Jak samodzielnie przygotować kształtki izolacyjne na budowie?


2021-11-29
Przyłącza na rurociągach są często najbardziej podatnymi na uszkodzenia i czasochłonnymi elementami systemu izolacyjnego.

 Dlatego do tego typu miejsc wykorzystuje się kształtki izolacyjne - takie jak kolanka czy trójniki – które zapewniają doskonałe właściwości izolacyjne, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Czy tego typu elementy możemy wykonać samodzielnie na budowie? Na to pytanie odpowiada Karolina Król, ekspertka firmy Thermaflex.

Pole tekstowe:   Fot. Thermaflex  Gotowe kształtki izolacyjne w postaci kolan i trójników znajdują zastosowanie w instalacjach grzewczych, sanitarnych, chłodniczych, wentylacyjnych, a także klimatyzacyjnych. Dzięki nim, prace montażowe zajmują ponad 50% mniej czasu. Oprócz odpowiedniego kształtu dopasowanego do rozgałęzień czy łuków, zarówno kolana, jak i trójniki posiadają wygodne rozcięcie, dzięki któremu umieszczenie ich w newralgicznym miejscu nie sprawia problemu. Jednak, czy istnieje możliwość samodzielnego przygotowania tego typu elementów uszczelniających na terenie naszej budowy?

- Najbardziej problematycznymi elementami systemu izolacyjnego są przyłącza. Dlatego tak ważne jest dokładne rozważenie wyboru typu połączeń, które skutecznie zaizolują naszą instalację. W tym celu możemy więc użyć tradycyjnego klejenia, gotowych prefabrykowanych kształtek, ale także zgrzewarki służącej do szybkiego przygotowania połączeń na miejscu. – wyjaśnia Karolina Król, ekspertka firmy Thermaflex.

Samodzielna prefabrykacja

 „HeatPlate” to zgrzewarka umożliwiająca korzystanie z techniki zgrzewania metodą „na gorąco”, służącą do samodzielnego i szybkiego łączenia elementów izolacyjnych ThermaSmart PRO. „HeatPlate” zapewnia solidną i jednolitą metodę łączenia izolacji w miejscu, gdzie odbywa się montaż lub w warsztacie, poza miejscem montażu.

- Zaletą wykorzystania zgrzewarki „HeatPlate” jest przede wszystkim łatwy proces łączenia otulin, który z pewnością przewyższa w swej prostocie klejenie. Dzięki zamontowanemu tam elementowi grzejnemu, możemy uzyskać mocne i trwałe połączenie w zaledwie kilka sekund. Pozwala to na maksymalną oszczędność czasu, gdyż  sam proces jest dużo szybszy w porównaniu z tradycyjnym klejeniem -mówi ekspertka firmy Thermaflex.

Zgrzewarka wyposażona w grzałkę o mocy 230V, 50-60Hz, pokrytą powłoką teflonową , zapewnia solidne i jednolite połączenia na zgrzewach, bez użycia kleju. Jest to wyjątkowo trwała i bezpieczna dla zdrowia technika, przyjazna dla środowiska oraz nie wymagająca stosowania dodatkowych środków łączących.

Przygotowanie i łączenie

Pole tekstowe:   Fot. Thermaflex  W jaki sposób samodzielnie przygotować kształtki? Po pierwsze, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie – tu przyda się nam nie tylko sama zgrzewarka „HeatPlate”, ale również zestaw specjalistycznych noży Thermaflex oraz szablon do cięcia, pozwalający na precyzyjne docinanie na wymiar. W pierwszej kolejności należy rozgrzać element grzejny urządzenia. Jak podpowiada Karolina Król, ekspertka firmy Thermaflex, w tym kroku ważnym aspektem jest temperatura otoczenia, która powinna zawierać się między 5°C - 35°C. Potem musimy wymierzyć długość elementu zgrzewanego - ze względu na ubytki materiału podczas zgrzewania, pierwotna długość każdego elementu powinna uwzględniać 5-cio milimetrowy naddatek - Pamiętajmy, aby podczas używania sprzętu elektrycznego generującego wysokie temperatury, przestrzegać wszelkich przepisów BHP. – mówi ekspertka firmy Thermaflex.

Ostatnim etapem przygotowań jest docinanie elementów montażowych. Do tego celu stosujemy specjalny szablon do cięcia lub skrzynkę kątową, zapewniającą optymalną dokładność wszystkich kątów cięcia.

- Docinanie kolana 90° / 45° jest stosunkowo proste - po pierwsze wykonujemy w otulinie wcięcie w kształcie litery V (szerokość wcięcia zależna jest od średnicy i grubości izolacji), a następnie je łączymy. W przypadku trójnika 90°, proces ten jest bardziej złożony. Najpierw wykonujemy dwuelementowe kolano o kącie prostym 90°, a następnie stosujemy dodatkowy odcinek izolacji jednakowego rozmiaru – chodzi o to by odciąć róg kolana tak, aby średnica obu elementów pasowała do siebie, a na końcu całość połączyć. Kiedy jednak potrzebujemy trójnika 45°, najpierw musimy uzyskać kształtki o kącie 135°, a potem dociąć uzyskany kąt i dodatkową izolację tak, aby pasowały do siebie i mogły się z sobą łączyć – wyjaśnia Karolina Król, ekspertka firmy Thermaflex.

Po odpowiednim przygotowaniu, kolejnym krokiem jest łączenie. W tym celu roztapiamy powierzchnię styku elementów zgrzewanych. Odbywa się to za pomocą ostrożnego przyciskania obu elementów izolacyjnych do tarczy zgrzewarki, na początku wyrównując powierzchnię, a potem rozgrzewając ją w celu odpowiedniego przygotowania krawędzi łączonych. Po usunięciu zgrzewanych elementów z tarczy zgrzewarki, należy połączyć je ze sobą w ciągu 2 sekund i przycisnąć mocno do siebie przez 3 sekundy na czas zgrzewania. Dzięki temu, obydwa elementy zostaną ze sobą połączone w jednolity sposób.

Gotowe kolana i trójniki, czy te przygotowane przez nas samodzielnie, zapewniają szybkie i profesjonalne rezultaty na zgięciach rur, rozgałęźnikach i w innych miejscach, w których montaż izolacji jest utrudniony. Prefabrykowane elementy, stworzone w celu zapewniania prostego i wydajnego montażu, eliminują mostki cieplne, aby gwarantować maksymalną wydajność systemu przy minimalnych kosztach. Zapewniają także estetyczne wykończenie izolowanej instalacji, co jest szczególnie istotne wtedy, gdy instalacja jest widoczna.

 

Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii. Gwarantuje inteligentne i trwałe rozwiązania dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. W Polsce firma obecna jest od 1992 roku, zapewniając rozwiązania na bazie poliolefin dla branży instalacyjnej. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Znana jest dzisiaj  z wielu zrealizowanych projektów, blisko współpracując ze swoimi partnerami nad rozwojem innowacji, stawiając czoła aktualnym i przyszłym wyzwaniom.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl