i typ ościeżnic.

- Rozróżniamy dwa typy ościeżnic: stałe i regulowane - tłumaczy przedstawiciel marki Uniprofil. - Pierwsze dostępne są w standardowej grubości 9 cm. Nie zawierają opasek maskujących, dlatego zazwyczaj przy ich montażu stosuje się specjalne listwy, tzw. opasowe i ćwierćwałki, które ukryją połączenie z murem. Ościeżnice regulowane są łatwiejsze w założeniu i bardziej uniwersalne niż stałe. Można dopasować je do każdej grubości ściany, idealnie sprawdzą się więc przy nietypowych wymiarach. Regulowane opaski, które posiadają, obejmą ścianę z obu stron i dadzą ładny efekt wizualny oraz eleganckie wykończenie - dodaje.

Pamiętajmy, że przy zamawianiu drzwi i ościeżnic w typowych rozmiarach 60, 70, 80, 90 cm, otwór w murze powinien być szerszy o ok. 8-10 cm. Jeżeli zamawiamy drzwi z ościeżnicą regulowaną np. rozmiar 80 cm, to otwór w murze powinien mieć szerokość ok. 88-90 cm, przy drzwiach z ościeżnicą stałą, np. rozmiar 80, szerokość otworu to  90 cm, natomiast optymalna wysokość otworu do montażu wszystkich ościeżnic to 207 cm. Wewnątrz powstałą szczelinę (ok. 1,5 cm) wypełnia się niskoprężną pianką montażową.

 

Drewno czy szkło?

Wiele zależy od tego, na jaki zdecydujemy się materiał przy wyborze drzwi. Musi on być przede wszystkim dobrej jakości i wytrzymały na uszkodzenia. Do wyboru mamy drzwi drewniane, z płyty drewnopochodnej (HDF, MDF), ale także szklane.

Drzwi drewniane są wytrzymałe i powinny posłużyć przez wiele lat. Wybór na rynku jest bardzo duży - sosnowe, bukowe czy dębowe. Ze względu na materiał, z którego są produkowane, ich zakup będzie dość kosztowny.

- Drzwi z płyty drewnopochodnej są tańsze od drewnianych, a charakteryzują się podobną wytrzymałością - wyjaśnia przedstawiciel marki UNIPROFIL. - Są lżejsze i bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Ważny w tym przypadku jest rodzaj i gęstość wypełnienia, które wpłyną na poziom szczelności dźwiękowej i odporności na ogień - zaznacza.

Przeszklone drzwi  w większości  kojarzone są z przezroczystością, a co za tym idzie brakiem prywatności. Niekoniecznie musi to być prawdą, ponieważ na rynku znajdziemy różne rodzaje szkła. Piaskowane czy satynowane dadzą matowy efekt, którego nie musimy stosować do całej powierzchni, a dodatkowo możemy także zdecydować się na wygrawerowany wzór. Tradycyjne, przeźroczyste doskonale sprawdzą się w jadalni, kuchni czy salonie - otworzą przestrzeń, a w opcji z barwionym szkłem będą stanowiły designerski akcent.

 

Kiedy montować?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiedni moment montażu drzwi. Robimy to kiedy ryzyko ich uszkodzenia jest najmniejsze. Czyli najpierw kładziemy podłogę i malujemy ściany albo kładziemy tapetę. Kiedy obie czynności są zakończone, możemy zakładać ościeżnice. Należy jednak wziąć pod uwagę dalsze prace remontowe, które mogą je uszkodzić. Warto pamiętać, że drzwi zmniejszają przejście między pokojami, dlatego trzeba przewidzieć rozmiar wnoszonych mebli. Najlepiej po zakończeniu wszelkich prac budowlanych założyć ościeżnice, zawiasy, klamkę, zamek i zamontować skrzydła drzwiowe.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Przed zakupem tradycyjnych, uchylnych drzwi należy ustalić, czy będą one otwierane na zewnątrz, czy do wewnątrz. W małych pomieszczeniach, takich jak łazienka, montuje się drzwi prawe (otwierane przeciwnie do wskazówek zegara, czyli do siebie, a klamka znajduje się po lewej). Wynika to przede wszystkim z funkcjonalności - nie tracimy miejsca wewnątrz. Istnieje również zapis w prawie budowlanym, który mówi, że drzwi łazienkowe powinny być otwierane na zewnątrz. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, ponieważ w łazience często znajduje się piecyk gazowy. Drzwi lewe, otwierane do wewnątrz, montuje się w większych pokojach dziennych, gdzie jest miejsce na ich skrzydło. 

- Pamiętajmy także o niezbędnej wentylacji, drzwi do łazienki nie mogą być zbyt szczelne i muszą zawierać wywietrznik - tłumaczy przedstawiciel firmy Uniprofil. - Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie w sytuacji, gdy jej  kubatura jest większa niż 6,5 m3, w przeciwnym przypadku musi być zamontowany wentylator mechaniczny - dodaje.

Zainwestujmy także w odbojniki, które ochronią ścianę i klamkę przed uszkodzeniem. Możemy zamontować je zarówno na ścianie, jak i podłodze.

Wybór drzwi może wydać się prosty i szybki. Nie należy jednak decydować się na pierwsze lepsze, jakie zobaczymy w sklepie. Najlepiej spytać fachowca o radę i konkretne parametry, które pomogą dostosować wybór nie tylko do naszych gustów, ale także i potrzeb.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primetimeprpl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl