Ferie czas start! Nie zapomnij o środowisku podczas zimowego szaleństwa
W drugiej połowie stycznia polscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa w nauce to czas, kiedy wielu z nich uda się na międzysemestralny odpoczynek. Bez względu na miejsce, podczas każdej aktywności należy pamiętać o środowisku naturalnym.
Jako pierwsi, 17 stycznia, ferie w 2022 r. rozpoczynają uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Tydzień później z kolejnych dwóch - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W ostatni dzień stycznia przerwę w nauce zaczną dzieci i młodzież z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 14 lutego wolne będą mieli natomiast uczniowie z Lubelszczyzny, Łódzkiego, Podkarpacia, Pomorza i Śląska. Okres ferii w Polsce będzie trwać łącznie półtora miesiąca i w tym czasie popularne, turystyczne miejsca będą zmagały się z większą liczbą odwiedzających. Tym bardziej istotne jest przestrzeganie zasad pozwalających na ograniczenie zniszczeń środowiska naturalnego.
- Podczas urlopu należy pamiętać, jak zachowywać się na łonie natury. Na stokach, górskich szlakach, oraz w najbliższej okolicy nie pozostawiać odpadów, które po ustąpieniu zimy nie znikną wraz ze śniegiem, a będą rozkładać się przez dziesiątki lub setki lat i zagrażać przyrodzie. Spacerując na łonie natury warto również zaopatrzyć się w ochronne rękawiczki i worki. Pozbieranie śmieci pozostawionych przez innych ludzi pomoże ochronić nie tylko zwierzęta, ale także cały ekosystem - mówi Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest Otwock, twórca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Chrońmy ekosystem
W czasie odpoczynku na świeżym powietrzu należy zabierać ze sobą wszelkie odpady, które wytworzyliśmy - butelkę po wodzie, papierek po batonie energetycznym czy opakowanie po konserwie. Tego rodzaju śmieci, pozostawione wśród przyrody, mogą być niebezpieczne o każdej porze roku. Butelka jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla małych zwierząt, nie tylko owadów. Z kolei pozostawione przez turystów dzikie śmietnisko może zagrażać większym ssakom. Zdarzają się przypadki odnajdywania odpadów w porożach np. danieli. Taki los spotkał przedstawiciela tego gatunku w 2012 roku w nadleśnictwie Nidzica.
Na szlaku turystycznym warto także pamiętać o zachowywaniu względnej ciszy i nieschodzeniu z wyznaczonej trasy. Nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do spotkania budzących się ze snu zimowego zwierząt. Wygłodniałe ssaki, poszukujące pożywienia, mogą być bardzo niebezpieczne, a żyjące w polskich górach niedźwiedzie kończą okres gawrowania już w lutym.
W parku, w lesie i... w domu
Zimowe spacery wśród przyrody mogą być tak samo przyjemne jak podczas ciepłych, letnich dni. Oczywiście przed wybraniem tego rodzaju aktywnego wypoczynku, należy zadbać o właściwy ubiór, dostosowany do panujących warunków pogodowych. Jednak obserwacja przyrody, w nieco innej niż dobrze znanej scenerii, to doskonały moment, by lepiej poznać otaczający nas świat.
- Dobrym pomysłem podczas zimowego spaceru jest zabranie ze sobą ziaren. W parkach, przy stawach, możemy spotkać duże ptaki, takie jak kaczki krzyżówki czy łabędzie. Wskazane jest dokarmianie naszych podniebnych przyjaciół nasionami zbóż, np. kukurydzy, a także gotowanymi warzywami, bez dodatku soli, gdyż jest ona dla nich szkodliwa. Dlatego też nie należy dawać ptakom do zjedzenia chleba, co niestety wciąż jest powszechną praktyką - mówi Felice Scoccimarro.
Ptakom można również pomóc przetrwać zimę tworząc własny karmnik i ustawiając go np. na balkonie bądź w ogrodzie. Najlepiej jednak, by nie znajdował się on w bezpośrednim sąsiedztwie okien. W ten sposób ptaki - sikorki, kosy czy gile - nie będą płoszone. Dodatkowo, do budowy tego rodzaju instalacji można wykorzystać materiały, które mogłyby trafić do śmietnika, np. plastikową butelkę i nieużywaną podstawkę doniczki. Tak powstały karmnik warto napełnić drobnymi ziarnami zbóż i orzechami oraz powiesić słoninę lub specjalne pyzy dla ptaków (gotowe mieszanki w formie kul).
Nadesłał:
p.artymowski@cecpolska.pl
|