Jak dostać zasiłek dla bezrobotnych?
Aby dostać zasiłek nie wystarczy jedynie stracić pracę, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Ponadto w obecnej chwili można ubiegać się o jeden z trzech rodzajów zasiłku dla bezrobotnych.
Warto pamiętać, iż zasiłek podstawowy należy się w sytuacji, gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat. Zasiłek obniżony z kolei przysługuje wówczas, gdy pracowaliśmy tylko do 5 lat, a ostatni z nich - powiększony - gdy staż pracy wynosi co najmniej 20 lat pracy. Każdy z nich oznacza oczywiście inną kwotę zapomogi.
Prawo pracy dokładnie określa, co powinna zrobić osoba, która chce ubiegać się o prawo do zasiłku. Aby dostać zasiłek należy więc zarejestrować się jako bezrobotny w powiatowym urzędzie pracy, zgodnie z miejscem zameldowania. Wypełniamy wniosek, potwierdzamy go dowodem tożsamości oraz świadectwem pracy. Urząd sprawdza, czy w tym momencie jest praca dla nas, jeżeli praca się znajdzie, to nie ma możliwości otrzymania zasiłku, gdyż docelowo właśnie pracy szukamy.
Zasiłku powinna spodziewać się osoba, która przepracowała okres 365 dni w przeciągu 18 miesięcy, jeszcze przed zapisaniem się do urzędu pracy.
Umowa o pracę z minimalnym wynagrodzeniem, umowa o pracę nakładczą, umowa agencyjna oraz zlecenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej zgodnie z przepisami pracy są podstawą do tego, by dostać zasiłek.
Prawo do wsparcia finansowego nabywamy po okresie 7 dni, o ile spełniamy wszystkie warunki.
Oczywiście wypłata pieniędzy ustaje wraz z utratą statusu osoby bezrobotnej, czyli w momencie znalezienia pracy.
Nadesłał:
nnbobak
|