Jak działa zawór antyskażeniowy?


Jak działa zawór antyskażeniowy?
2019-09-09
Bezpieczeństwo jest niezwykle istotną kwestią, jeśli chodzi o zarządzanie infrastrukturą publiczną. Dotyczy to takich elementów sieci jak sieci kanalizacyjne lub wodociągowe.

Dlatego też wykorzystywanie osprzętu, takiego jak zawór antyskażeniowy jest bardzo ważne, a dbanie o jego sprawne funkcjonowanie powinno być priorytetem podczas konserwacji całego systemu. Problemu w funkcjonowaniu takich newralgicznych elementów sieci wodociągowej mogą mieć bardzo istotny wpływ na całościowe działanie całej sieci pomimo że są to stosunkowo drobne elementy.Zawór antyskażeniowy i inny osprzęt a odpowiedzialność prawna

Właściciele oraz operatorzy sieci wodociągowych ponoszą odpowiedzialność za sprawne funkcjonowania całej sieci, a także za wszystkie negatywne konsekwencje ewentualnych awarii. Dlatego też publiczne sieci wodociągowe są wyposażone w liczne systemy, które mają zapewniać stabilność całego systemu, wyłączając możliwość wystąpienia jakichkolwiek problemów, które mogłyby narazić operatorów sieci na jakiekolwiek perturbacje prawne związane z niewywiązaniem się ze swoich obowiązków.

Zawory stosuje się w:

  • Elementach instalacji wodociągowych

  • Elementach instalacji wodnych wewnątrz budynków przemysłowych

  • Elementy instalacji wodnych wewnątrz budynków cywilnych

  • Wodnych instalacjach przemysłowych

Montowanie zaworów antyskażeniowych jest jedną z form prewencji. Mają one za zadanie chronić rury wodociągowe przed możliwością cofania się wody wewnątrz systemu.Jak technicznie działa zawór antyskażeniowy ?

System rur, które składają się na wodociąg, jest bardzo skomplikowany i złożony. Składa się on z licznych elementów, które razem tworzą misterny układ. Gdy w jednym z miejsc dzieje się coś nie tak, cały układ przestaje działać prawidłowo. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy w jednym miejscu następuje nagły wzrost ciśnienia spowodowany szybkim zużyciem wody. Wtedy, zawór antyskażeniowy ma za zadanie nie dopuścić do cofnięcia się wody w rurach. W normalnych warunkach tak by się mogło stać, gdyż to wynika z podstawowych praw fizyki. Mogłoby się tak wydarzyć także w przypadku, gdyby nastąpiła nagła zmiana ciśnienie, na skutek przerwania sieci         wodociągowej. Może to być konsekwencją niekontrolowanej ingerencji w sieć przez osoby trzecie, lub po prostu zwykłego uszkodzenia sieci, które czasem się zdarza.

W takich sytuacjach zawory pełnią newralgiczną rolę, zapewniając całej sieci stabilność. Patrząc na to technicznie, wykorzystują one powietrzną strefę buforową, która jest umiejscowiona pomiędzy najniższym punktem sieci, w którym woda dostaje się do systemu, a poziomem awaryjnym. Zawory czasem są tak skonstruowane, że mechanicznie rozłączają możliwość cofania się wody wewnątrz systemu. Niezwykle istotną funkcją monterów instalacji wodnych jest to, aby dopilnować by wszystkie zawory, zawsze były prawidłowo zamontowane oraz sprawne. Jest to bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo, ale także na zapewnienie ciągłości w dostawie wody, która może zostać przerwana niekontrolowanymi uszkodzeniami sieci.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl