Ikona hiszpańskiej architektury ubrana w nowoczesność


Ikona hiszpańskiej architektury ubrana w nowoczesność
2022-02-10
Głównym wyzwaniem podczas prac nad projektem modernizacji luksusowego apartamentu w Madrycie był dialog z zastaną lokalizacją, częścią hiszpańskiej architektury, zaprojektowanej przez katalońskiego architekta José Antonio Codercha w połowie lat 60.

Budynek Girasol, na rogu ekskluzywnych ulic Ortega Gasset i Lagasca w Madrycie po mistrzowsku wykorzystuje  naturalne światło. Poszczególne pomieszczenia w mieszkaniach zwrócone są w kierunku południa, przy czym obrót ten jest obliczany na podstawie najkorzystniejszych pozycji słońca w ciągu dnia i różnych pór roku.

Nowa interpretacja autorstwa Domus Arquitectura

Właściciele apartamentu w prestiżowej dzielnicy Salamanca pragnęli jak najbardziej uszanować istotę projektu z lat 60. Poprosili pracownię Domus Arquitectura o jak największe wyeksponowanie światła w mieszkaniu i użycie jakościowych materiałów wykończeniowych. Poszukiwali nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, ale jednocześnie chcieli stworzyć dla siebie przytulne miejsce do życia. Początkowy rozkład, typowy dla czasów, kiedy budowano bryłę, był nieregularny, z podwieszanymi sufitami, które zmniejszały wysokość użytkową i wieloma pomieszczeniami, które z biegiem czasu straciły część swojego potencjału. Co więcej, pomimo tego, że był to strych z dwoma dużymi tarasami, nie było połączenia między wnętrzem a zewnętrzem. Zaproponowana przez architektów nowa konfiguracja rozwiązała te problemy, stawiając na dbałość o detale i elegancję. Jednym z przykładów jest podłoga, w której zastosowano przeformułowany Dekton Rem od Cosentino, o mniejszej ziarnistości i w dużym formacie, uzyskując niepowtarzalne wykończenie, podkreślające poczucie ciągłości w apartamencie.

Praca Codercha jako inspiracja

„Sam budynek był dla nas wspaniałym źródłem inspiracji - mówią architekci - Światło, otaczająca fasada, kolory i materiały, zewnętrzna drewniana kratownica, która go otacza i chroni... Chcieliśmy, aby to wszystko w jakiś sposób znalazło odzwierciedlenie również w domu, przenosząc istotę pierwotnego projektu na teraźniejszość". Tak dzieje się przy wejściu, gdzie drewniana konstrukcja naśladująca detal konstrukcji zewnętrznej oddziela hol od miejsca pracy i prowadzi nas do kuchni. Tam te same odcienie idealnie komponują się z szarymi i złotymi żyłkami spieku kwarcowego Dekton Rem, które tworzą dużą wyspę. Twardość materiału pozwala na cięcie bezpośrednio na wyspie i postawienie na niej gorącego garnków.

Obok wyspy, w tej samej otwartej przestrzeni, znajduje się jadalnia i salon, który z kolei łączy się z jednym z tarasów. Dominują tu neutralne odcienie: szarości, błękity i biele z drobnymi akcentami w ciemnych tonacjach, jak wspomniane drewno czy mebel-kominek ze spieku Dekton Eter, który definiuje całe otoczenie. „Pracowaliśmy zarówno z powierzchnią Silestone, jak i Dekton, stosując je na podłodze, w łazienkach i na blatach. Użyliśmy ich do unikalnych elementów, stworzonych na ich miarę, takich jak sam kominek, czy donice zewnętrzne. Cosentino stworzyło materiały o niemal nieskończonych możliwościach" - dodają architekci.

Małe dzieła sztuki

Być może jednym z najbardziej zaskakujących zastosowań spieku Dekton w tym domu jest zagłówek w sypialni dla gości, gdzie odcień Dekton Liquid Shell zmienia się w rodzaj płaskorzeźby o ciepłym i jedwabistym dotyku, który nabiera jeszcze większego znaczenia dzięki oświetleniu LED. Coś podobnego ma miejsce w przypadku dwóch kolumn, wykonanych z Silestone Eternal Noir, które obramowują główną sypialnię i służą jako połączenie pomiędzy paletą światła w salonie i gamą ciemnych tonów, dominujących w łazienkach, wykonanych w całości z Silestone. Wreszcie, w kolejnej z czterech sypialni, umywalka wykonana z Silestone Blanco Zeus staje się harmonijnym obiektem rzeźbiarskim w formie totemu.

Dekton na zewnątrz

Charakterystyczna zakrzywiona elewacja z czerwonej cegły zaprojektowana przez José Antonio Coderch'a kontrastuje teraz z imponującą ścianą z Dektonu Rem Cosentino, która dzięki wysokiej odporności na zmiany temperatury i działanie promieni UV pozostanie niezmieniona przez lata. To samo dzieje się z blatami stołów na tarasie, wykonanymi ze spieku Dekton Sirius, w teksturowanym wykończeniu.

Więcej na: www.cosentino.com


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl