Epidemia hejtu


2020-05-11
Zapraszamy do obejrzenia debaty online 14.05

Epidemia COVID-19 wywołuje lęk i niepewność. Te zrozumiałe uczucia u części społeczeństwa przerodziły się jednak w niebezpieczną wrogość, przejawiającą się w aktach przemocy wobec pracowników służby zdrowia czy w dyskryminacji, wykluczeniu, a nawet linczu społecznym wymierzonym w zakażonych oraz osoby objęte kwarantanną. O wysokiej szkodliwości zjawiska tzw. „Koronahejtu” oraz jego skutkach rozmawiać będą m.in. psycholog Maria Rotkiel i aktor Maciej Stuhr - goście debaty “Epidemia hejtu. Jak sobie radzić z mową nienawiści?”, już 14 maja br., o godzinie 20:00, podczas transmisji na żywo. Zapraszamy serdecznie.

Debatę poprowadzi dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes Instytutu Lema. Wezmą w niej udział również: Maria Rotkiel, psycholog, dr hab. Anna Marek, historyk medycyny, nauczyciel akademicki i Marcin Maruta, prawnik. Gościem specjalnym wydarzenia będzie aktor Maciej Stuhr, odtwórca jednej z głównych ról w głośnym filmie Jana Komasy: “Sala samobójców. Hejter”.

"Wybuch pandemii wywołał u wielu Polaków okrutne odruchy, takie które znaliśmy dotychczas z kart historii. Akty agresji, wandalizmu i wykluczeń społecznych, wymierzone są zarówno w tych, którzy ratują życie - służby medycznych, ale i tych, którzy cierpią z powodu choroby swojej lub bliskich. Powodem takich aktów, na pewno jest niska świadomość dotycząca ich szkodliwości, brak wiedzy oraz lęk. Wielu nie myśli o tym, co będzie kiedy pandemia się skończy. I co ostatecznie przyniesie większe spustoszenie?" - powiedział Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezes Instytutu Lema. 

Bardzo szybko skończyła się akcja podziękowań pracownikom polskiej służby zdrowia za walkę z pandemią. Codziennie w nagłówkach mediów, między statystykami o nowych przypadkach zachorowań na COVID-19, pojawiają się doniesienia o aktach agresji, wandalizmu, czy wykluczenia społecznego związanych z pandemią: „Samochód pielęgniarki pracującej w szpitalu zakaźnym oblany czerwoną farbą.” „Ktoś napisał na drzwiach mieszkania pacjentki z Czeladzi: “Zaraza”.” „Jeden z wybitnych polskich lekarzy na skutek hejtu, popełnił samobójstwo.” To tylko kilka przykładów mowy nienawiści wynikającej z bieżącej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

W czasie debaty, której organizatorami są Wyższa Szkoła Bankowa i Instytut Lema, uczestnicy zastanowią się nad przyczynami “koronahejtu” oraz możliwymi do przewidzenia skutkami tego zjawiska. Odpowiedzi będą szukać nie tylko w obecnej sytuacji, ale także w historii. Uczestnicy spróbują również wypracować metody obrony społeczeństwa i jednostek przed “koronahejtem”.​ 

Połączmy siły i wygrajmy nierówną walkę z hejtem.

Organizatorami wydarzenia są Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie oraz Instytut Lema.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

k.nowosielska_teb-akademia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl