Ekspertka Systim o rewolucyjnych zmianach w Kodeksie Pracy


2025-01-15
Rząd planuje duże zmiany w Kodeksie Pracy, które mają wejść w życie w 2026 roku. – Nowe przepisy rozszerzą definicję stażu pracy, co przyniesie liczne korzyści pracownikom, w tym dłuższe urlopy i wyższe odprawy – komentuje Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac Systim.pl

Nowe regulacje pozwolą przede wszystkim na doliczenie do stażu pracy okresów przepracowanych na umowach zlecenie oraz prowadzenia działalności gospodarczej. – To ważna zmiana, szczególnie dla osób pracujących na tzw. „umowach śmieciowych”. Dzięki temu rozwiązaniu, wielu pracowników zyska możliwość skorzystania z dłuższych urlopów i wyższych świadczeń socjalnych – podkreśla eksperta ds. księgowości i płac.

Zgodnie z nowymi przepisami, do stażu pracy będą zaliczane m.in.:

  • prowadzenie działalności gospodarczej oraz okresy współpracy przy takiej działalności, jeśli opłacano składki na ubezpieczenia społeczne,
  • prowadzenia pozarolniczej działalności, jeśli opłacono składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe,
  • praca na umowach zlecenie, umowach agencyjnych, pod warunkiem opłacania składek emerytalnych i rentowych,
  • okresy pracy na podstawie umów uaktywniających dla niań opiekujących się dziećmi.

Dłuższe urlopy i wyższe świadczenia

Obecnie pracownik na etacie ma prawo do 20 dni urlopu rocznie. Jeśli jednak posiada co najmniej 10-letni staż pracy, liczba dni urlopowych wzrasta do 26. – Dzięki nowym regulacjom, więcej osób będzie mogło szybciej osiągnąć ten próg, ponieważ do stażu pracy będą wliczane dodatkowe okresy zatrudnienia – wyjaśnia Beata Tęgowska z Systim. – Dla wielu pracowników oznacza to możliwość szybszego skorzystania z wydłużonego urlopu oraz wyższe odprawy przy zakończeniu zatrudnienia. Pracodawcy z kolei będą musieli dostosować swoje systemy kadrowe, aby uwzględnić nowe przepisy – dodaje.

Wyzwania dla pracodawców i ZUS

Nowe, rewolucyjne przepisy w Kodeksie Pracy będą też wyzwaniem dla pracodawców – zauważa eksperta. – Staną przed koniecznością aktualizacji systemów kadrowo-płacowych oraz weryfikacji dokumentów potwierdzających staż pracy. W tej kwestii niezbędna będzie współpraca z ZUS, po którego stronie znajdzie się wydawanie zaświadczeń potwierdzających okresy zatrudnienia i opłacania składek – wyjaśnia.

– Proces ten będzie wymagał od pracodawców większej elastyczności i gotowości do obsługi zwiększonej liczby dokumentów. Kluczowym narzędziem mogą okazać się tutaj nowoczesne systemy księgowe, które znacząco usprawnią zarządzanie tym procesem – ocenia Beata Tęgowska z Systim.pl

Jak podkreśla ekspertka, nowe przepisy to krok w kierunku bardziej sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia. W jej opinii pracodawcy powinni jak najszybciej rozpocząć przygotowania, aby sprostać nowym wymaganiom prawnym.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Systim

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl