Energooszczędne drzwi zewnętrzne. Jakie drzwi wybrać do termomodernizacji?


Energooszczędne drzwi zewnętrzne. Jakie drzwi wybrać do termomodernizacji?
2024-02-21
Wracamy do mieszkania po intensywnym dniu, zamykamy za sobą drzwi i czujemy domowe ciepło. Czas na relaks przy ulubionej herbacie lub kawie… To przyjemny scenariusz, w którym ważną rolę grają dobrze dobrane drzwi zewnętrzne.

Gdy te użytkowane w naszym domu są już stare i nieszczelne, to możemy je wymienić z dofinansowaniem. Doradzamy, jakie rozwiązania wybrać, żeby cieszyć się przytulnym wnętrzem i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Drzwi zewnętrzne stanowią barierę dla chłodu i hałasu, są także wizytówką naszego domu. Dzięki ich dobremu dopasowaniu, możemy zyskać maksymalną oszczędność energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu mieszkania. Nowoczesne drzwi łączą w sobie bardzo dobre parametry użytkowe i estetyczny wygląd – to trwałość opakowana w piękną formę. Zanim zdecydujemy się na konkretny model drzwi, trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim ciepłe. Dlatego przy ich wyborze warto posiłkować się wartością współczynnika przenikania ciepła Ud, którą charakteryzują się poszczególne wyroby. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna danego rozwiązania.

Rosnące wymogi nowoczesnego budownictwa doprowadziły do stworzenia norm, według których drzwi zewnętrzne muszą mieć współczynnik Ud nie większy niż 1,3 [W/m2K]. W przypadku domów pasywnych nie może on natomiast przekraczać 0,8 [W/m2K].  Drzwi o tak wysokich parametrach skutecznie zapobiegają utracie ciepła poprzez otwór drzwiowy hamując cyrkulację ciepłego powietrza z wnętrza domu na zewnątrz, a jednocześnie przeciwdziałają przenikaniu zimnego powietrza do pomieszczeń. Przekłada się to na znaczną oszczędność energii, a ta z kolei oznacza niższe rachunki za ogrzewanie i mniejszą ilość szkodliwych gazów cieplarnianych wyemitowanych do atmosfery.

Drzwi zewnętrzne – trwałość i bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne powinny być również trwałe i bezpieczne, żeby skutecznie chronić dom przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed włamaniem. Pod tym względem dobrze prezentują się drzwi stalowe, które mogą być równocześnie bardzo ciepłe. Rozwiązaniem, jakie możemy wykorzystać do termomodernizacji, a także w nowym budynku są np. energooszczędne drzwi stalowe Stalprodukt-Zamość o grubości 85 mm. Dostępne w wielu wariantach wykonania zapewniają komfort użytkowania i doskonałe parametry izolacyjności cieplnej ­– Ud od 0,89 [W/m2K].

Jeśli szukamy jeszcze lepszej termoizolacyjności, to możemy wybrać drzwi z linii MASTERTHERM, które są dostosowane do wymagań domów pasywnych. – Drzwi MASTERTHERM osiągają współczynnik przenikania ciepła Ud już od 0,63[W/m2K]. Wyposażone są w wykonane z ocynkowanej blachy laminowanej skrzydło o grubości 101 mm z czterostronną przylgą, którego konstrukcja oparta jest na pełnym, drewnianym ramiaku. Wypełnienie drzwi stanowi piana poliuretanowa, a dla jeszcze lepszej szczelności i termoizolacyjności posiadają dwie uszczelki – mówi Robert Krukowski, Dyrektor Techniki Stalprodukt-Zamość, Partnera kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.

Co ważne, te drzwi zapewniają również spokojny sen, gdyż posiadają zamek listwowy z trzypunktowym ryglowaniem oraz możliwość zastosowania wkładek i klamek z atestem w klasie B. Dla osób, którzy przede wszystkim cenią sobie bezpieczeństwo istnieje możliwość wykonania drzwi w klasie antywłamaniowej RC2.

Drzwi zewnętrzne możemy wybrać bezpośrednio w salonie sprzedaży lub też skorzystać z dostępnego na stronie producenta konfiguratora online za pomocą którego samodzielnie, w łatwy sposób stworzymy swój własny, w pełni spersonalizowany zestaw drzwi odpowiadający naszym indywidualnym preferencjom i potrzebom.

Dopłata do wymiany drzwi zewnętrznych

Jeśli nasze roczne dochody nie przekraczają 135 00 zł i jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem domu, w którym chcemy wymienić drzwi zewnętrzne, to możemy pozyskać na to dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Oferuje on wsparcie na kompleksową termomodernizację budynków. Wysokość dotacji zależy od naszych dochodów, a procentowy udział w kosztach netto inwestycji może wynieść od 40% do 100%. Wniosek o dofinansowanie w ramach „Czystego Powietrza” można złożyć przez Internet (poprzez Profil Zaufany), w urzędzie gminy, który podpisał porozumienie w sprawie realizacji programu lub też w wojewódzkim oddziale Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wybrane drzwi zewnętrzne muszą mieć współczynnik Ud nie większy niż 1,3 [W/m2K]. W przypadku oferty Stalprodukt-Zamość, ten wymóg spełniają wszystkie modele drzwi zewnętrznych, w tym również drzwi o grubości skrzydła 55 i 72 mm (oprócz drzwi 55 mm z przeszkleniem).

Wydatki poniesione na wymianę drzwi zewnętrznych można również odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem. Małżonkowie mogą jednak odliczyć dwukrotność tej sumy, czyli 106 tys. zł.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych

Żeby drzwi zewnętrzne dobrze spełniały swoją funkcję, niezbędny jest ich prawidłowy, ciepły montaż. Przy wymianie starych drzwi na nowe szczególnie istotne jest więc odpowiednie przygotowanie otworu montażowego, który powinien być wyrównany, oczyszczony i zagruntowany. Bardzo ważne jest też skuteczne uszczelnienie drzwi, żeby nie dopuścić do powstawania mostków termicznych, którymi ciepło będzie uciekać na zewnątrz budynku. W ten sposób, w pełni wykorzystamy parametry nowoczesnego produktu, zyskamy komfort obsługi i oszczędność energii.

 

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, POLSKA ORGANIZACJA ROZWOJU POMP CIEPŁA (PORT PC), SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl