Gra szkolna – sposób na wyjątkową lekcję i integrację uczniów!


2016-11-15
- Młodzież uwielbia działać i być aktywna. Gra szkolna to wspaniały sposób na naukę współpracy w grupie, utrwalanie wiedzy oraz integrację - ocenia psycholog Agnieszka Carrasco-Żylicz.

Przeprowadzenie angażującej lekcji w gimnazjum wymaga od nauczyciela nie tylko perfekcyjnego przygotowania, ale również ogromnej kreatywności i pomysłowości. Niełatwo bowiem zaciekawić tematem nastolatków, którzy każdego dnia mają styczność z setkami informacji w portalach internetowych czy mediach społecznościowych. Aby skutecznie zwrócić ich uwagę, warto sięgnąć po innowacyjne metody. 

Dlatego ogromnie ważne jest, aby znaleźć taką formułę zajęć, która w nieszablonowy sposób pomoże uczniom utrwalić wiedzę, a co więcej: sprawi, iż będą mogli czynnie włączyć się w przebieg lekcji i poczuć się jej współtwórcami.

Zdaniem psychologów najlepszą techniką przyswajania wiadomości jest nauka przez zabawę. Jak wykorzystać tę metodę w praktyce? Świetną możliwością będzie gra szkolna, która dodatkowo jest doskonałym pomysłem na integrację oraz naukę współpracy w grupie. Pedagodzy, którzy chcą przetestować taki sposób przekazywania wiedzy, mogą skorzystać z tej, przygotowanej w ramach programu „Lubella inspiruje i edukuje”. To jeden ze scenariuszy wchodzących w skład materiałów edukacyjnych opracowanych we współpracy z ekspertami ds. żywienia.

Ta forma zajęć zyskała pozytywną ocenę oraz rekomendację specjalistów zajmujących się rozwojem młodzieży. - Zaproponowana przez organizatorów programu gra szkolna to idealny pomysł na dynamiczną i żywą formę lekcji. Młodzież uwielbia działać i być aktywna. Wspólna zabawa z klasą to doskonałe źródło pozytywnych emocji i wspaniały sposób na integrację – zauważa psycholog dziecięcy Agnieszka Carrasco-Żylicz. - To również świetna okazja do połączenia dwóch światów - uczniów i nauczycieli, którzy spotykają się na mniej oficjalnej płaszczyźnie i poznają bliżej.

Grę szkolną można przeprowadzić w dowolnym miejscu – np. na korytarzu, w sali lekcyjnej albo gimnastycznej. Jej temat został dopasowany do wiedzy niezbędnej gimnazjalistom. Fabuła nawiązuje do popularnych wśród młodych ludzi programów kulinarnych i trendów związanych z samodzielnym komponowaniem posiłków. Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe drużyny wcielają się w rolę uczestników telewizyjnego show i rywalizują o zwycięstwo. Aby to osiągnąć, muszą rozwiązać sześć kreatywnych i różnorodnych zadań, m.in. rozszyfrować nazwy stosowane przez profesjonalnych szefów kuchni, skomponować smaczny, zdrowy posiłek, poznać ciekawostki dotyczące produktów zbożowych oraz warzyw i owoców.

Do każdego zadania jest przygotowany jego dokładny opis, cel jaki muszą osiągnąć uczniowie oraz, w kluczu odpowiedzi dla nauczyciela koordynującego, przykładowe rozwiązania. Gimnazjaliści wpisują odpowiedzi do specjalne przygotowanej karty. Nauczyciele sprawdzają ich poprawność i przyznają punkty.

Program „Lubella inspiruje i edukuje” jest dedykowany gimnazjalistom w całej Polsce. Jego rolą jest edukacja w zakresie roli produktów zbożowych w codziennej diecie oraz prawidłowego komponowania posiłków. Każdy nauczyciel może zarejestrować w programie dowolną liczbą klas, wypełniając formularz na stronie www.lubella.edu.pl. Do 5 grudnia szkoły mogą zgłaszać się do konkursu „Uwielbiam gotować z Lubellą”. Do wygrania są warsztaty kulinarne prowadzone przez profesjonalnego szefa kuchni oraz przez fotografa, bony finansowe o wartości 1500 zł, upominki dla nauczycieli i uczniów. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

info@synertime.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl