2022-08-22
Zwrócenie się w kierunku ekologicznych postaw widoczne jest na wielu poziomach życia. Jako konsumenci staramy się ograniczyć zużycie plastiku, segregujemy śmieci, decydujemy się na produkty wielokrotnego użytku.
Rosnąca troska o środowisko sprawia, że coraz częściej inwestujemy w nieruchomości, które powstały w zgodzie z zasadami zielonego budownictwa. Jest to inwestycja długoterminowa, która pozwoli nie tylko na ograniczenie kosztów utrzymania obiektu, ale też wydłuży czas, w którym nieruchomość będzie spełniała rygorystyczne wymagania i nie będzie wymagała kosztowej modernizacji.
- Przez wiele lat budownictwo było najbardziej energochłonnym sektorem rynku, a więc nie sprzyjał on środowisku. Rozwiązaniem wielu problemów – zarówno na etapie projektowania, budowy, jak i użytkowania obiektów – było wprowadzenie zasad zrównoważonego budownictwa. Skupia się ono między innymi na zmniejszeniu zużycia energii, wykorzystaniu bezpiecznych dla ludzi surowców – często z recyclingu – a także tworzeniu zielonych przestrzeni i dostarczaniu dużej ilość naturalnego światła – mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe z firmy Thermaflex.
Coraz więcej „zieleni”
Z roku na rok w Polsce przybywa zielonych budynków – na chwilę obecną jest ich kilkaset. By obiekt mógł nosić taką nazwę, musi pozytywnie przejść proces certyfikacji. Dwa najpopularniejsze systemy certyfikacji energetycznej to LEED oraz BREEAM. Przyznawane są tylko tym obiektom, do których stworzenia wykorzystano najwyższej jakości, energooszczędne oraz takie, które są najbardziej przyjazne środowisku. Certyfikaty te mogą zostać przyznawane nowym budynkom, ale także już istniejącym, w których przeprowadzono stosowne modernizacje. To zdecydowanie zwiększa szanse na tworzenie ekologicznych obiektów. W procesie certyfikacji BREEAM pod uwagę branych jest aż 10 kategorii - miedzy innymi są dane dotyczące zastosowanych materiałów, efektywności energetycznej czy gospodarki wodnej, sposobu zarządzania odpadami, rozwiązań ograniczających emisję zanieczyszczeń czy ogólna innowacyjność inwestycji. LEED uwzględnia na przykład lokalizację nieruchomości, użycie ekologicznych materiałów konstrukcyjnych, kwestie oszczędności wody i energii, a także efektywne wykorzystanie zasobów oraz jakość środowiska wewnętrznego.
- Oprócz tego, jednym z ważnych kroków na drodze do tworzenia ekologicznych obiektów było wprowadzenie nowych przepisów unijnych. Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowopowstałe obiekty mają spełniać wymogi, które sprawią, że na terenie Unii Europejskiej powstawać będą budynki pasywne oraz zeroenergetyczne, czyli będą funkcjonować jako nieruchomości samowystarczalne lub takie, które nie wymagają dużego poboru energii. Dzięki nowym przepisom wszystkie nowe obiekty, a co za tym idzie – produkty – muszą spełniać rygorystyczne wymogi, co zaowocuje wieloma pozytywnymi zmianami, ponieważ każda budowa czy modernizacja będzie prowadziła do powstania ekologicznej inwestycji – wyjaśnia ekspert Thermaflex.
Producenci rozwiązań budowlanych mieli czas na dostosowanie swoich produktów do nowych wymogów prawnych. Dla wielu przedsiębiorców był to okres intensywnego poszukiwania sposobu na poprawę parametrów swoich wyrobów lub stworzenia ich od początku. Na rynku istnieje jednak wielu dostawców – takich jak Thermaflex, którzy wyprzedzili trendy i zmiany, które nastąpiły w branży budowlanej, dostarczając już wcześniej wyroby powstające z dbałością o środowisko i z możliwością ich recyklingu. Są to często rozwiązania zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz z certyfikatami takimi jak „Cradle to Cradle" czy deklaracja EPD.
„Jako producent dbamy o to, aby na każdym etapie nasz produkt był przyjazny środowisku, dlatego uzyskaliśmy wspomniane deklaracje i certyfikaty. Było to dla nas istotne nie tylko z biznesowego punktu widzenia, ale również jako użytkowników tych obiektów. Wybór rozwiązań posiadających te certyfikaty daje użytkownikowi przyjazne środowisko, natomiast inwestorowi dodatkowe korzyści i świadomość wyboru odpowiedniego rozwiązania.” – podsumowuje Cezary Naliwajek z firmy Thermaflex.
Stosowanie ekologicznych rozwiązań budowlanych oraz projektowanie w zgodzie z ekologią przynosi wymierne korzyści. Zielone budynki są bardziej przyjazne mieszkańcom i użytkownikom, generują duże oszczędności związane z kosztami użytkowania, a wykorzystanie przez dewelopera ekologicznych rozwiązań nierzadko wpływa na wartość całej nieruchomości.
Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii. Gwarantuje inteligentne i trwałe rozwiązania dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. W Polsce firma obecna jest od 1992 roku, zapewniając rozwiązania na bazie poliolefin dla branży instalacyjnej. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Znana jest dzisiaj z wielu zrealizowanych projektów, blisko współpracując ze swoimi partnerami nad rozwojem innowacji, stawiając czoła aktualnym i przyszłym wyzwaniom.
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.