Góralski żywioł na Bani


2011-07-14
Po klasyce – czas na lokalny folklor. Oczywiście, w nietypowym wydaniu. Już 16 lipca w ramach cyklu Kultura na Bani odbędzie się koncert grupy Siwy Dym. Zgrabna fuzja góralszczyzny z inspiracjami różnorodnych muzycznych gałęzi daje niezwykłą wypadkową, porywającą nieposkromioną góralską energią.

Siwy Dym to niezwykły żywioł. To góralskie wpływy, ale i inspiracje czerpane z wielu muzycznych źródeł oraz niezaprzeczalne zdolności członków zespołu. To także charyzmatyczny lider, Piotr Majerczyk, grający na skrzypcach i dudach podhalańskich.

W ciągu jedenastu lat twórczości zespół zdobył szerokie uznanie rodzimej publiczności, ale i krytyki, czego dowodem jest nominacja do nagrody Fryderyka, przyznana w kategorii Album Roku – Etno/Folk.

Działalność grupy to znakomite krążki, ale przede wszystkim koncerty, na których w pełni odczuwalna jest góralska energia, nieposkromiona i porywająca.

Po zeszłotygodniowym koncercie Marlena Quartet twórcy Kultury na Bani proponują swoim gościom estetykę skrajnie odmienną, acz niewątpliwie - równie intrygującą. Jest to zresztą jedno z zasadniczych założeń cyklu, którego program zaskakuje właśnie stylistyczną różnorodnością i otwartością na różnorodne wpływy i inspiracje.

Reakcje publiczności na występ grupy Marlena Quartet były dla nas sporym zaskoczeniem – mówi Kinga Cierniak z działu Marketingu Termy Bania – Nie podajemy naszym gościom kultury prostej, popularnej. Nie dajemy im prostej ludowości, jarmarcznego folkloru. Dlatego, ogromnie miło było nam obserwować niezwykle ciepłe przyjęcie z jakim spotkała się sobotnia porcja klasyki na Bani.

Kultura na Bani to zresztą nie tylko muzyka. To także teatr i film, w nietypowej projekcji z muzyką na żywo. Już 23 lipca Amatorski Zespół Teatralny zaprezentuje na białczańskiej scenie góralską adaptację dzieła Moliera Lekarz mimo woli. Artystyczna grupa, której początki sięgają roku 1923 swoją popularność zdobyła głównie dzięki nietypowym interpretacjom, opartym na wpływach regionalnego folkloru.

Przez dwa miesiące Białka Tatrzańska stanie się miejscem kulturalnych podróży, prowadzących w intrygujące artystyczne rejony. Jak mówi Kinga Cierniak, zaskakujące nowoczesnymi, twórczymi rozwiązaniami.

- Podhalańskie inspiracje są osią przenikającą cały cykl. Staraliśmy się jednak odejść od nawiązań zbyt oczywistych. Nadchodzący koncert, na który gorąco zapraszam, będzie jak podejrzewam najlepszym tego dowodem.

Projekt Kultura na Bani to planowany cykl wydarzeń muzycznych, teatralnych i filmowych, odbywających się w kolejne soboty lipca i sierpnia. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni znani i uznani wykonawcy, od wielu lat obecni na polskiej scenie muzycznej i rozrywkowej. Istotnym, acz nie jedynym założeniem Kultury na Bani jest pokazanie dorobku kulturowego Podhala oraz jego współczesnych interpretacji.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pikto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl