Jak fotografować owady?


Jak fotografować owady?
2022-09-29
Świat zwierząt jest różnorodny i ciekawy, dlatego tego typu fotografie zawsze przykuwają uwagę. Jednak najczęściej robimy zdjęcia swoim czworonożnym pupilom, lecz zdjęcia kotów, psów i chomików stały się na tyle powszechne, że trudno się nimi wyróżnić.

Dlatego, jeśli szukasz oryginalnego tematu dla swojej następnej sesji fotograficznej, spróbuj zrobić zdjęcia owadom. Tworzą one cały odrębny świat i z reguły niewiele osób zwraca na nie uwagę. Jednak obserwując zachowanie motyli, pszczół, koników polnych, ważek i innych małych stworzeń można zrobić fascynujące zdjęcia. Robienie zdjęć owadom to trudne i kłopotliwe zadanie, lecz jednocześnie niezwykle satysfakcjonujące. Zajmując się fotografią owadów, możesz nie tylko doskonalić swoje umiejętności w makrofotografii, ale także lepiej poznać przyrodę i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. 



Co musisz wiedzieć o zachowaniu owadów, aby uzyskać dobre ujęcia.

Zanim wyruszysz na sesję fotograficzną, zapoznaj się z informacjami o owadach. Dowiedz się, gdzie występują, jaki jest ich czas aktywności, jak się zachowują, gdy wykryją niebezpieczeństwo. Wybierz jeden gatunek i przestudiuj jego zwyczaje, wtedy będziesz mieć większe szanse na zrobienie dobrych zdjęć. 

Na przykład motyle na zdjęciach wyglądają imponująco, ale są bardzo płochliwe i trudno do nich podejść. Jeżeli chcemy uzyskać z nimi dobre ujęcia, to najlepszym czasem na robienie zdjęć są poranne lub wieczorne godziny, kiedy temperatura powietrza jest niższa i są mniej aktywne. Dowiedz się, które kwiaty i rośliny są preferowane przez różne gatunki motyli, bądź cierpliwy i czekaj na odpowiedni moment.

Gąsienice są mniej mobilne niż motyle, ale także trudno im zrobić dobre zdjęcie. Po wykryciu niebezpieczeństwa gąsienica natychmiast zwija się w kłębek, a czekanie aż wróci do zwykłej formy zabiera dużo czasu. Ponadto gąsienice wybierają rośliny, które umożliwiają im maskowanie, więc uzyskanie kontrastowego tła  będzie dosyć trudne.

Ważki na zdjęciu wyglądają jasno i atrakcyjnie, ale poruszają się szybko i są również bardzo płochliwe. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać dobre ujęcie tych owadów, skorzystaj z trybu zdjęć seryjnych, który umożliwi Ci późniejsze wybranie najlepszego ujęcia. Wykonuj zdjęcia wcześnie rano, kiedy, odpoczywają i pozostają nieruchome. Jeśli masz szczęście, być może uda Ci zrobić zdjęcia całego stada ważek.

Świerszcze i koniki polne są dość łatwe do zlokalizowania, ponieważ wydają one charakterystyczny odgłos. Jednak fotografowanie ich utrudnia fakt, że owady te żyją w gęstej trawie i łatwo wtapiają się w tło. Robiąc zdjęcia konikom polnym, postaraj się zachować rozmyte tło, dzięki czemu uzyskasz lepszy kontrast.

Chrząszcze i pająki są łatwiejsze do sfotografowania, ponieważ poruszają się wolniej. Jednak niektóre gatunki mogą być niebezpieczne, więc podczas robienia im zdjęć warto zachować ostrożność



Jak fotografować owady?

Jakikolwiek rodzaj owada wybierzesz, nie możesz obejść się bez dobrego sprzętu fotograficznego i znajomości techniki makrofotografii. Podczas wykonywania zdjęcia warto skorzystać z poniższych wskazówek:

  • Do fotografowania owadów potrzebny jest dobry obiektyw makro o długiej ogniskowej. Dzięki niemu będziesz mógł skupić się na obiekcie bez zbytniego zbliżania się do niego.
  • Użyj statywu, aby wyeliminować drgania aparatu. Lepiej wybrać mały składany statyw, który można bez problemu zabrać ze sobą w plener. 
  • Potrzebny będzie również pilot do wyzwalania migawki aparatu, dzięki któremu nie spłoszysz owada w kulminacyjnym momencie.
  • Zrezygnuj z autofokusa, nawet najbardziej zaawansowana technika nie wyłapuje szybko poruszających się małych obiektów. Ustaw ostrość ręcznie, skupiając ją na oczach, głowie lub nogach owada.
  • Ustaw małą głębię ostrości i niskie wartości przysłony. 
  • Fotografuj z krótkim czasem otwarcia migawki. Długi czas otwarcia migawki nie pozwoli uchwycić w kadrze małego szybko poruszającego się obiektu. 
  • Mała głębia ostrości umożliwia wyraźne skupienie się na obiekcie, rozmycie tła.
  • Tło jest ważne podczas fotografowania owadów. Ciemnego owada lepiej sfotografować na jasnym tle, aby go rozjaśnić, użyj lampy błyskowej. Przeciwnie, jasne owady będą wyglądać korzystnie na ciemnym tle. Możesz przyciemnić tło w edytorze graficznym.
  • Podczas fotografowania makro użyj filtra ochronnego, aby zapobiec uszkodzeniu obiektywu w terenie.
  • W jasny słoneczny dzień użyj lampy błyskowej, aby kontrolować cienie i kontrast na zdjęciu.

W rozwijaniu każdej umiejętności  najważniejsze jest doświadczenie, wytrwałość i cierpliwość. Jeśli łatwo się niecierpliwisz i trudno ci pozostać dłuższy czas w bezruchu, lepiej wybrać inne obiekty do fotografowania. Jednak jeśli lubisz godzinami oglądać owady, to z pewnością warto zająć się tym gatunkiem fotografii. Z pewnością z czasem stworzysz prawdziwe arcydzieła. Możesz je opublikować na serwisach społecznościowych lub zamienić w papierowe odbitki, które później zamieścisz w tematycznych albumach na zdjęcia.

Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl